Rămâi conectat

Sport

La Gala Sportului Județean 2021, mențiuni pentru sportivii și antrenorii din Alba

Dan HENEGAR

Publicat

în

Gala Sportului Județean 2021, evenimentul de seamă al finalului fiecărui an, organizată de Consiliul Județean Alba și DJST Alba, a fost un pas înainte comparativ cu anul trecut, când s-a derulat doar în mediul online, în condițile în care cei mai buni antrenori și sportivi din Alba își vor primi distincțiile cuvenite la sediul CJ Alba, dar totuși departe de anii anteriori când “crema” sportului județean era recompensată în cadru festiv, primind aprecierile cuvenite.

În vârful topurilor acestui an stau Ana Rodean (atletism) – sporturi olimpice și Andrei Irimie (powerlifting) – sporturi olimpice, ambii legitimați la CS Unirea Alba Iulia, respectiv antrenorii Gabriel Avram (atletism, CS Unirea Alba Iulia) și Ovidiu Pănăzan (powerlifting, CS Unirea Alba Iulia/Zamolxis Alba Iulia/CS Universitatea Alba Iulia), în vreme ce cea mai bună echipă a fost, din nou, CSM Volei Alba Blaj. Pe lângă 14 sportivi desemnați pe ramuri de sport, într-un an în care competițiile au început să revină spre normalitate, iar calendarele competiționale să nu mai fie afectate de pandemie, în județ au mai fost acordate în cadrul Galei Sportului Județean mențiuni pentru sportivi (cele mai multe la arte marțiale și powerlifting), antrenori, structuri sportive și colaboratori.Citește și: Ana Rodean (atletism) și Andrei Irimie (powerlifting), ambii CS Unirea Alba Iulia – sportivii anului 2021 în Alba

MENȚIUNI SPORTIVI:

*atletism: Mihaela Acatrinei, Georgiana Jid, Alina Boholțan (toate CS Unirea Alba Iulia), Mihaela Blaga și Andreea Bogdan (CSȘ Blaj/AC “Mica Romă” Blaj), Alexandra Hudea (AC “Mica Romă” Blaj), Ioana Valc, George Cozma (ambii CSȘ Blaj), Elisabeta Sunzuiană, Alexia Hațegan, Ema Tăușan (LPS Alba Iulia/ CS Unirea Alba Iulia), Mihaela Ciucă (LPS Alba Iulia);

*baschet: Sara Dan, Maria Nichimiș, Ana Damian, Daria Alexa, Eliza Căta, Maya Niga, Rebeca Bercea, Sofia Cârja, Cristina Cioara, Theea Moraru, Daria Cârțină, Karla Cutean (toate LPS Alba Iulia)

*culturism/fitness: Delia Praja și Iulian Sipu (ambii GreenFit Alba Iulia);

*dans sportiv: Bogdan Dobra, Maria Urs, Paul Vîrciu, Alaxia Sabău, Robert Pintea, Diana Dicu, Bogdan Balea, Diana Tima, David Orzeiu, Ioana Țipțer (toți “Life is Dance” Alba Iulia);

*haltere: Virgina Mârza (CS Unirea Alba Iulia), Raul Crișan-Radu (LPS Alba Iulia);

*înot: Andrea Zsebe, Daria Adam (ambele LPS Alba Iulia);

*judo: Alexandru Sibișan (CS Unirea Alba Iulia);

*karate/arte marțiale: Eva Baciu, Denisa Mincea, Diana Șurcă, Georgiana Csortan, Rafaela Muntean, Eduard Minea, Bryan Baba, Eliza Lebădă, Gabriel Dăhălean, Sonia Rad, Marian Pavel, Darius Vlăduțoiu, Ariana Suta, Alexandru Martin, Ariana Șofei, Miruna Țîr, Iulia Ciucă, Jessica Țîr, Magdalena Mănoiu, Miclea Mădălina, Ruxandra Buzner, Eric Odveremean (toți ACS Karate Forever Alba Iulia), Robert Ungureanu, Marian Codrea, Cătălin Mortura (toți Metalurgistul Cugir), Antonia Barbu, Alisa Topliceanu, Cristian Timar (Dojokan Activ Aiud), Alecsandru Boloage, Alex Fara, Mario Galea, Roxana Dobârtă, Andrei Popa, Karina Vas, Karina Creț, Eduard Jelea (toți CS Unirea Alba Iulia), Alexandru Dan, Miruna Boloage, Alexandra Groza, Natalia Ghenescu, Alex Drăghiță, Luca Cetean (Revolution Academy Alba Iulia);

*kickboxing: Paul Tolas (Revolution Academy Alba Iulia);

*orientare: Bogya Tamas, Radu Milea, Paul Brabiescu-Călinescu  (ambii CS Unirea Alba Iulia);

*powerlifting: Paul Bejenariu, Maria Burduf, Sorin Cazacu, Silviu Popșa (toți CS Universitatea Alba Iulia), Alexandru Catarambă, Teodora Toma, Cătălin Hangan, Lucian Oțoiu, Nicoleta Adomnoaie, Petru Canda, Alexandra Cazacu, Alexandru Cazacu, Adelin Meszaros (toți CS Unirea Alba Iulia), Călin Androne, Iuliana Tileagă, Bianca Teodorescu, Vlad Trif (toți Zamolxis Alba Iulia);

*tenis de câmp: Brândușa Dumitru (TC SUN Alba Iulia);

*volei pe plajă: Mara Mihu, Brianna Barna (ambeleACS Atomic Blaj);

*volei: Octavian Orian, Antonio Jidveian, Sebastian Mărginean, Tudor Balu, Sebastian Roșianu, Krisztian Polgar, Cristian Bălău, Răzvan Oltean, Gabriel Bărbat, Iustin Nicoară, Rus Robert, Marian Chiorean (toți CSȘ Blaj);

*sportivi masters +35 ani: Ilie Cioca (CS Unirea Alba Iulia), Vasile Hârjoc, Gheorghe Hăprian, Daniel Scrob, Călin Morar (toți Metalurgistul Cugir), Aurelian Zegrean (“Mica Romă” Blaj) – atletism, Mihaela Mih-Dehelean (CS Unirea Alba Iulia) – culturism, Vasile Pricob (Metalurgistul Cugir) – arte marțiale/karate, Cosmin Anghel (CS Unirea Alba Iulia) – orientare, Sorin Cazacu (CS Universitatea Alba Iulia), Lucian Oțoiu (CS Unirea Alba Iulia) – powerlifting;

MENȚIUNI ANTRENORI

*atletism: Cristina Man (CSȘ Blaj/AC “Mica Romă” Blaj), Vasile Ibășfălean (AC “Mica Romă” Blaj), Ioana Bozdog (CSȘ Blaj), Mihaela Vlas (LPS Alba Iulia/CS Unirea Alba Iulia), Ana Rodean (LPS Alba Iulia), Gheorghe Hăprian (CS Metalrurgistul Cugir);

*baschet: Ioana Raluca Dan (LPS Alba Iulia);

*dans sportiv: Ionuț Ionescu și Bianca Ionescu (“Life is Dance” Alba Iulia);

*culturism/fitness: Lucian Nicolescu (GreenFit Alba Iulia);

*haltere: Ioan Frățilă (CS Unirea Alba Iulia);

*haltere/powerlifting: Daniel Ordean (LPS Alba Iulia);

*înot: Daniela Bob, Nicolae Bob (LPS Alba Iulia);

*judo: Cristian Dinu, Alin Dinu (CS Unirea Alba Iulia);

*karate/arte marțiale: Nicolae Crăciun (Dojokan Activ Aiud), Simion Băluță (Karate Forever Alba Iulia), Vasile Pricob (Metalurgistul Cugir), Alin Moldovan (CS Unirea Alba Iulia/Revolution Academy Alba Iulia);

*orientare: Marius Anghel (CS Unirea Alba Iulia);

*tenis de câmp: Călin Moldovan (TC SUN Alba Iulia);

*volei: Alexandru Man (CSȘ Blaj), Dan Balu (ACS Atomic Blaj).

Structuri sportive din județ cu sportivi premiați: CS Unirea Alba Iulia, CSM Volei Alba Blaj, CS Metalurgistul Cugir, LPS Alba Iulia, CSȘ Blaj, Dojokan Activ Aiud, Zamolxis Alba Iulia, CSM Unirea Alba Iulia, CS Universitatea Alba Iulia, Karate  Forever Alba Iulia, TC SUN Alba Iulia, GreenFit Alba Iulia, “Life is Dance” Alba Iulia, Atomic Blaj, Revolution Academy Alba Iulia, “Mica Romă” Blaj;

Asociații județene pe ramură de sport: Asociația Județeană de Atletism, Asociația Județeană de Fotbal, Asociația Județeană de Powerlifting, Asociația Județeană de Radioamatorism, Asociația Județeană de Șah, Asociația Județeană “Sportul pentru toți”, Asociația Județeană de Volei.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Publicitate

Știri recente din categoria Sport

Sport

Liga 4, prima etapă a returului: Energia Săsciori, victorie netă în derby-ul cu Hidro Mecanica Șugag! Voința Stremț și Viitorul Sântimbru, succese externe

Dan HENEGAR

Publicat

în

Liga 4, prima etapă a returului: Energia Săsciori, victorie netă în derby-ul cu Hidro Mecanica Șugag! Voința Stremț și Viitorul Sântimbru, succese externe. Toți cei 4 antrenori noi au debutat cu stângul pe băncile tehnice *Energia Săsciori – Hidro Mecanica Șugag 4-0 (0-0): Victorie netă a gazdelor în deby-ul formațiilor de pe Valea Sebeșului, gazdele […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Secțiune Articole Similare

Articole Similare

Copyright © 2004 - 2024 Ziarul Unirea