Ziarul Unirea

Liberalul Mihai Nicușor demască abuzurile primarului Ilie Tomuș din Șibot

mihai nicusorVicepreședntele PNL Alba a declarat astăzi în cadrul unei conferințe de presă organizate la sediul partidului că primarul localității Șibot, Ilie Tomuș, dă dovadă de un comportament aberant.

În urma vizitelor efectuate în comună, mai mulți cetățeni i-au sesizat liberalului îngrijorarea lor vizavi de faptul că reprezentanții partidului pe care îl reprezintă intenționează să oprească alimentarea cu apă pe o rețea din satul Balomir și Sărăcsău, informație mincinoasă, lansată chiar de primarul comunei Șobot. Potrivit lui Mihai Nicușor, introducerea apei în aceste localități se datorează eforturilor viceprimarului Dacian Herlea, făcând parte din promisiunile respectate din timpul campaniei electorale.

ELIT

În urma unei investigații începute pe cont propriu, vicele PNL Alba a descoperit mai multe neregului, posibil cazuri de abuz în serviciu, în activitatea primarului Ilie Tomuș.

O situație flagrantă este un contract încheiat recent între Primăria Șibot și o firmă de consultanță financiară pentru servicii de contabilitate în valoare de 5.000 de lei pe lună, în condițiile în care administrația locală are angajat contabil pentru acest lucru. Curios este faptul că aceeași firmă presează aceleași servicii pentru Primăria Scărișoara, la care nivelul de activitate este similar cu cel de la Șibot, însă prețul plătit este de peste două ori mai mic, respectiv 1.700 de lei pe lună.

Mai mult decît atât, liberalul susține că primarul Ilie Tomuș a angajat această cheltuială unilateral, fără să o supună votului consilierilor locali, așa cum prevede legea achizițiilor publice. În același timp edilul avea obligația aprobării în Consiliul Local a unei noi organigrame, odată cu externalizarea serviciului de contabilitate, fapt care însă nu s-a întâmplat.

Potrivit unor surse din cadrul primăriei, Tomuș ar fi externalizat serviciul de contabilitate unei societăți private pentru a putea ascunde urmele unor nereguli privind activitatea în domeniul achizițiilor publice, din ultimii ani.

Un exemplu de sifonare a banilor publici, oferit de Mihai Nicușor, este cel al societății Romana Costin SRL, firma de casă a primarului, care aparține actualului consilierul local Cosmina Rațiu Matei și care în perioada 2011-2012 a livrat marfă către unitatea administrativ-teritorială a comunei Șibot în valoare de peste 1,2 miliarde de lei vechi, cât bugetul comunei, realizat din taxe și impozite, pentru un an.

În noul mandat, o nouă firmă suveică ar fi luat locul societății Romana Costin SRL. Este vorba despre SC Zet Cons, în spatele căreia s-ar afla tot consilierul local Cosmina Rațiu Matei.

“Îi atrag atenția primarului din Șibot că trebuie să dea dovadă de transparență conform legii. Consilierii locali și județeni ai USL Alba sunt gata să susțină proiectele serioase pentru dezvoltarea localității Șibot, însă nu vor susține niciodată proiectele dubioase. Nu vom accepta nciodată sifonarea banilor publici prin intermediul unor firme de casă ale primarului”,  a declarat consilierul județean Mihai Nicu;or.

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| FĂRĂ mască în aer liber și FĂRĂ restricții de noapte. Guvernul a adoptat măsurile de relaxare care intră în vigoare de mâine

Hotărârea care prevede relaxarea măsurilor începând cu sâmbătă, 15 mai, a fost adoptată de Guvern, astfel se elimină obligativitatea portului… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

28 Comentarii

Dany 16 august 2013 at 15:55

Is pe-o mana pnl cu pd ! Praf in ochii prostilor…care voteaza !

NIK 16 august 2013 at 17:12

Dice nu zice cite ceva si de ce face Teban la Cugir !!! ca sa nu vorbim de ce afaceri face Eutanasiu !!

vasile 16 august 2013 at 18:44

Astea-s nimic din câte a făcut primarul asta de 2 bani, nu ştiu cum nu se sesizează d.n.a-ul sau curtea de conturi. Macar de-ar face Mihai Nicuşor o plângere pe undeva sa caute cineva abilitat neregulile din primaria Sibot

maria 16 august 2013 at 18:58

dar de amenada de 1 miliard data de viceprimar firmei Strabag, pentru incalcarea domeniului public, fara acordul consiulului local, cu care primarul nu este de acord, (bani care o sa acopere o mica parte din gaura lasata in buget) nu stie nimeni, nu se sesizeaza nimeni…

fosta angajata a lu Steluta 16 august 2013 at 19:22

Era logic ca banii cu care se plimba Cosmina in alea 5 masini pe care le are sa fie din primarie ca doar in magazinele ei cu produse expirate nu are cum sa faca atatia bani

GHEORGHE 16 august 2013 at 19:22

Sunteti gresit informat. UAT Sibot nu mai are angajat contabil. Postul este vacant de cateva luni.

Primaria Scarisoara are contract cu un birou de contabilitate (PFA), iar primaria Sibot are contract cu un SRL, pentru cunoscatori fiscalitatea la o societate comerciala este mai mare decat la un PFA.

In alta ordine de idei nu este totuna ca un SRL sa angajeze un om care sa lucreze pentru primaria Sibot si care sa fie remunerat decent, sau cineva care are un PFA sa lucreze el personal fara a fi nevoie sa angajeze pe cineva.

Cu totii stim ca la salarii costurile (pensii 20,8%+10,5%, sanatate 5,2%+5,5%, somaj 0,5%+0,5%+impozit salariu+ 0,85% CCI+0,15%FRABP) sunt aproximativ dublul sumei pe care angajatul o incaseaza ca salariu net.

In concluzie inainte sa aruncati niste cuvinte ar fi mai bine sa va documentati putin. Nu de alta, dar poate persoanele care va informeaza va ofera franturi de informatii…

xenia 16 august 2013 at 19:50

Ce treaba are organigrama cu serviciile externalizate? Doar postul a a ramas in organigrama. Poate nu au angajat pe cineva ca sunt cam blocate posturile in administratie sau nu au plafon la fondul de salarii, ca daca pleaca un salariat din institutie iti trebuie zeci de aprobari ca sa poti angaja pe cineva. Si cine sa se ocupe de obtinerea lor? Doamna secretara care este foarte ocupata? Dorea sa faca dl.viceprimar pe contabilul?
Sa scoata postul acela la concurs daca este atat de simplu sa angajeze om si contractele cum s-au incheiat pot fi si reziliate.

un sibotean adevarat 16 august 2013 at 20:01

dragi locuitori ai comunei sibot .problemele la sibot sant mult mai mari decat cele relatate astazi de domnul mihai nicusor de fapt nimeni nu se sesizeaza de sutele de metri cubi de lemn furate din padurea comunala nici macar angajati politiei sibot pe langa care trec zilnic carute si tractoare incarcate cu lemne si ei nu pot face nimic deoarece sant oameni de casa ai primarului

florin 16 august 2013 at 20:10

pai daca ar rezilia contractul cu firma de contabilitate, ar trebui inapoiate si beneficiile primite in urma semnarii contractului.

cetatean 16 august 2013 at 20:27

Vai!! ca peste tot primarul este oaia neagra si viceprimarul oaia alba. De pe margine este simplu, ca doar bagi de vina. Cand e sa gasesti solutii este mai greu. Mai bine n-ati mai pierde vremea cu copilarii si v-ati concentra pe lucruri mai serioase. Ceva fonduri europene, ca trec si astea pe langa noi si romanii isi baga unii altora bete in roate si la urma raman cu ochii in soare.

florin 16 august 2013 at 20:47

cine a fost in mandatul trecut primar? De ce nu a reusit sa aduca un proiect european mare si important pentru comuna Sibot cu o guvernare PD-L ista de la Guvern pana la el? Cine este in continuare primar in aceasta minunata comuna?

Vasile 16 august 2013 at 20:33

In urma semnarii contractului nu se primesc beneficii, furnizorul presteaza un serviciu pentru care este platit. Pe tine daca te concediaza cineva iti cere inapoi si banii pentru ultimele luni lucrate?

florin 16 august 2013 at 20:45

nu ai inteles ideea vasile…ma refeream la beneficiile primite de primar pentru ca nu a scos postul la concurs, ci a adus dumnealui o firma care sa ii ascunda jaful…si pe care sa o remunereze pe masura!

maria 16 august 2013 at 21:27

Din pacate primarul nu are nici o vina….ci voi cei din comuna care l-ati votat si ii permiteti sa faca asa ceva!
Slabi oameni…de ce nu mergeti la sedinte de consiliu sa vedeti cine si cum voteaza si ce proiecte se depun, dar daca nu va intereseaza, stati si uitati-va!
3-4 oameni care se zbat pentru comuna sunt luati de prosti si tot cei care fura sunt buni….pacat

APOLITIC 17 august 2013 at 2:04

Domnul liberal,a lui KAKARAU,cum se zice,dar de hotiile,furtisagurile si jaful,primarului din CUJER,nimic-nimic?????Pai nu,ca alea,nu ai ochi sa le vezi !Mai cu sama,ca-ti faci conac,pe paminturile lui !Sa nu mai zic de,alea a lui UNSOAREA SI SLANINA ala,de grohait ! Ii cit un porc de 250kg,sau cit un ghibol,dar nu se da in loc de la,a prada romanii saraci,arza-lar focul !

vasile 17 august 2013 at 8:49

Din zâza lu’ Mircea Badea : mori in chinuri javra basista , mai apoliticule!!!!

vasilica fara frica 17 august 2013 at 9:11

Mai,nu-ti este rusine sa incasezi de la fabricile din Cugir 9000 roni pentru nimic?Ai si un salar de Director la Romarm care probabil este egal cu cel al firmei la care faci referire.Mai incasezi si o indemnizatie de consilier judetean de vreo 500 roni.Ma intreb si eu ca simplu cetatean si ar fi bine sa-si puna intrebarea toti cei care traim in aceasta comunitate,tu ce ai facut de mulgi statul asa de bine.Iti spun eu ca nu ai facut nimic in afara de faptul ca ai mincat,ai ras si ti-ai umplut buzunarele de bani nemunciti de la bietii oameni cinstiti,ba mai mult sunteti si cei care ne incadrati in buni si rai. pe noi cei care muncim si carora le furati voi din putinul cistig,ca sa va faceti case si sa va rotunjiti conturile.Vorbim de tortionarii regimului comunist,in loc sa vorbim de voi care sunteti la fel ca acei tortionari,diferenta ar fi ca apartineti altui regim.Nesimtitule.Mai prefectule tu ce pazesti ca doar tu ai fost al regimului trecut.Ii lasi pa astia sa va termine?

Angajatul scarbit al Primariei Sibot 17 august 2013 at 12:14

Am fost obligati sa astupam toate gunoaiele si furturile Primarului Tomus. Toate acestea,ca el sa se poata plimba intr-un Jeep de 20.000€. Primaria a cumparat de miliarde de lei:cuie,aracet,detergent etc. de la finuta lui Cosminuta si draguta de Steluta.Daca o sa ne intrebe cineva „de sanatate”-DNA,iubitul nostru sef,Primarul Ilie fara frica,poate sa ceara o audienta la nea’ Gigi Becali intr-u spalarea pacatelor.

adriaan 17 august 2013 at 13:36

cum zice taica-meu:traim intr-o tara corupta,cu oameni de doi bani,de ce ar fi Sibotul altfel?

adriaan 17 august 2013 at 13:40

bai,daca vi s-au suit in cap,de ce nu puneti mana pe par? nu aveti curaj? atunci,gura!

Angajatul scarbit al Primariei Sibot 17 august 2013 at 16:49

Adriane suntem oameni trecuti de a doua tinerete cu familie,copii si rate in banci.Crezi ca e asa usor sa te opui Primarului,care dupa 5 ani de facut porcarii,nu a patit nimic?Acum 3 ani a vandut la fier vechi,tronsoane de poduri metalice de 800 milioane si a bagat banii in buzunar si colegii mei trebuie sa semneze pentru ele,ca si cum ar exista.Cine sa-l puna la punct? Politia,care stie? Curtea de Conturi,care pleaca cu porbagajul plin de la sora lui din curte?

Cetatean al comunei Sibot 18 august 2013 at 0:19

Unele dintre comentariile postate apartin unor persoane care au candidat de foarte multe ori la functia de primar a comunei Sibot, insa fara succes. Amintesc ca aceste persoane nu sunt capabile sa-si organizeze propria lor familie si gospodarie, pe care le intretin din munca asidua a parintilor lor, care daca i-ar vedea s-ar rasuci in mormant.
As dori sa citesc despre realizarile lor, ca urmasi ai unor siboteni adevarati si nu despre incapacitatea lor de a accepta ceea ce face dl primar.
Rusine sa va fie „siboteni adevarati” si felicitari domnule primar pentru toate realizarile.

GTREDS 18 august 2013 at 11:15

Individul asta, copilul minune a luat mai nou locul Piticului Atomic , asta e noua strategie liberala

Angajatul scarbit al Primariei Sibot 18 august 2013 at 11:50

Poate ca veniti intr o dimineata la primarie nu puteti intra de procurori de la dna si atunci sa sti adriane ca am pus mana pe „bata”.tu nu sti cat fura primarul si ce clica il sustine.ca sa scape sa inscris in psd si in pnl deodata fara ca darzu si atanasiu sa stie unul de altul si amandoi il tin pe tusa pentru ca zilele lui ca primar sunt numarate.sti ca sa dus la viceprimar si la simedru si a cerut un post ca sa plece si sa aiba liniste pentru hotiile facute.acum raspund cetateanului comunei sibot adica surori primarului nepoatei lui sau vreo unui „body”gard daca nu cumva draga de finuta steluta.va inteleg il aparati pentru ca incasati bani traiti bine pe spatele nostru.diferenta intre mine si cei care vorbesc aiurea este ca eu am vazut ce sume ati incasat de la ilie in ultimi ani.rusine sa va fie.toti vrem sa traim bine dar nu pe spatele vecinului si prietenului adica nu iau din buzunarul lui sa plec in concediu de cinci ori pe an sau sa mi plimb burta in masina de 20000 euro.

un cetatean 18 august 2013 at 13:16

oare cati dintre nemultumitii de mai sus a-ti sunat la DNA. telefonul e gratuit.

vasile 18 august 2013 at 22:41

Nicu=Mighişule invață tată să scri corect inainte să iți dai cu părerea despre alții… :))))

vasile 19 august 2013 at 0:00

Adevarul că la Ilie se vede, construieşte vilă la Bulbuc intr-o lună, cumpără animale, pământuri pe acolo, oare il trage locul natal sau se gândeşte că la Bulbuc nu-l găseşte DNA-ul. :))

vasile 19 august 2013 at 0:06

A şi după câte imi amintesc eu bine nici domnul Herlea Dumnezeu să-l ierte nu avea carnet şi realizările lui la Sibot se vad… deci Mighis găseşte-i altă hibă la Dacian că asta nu prea ne convinge.