La CS Ocna Mureș, schimbări masive, pe toate planurile după retrogradarea din Liga 3
Vară fierbinte la CS Ocna Mureș după retrogradarea din Liga 3, clubul din orașul salin urmând să treacă prin schimbări majore la toate nivelurile, administrativ, antrenori, lot de jucători în această perioadă (contracte încheiate pentru toți echipierii).
Astfel, săptămâna viitoare se va încheia reorganizarea “Sodei dragă”, formație care va activa în Liga 4, cu obiectiv locurile 1-5, și are în plan o revitalizare a Centrului de copii și juniori, în suferință în ultimii ani (vezi cazul formației secunde care a fost ciuca bătăilor în acest an în Liga 5). Ținând cont că nu se va mai continua în eșalonul terț, chiar dacă vor fi locuri disponibile dinspre FRF, și bugetul clubului, asigurat de Primăria Ocna Mureș, va fi redus în următorul campionat.
*Pleacă Paul și Vigh
CS Ocna Mureș a petrecut 3 campionate consecutive pe a treia scenă (a promovat în 2020, sub comanda lui Gabriel Cotoară), dar a retrogradat avându-l pe Dan Roman pe banca tehnică, în condițiile în care în toamna trecută a fost revelația Cupei României, cu calificare în grupe și dueluri cu prim-divizionarele Chindia Târgoviște și CSU Craiova (condusă de Mirel Rădoi).
Instalat în 2018, după despărțirea “cu ecouri și controverse” de Sorin Corpodean (fostul arbitru FIFA), Ioan Paul nu va mai fi, după 5 ani, președinte executiv al “alb-albaștrilor” (ultimele reglementări din statutul clubului susținând obligativitatea studiilor superioare pentru respectiva funcție), în “cărți” fiind Enea Hârceagă (fost antrenor în cadrul clubului). De asemenea nici Alexandru Vigh nu va mai continua, iar în postul de director sportiv va fi instalat Stelian Grozav (director CS Ocna Mureș), urmând să apară modificări și în structura Consiliului Director.
Romeo Arinar va fi instalat antrenor la echipa de seniori și se speră ca Gabriel Cotoară (event în Hunedoara cu Gloria Geoagiu și dublă de promovare cu CS Peciu Nou) să fie convins să revină după doi ani (a promovat în 2020 și a stat în primul sezon din eșalonul terț). Localnicul Marian Guț este singurul fotbalist care mai rămâne din vechiul lot, iar acesta va primi în rol și în cadrul Centrului de copii și juniori. De asemenea se speră ca Ioan Cociș, actualmente la Viitorul Vama Seacă, să revină la echipa unde s-a consacrat și atacantul urmând să fie implicat în sectorul juvenil
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)