Liceenii teiuşeni – „Voluntari pentru un oraş curat”
De ieri, 1 aprilie, timp de 3 luni de zile, Liceul Teoretic Teiuş derulează proiectul „Voluntar pentru un oraş curat” iniţiat de Consiliul Elevilor, iar în sprijinul liceenilor coordonaţi de directorul Octavian Rusu au venit membrii Clubului Rotary, ai Primăriei şi Consiliului Local Teiuş, precum şi firma de salubritate. Deşeurile de pe străzile oraşului şi din locurile devenite adevărate gropi de gunoi, cum este Valea Geoagiului, vor dispărea, dar pentru a păstra ulterior aceste zone curate este necesară amplasarea unor tomberoane, iar populaţia trebuie motivată şi informată pentru a păstra curăţenia.
„Elevii liceului sunt populaţia de mâine a Teiuşului şi trebuie să-şi formeze încă de pe acum deprinderi şi atitudini de păstrare a curăţeniei în mediul în care trăiesc. Profesorii vor avea ocazia să aprecieze implicarea elevilor în activităţi de voluntariat, elevii vor învăţa că trebuie să contribuie fiecare la crearea şi menţinerea unui spaţiu public plăcut şi civilizat, iar comunitatea locală, ca principal beneficiar al acestui proiect, va conştientiza că ne e mai bine tuturor dacă ne respectăm unul pe altul şi ne implicăm fiecare în problemele oraşului. Cu toţii vom trăi într-un mediu mai curat şi mai sănătos!”, a spus prof. Mihaela Suărăşan, coordonator al Consiliului Elevilor. (R.G.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)