// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Klaus Iohannis: Sunt ferm hotărât să candidez pentru un nou mandat de preşedinte al României

Klaus Iohannis şi-a anunţat la Sibiu, sâmbătă, o nouă candidatură la Preşedinţie.

„Am luat o decizie importantă şi vreau să vă comunicat acum, în această dimineaţă frumoasă. Sunt ferm hotărât să candidez pentru un nou mandat de preşedinte al României”, a spus Klaus Iohannis.

Şeful statului a făcut acest anunţ la Colegiul Naţional „Samuel von Brukenthal”, înainte să participe la reuniunea de 40 de ani cu foşti colegi. Iohannis a fost profesor de Fizică la acest liceu din Sibiu.

Klaus Iohannis participă la întâlnirea festivă a promoţiei 1974 – 1978. În 2017, Klaus Iohannis a fost prezent la Sibiu pentru reuniunea de 20 de ani a unei alte clase, la care a fost diriginte.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

24 Răspunsuri la Klaus Iohannis: Sunt ferm hotărât să candidez pentru un nou mandat de preşedinte al României

  1. robespierre 23.06.2018 la 15:50

    dulapul tot dulap.vai noua, ni-l meritam!

  2. pedelistul ...liberal 23.06.2018 la 17:43

    Dupa cate „succesuri” deosebite ai obtinut ca intermediar intre Noul Reich milenar (sanchi !) german si amarasteana spoliata Rhomanica, aber anuntu`pt presedintie a Uniunii Sabotati Romanica, aber viitorul anunt a lu` Ciolosz-bacsy pt acelasi anunt, aber….alte anunturi „de dreapta” asemenea, iti prevad SLABE SPERANTE sasule ! Da`….mai stii….poate abia apuca sa te voteze motii, topii si mocanii lu`Avramut, ametiti de niste tradatori de neam si tara ! Ca…data trecuta !

  3. marius 23.06.2018 la 18:00

    Cica dupa intalnirea de 40 de ani de la terminarea liceului, marele om de sta va pleca intr-o croaziera pe MAREA BRITANIE.
    Ii dorin lui si distinsei sale consoarte vant din cupa si supa din culpa.
    PS. In timp ce va face baie in Marea Britanie va continua sa studieze motivarea CCR-ului, asat daca rechinii nu ne vor face fericiti pe cei mai multi dintre noi.

  4. !! 23.06.2018 la 18:32

    Am avut un neamt si lA NATIONALA DE FOTBAL SIMAI RAU CA OAIA LUI DAIA AIE

    Am avut un neamt si la nationala de fotbal si mai au ca oaia lui daia a iesit. Este timpul sa conduca tara asta si un roman adevarat, nici rusofil, si nici austro maghiar.

  5. Umbra lui Liviu la Rahova 23.06.2018 la 19:00

    ‘Teleormanenii’ psd-isti din Alba incearca sa ironizeze anuntul presedintelui. Dragilor, tineti aproape de Livache, pupati-l, incurajati-l, caci mirosul de puscarie i-a tulburat rau mintile..

  6. Marginean Alba 23.06.2018 la 19:06

    No bine atunci hai ca se va retrage si il va lasa pe ortodoxul Dragnea sau Ponta sau Oprea sa fie presedinte ….mai băieți mai …

  7. Gogu 24.06.2018 la 9:10

    Nu a vorbit nimeni de varianta p.s.d.dar sa facem sarbatoare din faptul ca aceasta nulitate cu realizari 0 va mai candida pentru un mandat este prea mult.

    • Dn 24.06.2018 la 10:37

      Când legiuitorul și executivul sunt de alta parte, atunci ca președinte nu prea ai ce face. Are puteri limitate prevazute de constituție. În SUA, președintele este și șeful guvernului. Noi când am elaborat Constitutia am dorit sa nu se mai nască un Ceaușescu. Problema este la vot. Cei ce votează președintele nu se mai duc și la parlamentare. Și atunci apar anomalii când un președinte, un prim mimstru au păreri diferite. Câștigătorul este primul ministru deoarece are puteri executive, legiferat de cel care îl susține.

  8. roman...de roman 24.06.2018 la 11:34

    Presedintele Romaniei trebuie sa fie UN ROMAN CURAT, pe care sa-l doara de ce se intampla cu tara si oamenii ei !!! Nu sas, nu tigan, nu ungur, nu orice alta natie conlocuitoare ! C-asa-i normal in toata Europa ! In Germania conduce un Cancelar – german, in Franta, conduce un Presedinte francez, in Spania, conduce un Premier spaniol, s.a.m.d ! Numai in Rhomanica , suntem condusi de un sas, fara copii, interesat numai de case, averi, calatorii si vacante ! Ori de…orice, in afara de Romania ! Din care cauza ne spoliaza toate marile „parti semnatare” ale acordului UE !!!

    • bre,roman..roman 24.06.2018 la 17:08

      Romania a avut parte de un presedinte”roman curat”-Iliescu: fara copii, interesat numai de putere si de a-i proteja pe fostii sai tovarasi,securisti si comunisti, care au devenit capitalistii de cumetrie de azi. A lasat in urma lui o Romanie jefuita de bogatiile ei, a lasat mortii si schiloditii de la revolutie si mineriade. Johannis este cetatean roman iar stramosii sai au venit in Romania acum 800 de ani. Deci are radacini mai vechi decat multi romani”verzi” care se burzuluiesc pe aici pe net..

  9. Corleone 24.06.2018 la 12:12

    Dincolo de imputzeala damboviteana care bantuie lumea politica si electorala de la noi, nu putem, nu suntem in stare sa respiram si sa traim normalitatea. Actualii politicieni sunt doar o emanantie a electoratului, a cetatenilor de rand din Rromanika balkanika (si exemple se vad destule pe acest forum).
    Din acest punct de vedere actualul Presedinte mi se pare cel mai normal dintre toti fostii presedinti, dar clasa politica e doar o cloaca (nu exclusiv, dar marea majoritate) de oportunisti, hoti si analfabeti … vedem exemple zi de zi.
    Cu alte cuvinte: avem conducatorii pe care-i meritam!

  10. stef 24.06.2018 la 15:44

    Cel mai slab presedinte pe care la avut Romania,vai de mama celor care il sustin.

  11. roman...de roman 24.06.2018 la 18:23

    @ bre, roman…roman Pe Basescu de ce nu-l pomenesti idiotule ? Ti-e rusine cu el ???

    • bre,@roman..rroman 25.06.2018 la 9:58

      Cand spui ‘idiot’, citeste-ti postarile si vei mai bine intelege acest cuvant. Basescu nu se califica la nivelul descris de tine, ‘presedinte fara copii’.

  12. mike 24.06.2018 la 20:51

    Unii au distrus romania din punct de vedere economic — altii vor sa distruga romania din punct de vedere -MORAL—Dragi Romani dati cu piciorul in ambele tabere si alegeti la putere un OM- cu frica de Dumnezeu si dragoste de tara si popor —nu slugoi , hoti cu interesul la buzunarele lor sau garboviti la cei din apus sau rasarit– Sunt caomvins ca tara are -OAMENI- onesti si destepti — afara cu cei ce nu respecta poporul — Iohanica nu te astepta la o noua alegere ai dat cu piciorul in 3 milioane de Romani si ai incalcat constitutia tarii— Ori cum poti visa — dar nu meriti-( amina ca asta e lozinca ta — ce poti face azi lasa pe maine fiindca ori nu mai trebuie ori se uita )- pe mine m-ai pacalit odata a doua oara — nema

  13. HH 25.06.2018 la 0:59

    Ce il recomanda pentru un alt mandat, absolut nimic, acum cand mai este aproximativ un an pana la alegeri insceneaza o ,, lupta de aparare a justitiei,, !?

  14. alexandru spinean 25.06.2018 la 9:55

    CAND CONDUC ROMANII SE ALEGE PRAFUL CINE A OBTINUT INDEPENDENTA?UN NEAMT.CINE A REALIZAT ROMANIA MARE ?TOT UN NEAMT.
    CUM AR FDI FOST SA FIE PRESEDINTE PONTA? SI ASA SE MODIFICA CODURILE PENTRU TARICEANU SI PONTA SI PENTRU ALTII CA SA SCAPE DE PUSCARIE.
    ALEGETI UN SUDIST SI VA CURGE LAPTE SI MIERE…..PENTRU EI!

    • mike 26.06.2018 la 5:14

      SANDELE -spin= invirtit– Nu uita ca nu toti romanii si nici sasii sau nemtii nu sunt la fel — Hohentholerii au fost buni ,destepti si au tinut cu Romania care le-a dat scaunul — sasalaul nostru a luat-o pe aratura e vesnic in –lasa pe maine– a puscat –3 milioane de Romani si sa unit cu niste –ANORMALI– si mai spune ca e si crestin evanghelic — probabil a pus un -S- in plus — la cuvintul cretin– ca numai -CRESTIN – nu se poate numi– Ai uitat ca — Vlad Tepes, Mihai Vitezul, Stefan cel Mare –Iancu de Hunedoara — au fost Romani — cu dragoste de neam si tara — be blessed man!!

  15. marius 25.06.2018 la 14:05

    D-lui spinene: In afara de sloganuri cu ce te mai prezinti prin zona zoster. Daca-l iubesti atat de mult de ce nu te casatoresti cu el, ca tot se practica printre cei din # rezist si USR aceata conventie impotriva naturii.
    Nu uita sa-i faci declaratia in piata de zarzavaturi. Adora bostanii castravetii murati si parii de la fasole!

    • @marius 25.06.2018 la 14:49

      Nu mai da sfaturi altora si continua sa faci cele insirate pt Dragnea. Sa-ti fie de bine!

  16. TH 25.06.2018 la 17:40

    Mariuscaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ai uitat sa inghiti pilula……..

    • escu 26.06.2018 la 8:25

      Marius e foarte -NORMAL- altcineva are nevoie de pastile– Omul spune adevarul care supara pe –anormali– astia au nevoie de un Ceausescu — el avea pastile bune pentru deviati — Doresc un Vlad Tepes sa dea foc la puscarie si la casa de nebuni — Inspirat a fost Eminescu —

  17. marius 26.06.2018 la 8:34

    TRustrului Hidro- S-ar putea ca viitura sa-ti darame barajul si atunci cand o sa ramai la PO as fi curios sa vedem ce bolovani o sa mai folosesti la constructia statului de drepti.
    Ps. In timp ce eu imi luam pilula, tu iti luai ordinul pe unitate.

  18. Rca 26.06.2018 la 11:57

    Domnule Presedinte,

    Va este greu sa veniti pana in SEBES sa stati de vorba cu KANCEROSII DIN SEBES IMBOLNAVITI DE POLUARE?
    Va doare undeva(oblu-n cot) de scrisoarea deschisa prin care VA SOLICITAM SA VENITI LA SEBES SA STATI DE VORBA CU NOI, SCRISOARE SEMNATA DE PESTE 6000 DE SEBESENI.
    Mai vreti un mandat? Pentru ce? Ca sa protejati ABATOARELE DE LEMNE DIN SEBES ? pentru ca poluarea cu 4 poluanti cu efect cancerigea asupra omului sa continue sub obladuirea unui neamt?