Ştirea zilei

La mai puțin de două luni de la REABILITARE, blocul ,,NATO” din Cugir începe să se deterioreze pe interior din cauza igrasiei

Ioana Oprean

Publicat

în

Recent reabilitat, blocul ,,NATO” din Cugir începe să se deterioreze pe interior din cauza igrasiei

Locatarii blocului ,,NATO” din Cugir, se plâng de un mare disconfort provocat de unele probleme apărute, cum ar fi de lipsa de căldură sau de curent, deși blocul doar ce a fost complet reabilitat.

Nici n-a fost dat bine în folosință, după un amplu și costisitor proces de reabilitare, că blocul NATO din Cugir se confruntă cu probleme care mai de care mai dificile. Blocul cu o capacitate de 105 camere, în care locuiesc mai bine de 250 de persoane de etnie romă din Cugir, a fost reabilitat cu fonduri europene în cadrul proiectului integrat ”Incluziv – investiție europeană privind dezvoltarea socială în Cugir”, un proiect cofinanțat din Fondul Social European prin POCU 2014-2020, scrie cugirinfo.ro

Citește și: Blocul NATO din Cugir a fost reabilitat cu fonduri europene: 200 de cetățeni de etnie romă, mai aproape de o viaţa decentă la sfârșitul lui 2020

Cunoscut ca ”Blocul NATO” din cauza stării avansate de degradare şi a condiţiilor deplorabile de trai, acesta şi-a schimbat cu totul imaginea ca urmare a lucrărilor de reabilitare care au avut loc în ultimul an. Familiile care locuiesc aici au în sfârşit apă curentă, au toalete în locuinţe şi un sistem de canalizare funcţional, au geamuri termopan, curent pe casa scării şi spaţii comune decente şi curate.

Din păcate, constructorul (împreună cu vasta echipă implicată în proiect) care a coordonat lucrările acestei locații n-a ținut seama de câteva aspecte care prezintă deja un mare disconfort locatarilor.

Potrivit președintelui Asociației pentru Dezvoltarea Comunitară a Romilor, Cosmin Pienar, precum și a unor proprietari de spații, din cauza temperaturilor atmosferice scăzute au apărut primele probleme în interiorul locuințelor. La mai puțin de două luni de la darea în folosință, un număr mare de camere prezintă igrasie și condens generate de lipsa de căldură și folosirea unor improvizații electrice pe care ocupanții spațiilor le folosesc pentru pregătirea hranei și pentru încălzire.

Citește și: Blocul ,,NATO” din Cugir intră în proces de reabilitare și modernizare

Deși locatarii au ridicat această situație destul de neplăcută care poate conduce la probleme de sănătate în rândul copiilor mici, și nu numai, se pare că nimeni n-a intervenit până în prezent la soluționarea acestui caz. Așa cum am aflat, la această situaţie se mai adaugă și zecile de întreruperi zilnice ale alimentării cu energie electrică, urmare a folosirii la maximum a consumatorilor electrici pentru diverse întrebuințări, penele de curent ținându-se lanț. Într-o astfel de situație mai mulți ocupanți ai spațiilor au ajuns la folosirea unor sobe pe lemne (deși li s-a interzis acest lucru), cam la fel cum făceau în urmă cu doi ani.

Așadar, o situație destul de complicată care necesită intervenția de urgență a celor care au primit (pe bani mulți) misiunea să vegheze la asigurarea unei vieți decente a celor care locuiesc în această clădire. (C.P.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade

Ioana Oprean

Publicat

în

26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade Județul Alba este de vineri, 26 iunie 2026, de la ora 10.00, până sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 10.00, sub inceidența unei atenționări meteo Cod Portocaliu de val de căldură, temperaturi […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri

Ioana Oprean

Publicat

în

Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită în dimineața zilei de vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia. Programul activităților s-a desfășurat astfel: La ora 09.45, în Catedrala Reîntregirii, a avut loc sfințirea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult