Kinder Teiuș nu se înscrie în Liga 4 | Fortuna Lunca Mureșului și CSM Unirea Alba Iulia (echipa secundă), solicitări pentru ediția 2023/2024
Kinder Teiuș (locul 9 în ediția anterioară) nu se înscrie în Liga 4 iar în acest moment dilema Asociației Județene de Fotbal Alba este numărul de echipe în campionatul următor.
Într-o primă fază, s-a vehiculat ideea că nici FC Lopadea Nouă (locul întâi în Seria 3 din Liga 5) nu se va înscrie, dar totuși nou-promovata face demersuri pentru a evolua în eșalonul superior.
O situație similară s-a produs și vara trecută, când țintarul turului s-a stabilit atât cu 14 echipe cât și cu 16 participante, totul depinzând de CSM Unirea Alba Iulia în acel moment.
„Ne vom înscrie în Liga 5 și la Under 17, o să mizăm pe tineri. Eu cred că este un pas înainte, chiar dacă mulți susțin contrariul. Nu avem bugetul suficient pentru a continua în Liga 4„, a confirmat Ovidiu Coardoș, reprezentantul Kinder Teiuș.
Până în 14 iulie, termenul limită de înscriere în cel de-al 4-lea eșalon, mai pot interveni modificări, dar în acest moment CSM Unirea Alba Iulia vrea să activeze în cel de-al 4-lea eșalon cu echipa secundă, iar Fortuna Lunca Mureșului intenționează să solicite un loc în Liga 4, la fel ca vara precedentă.
Comparativ cu sezonul anterior, a promovat Industria Galda de Jos, a retrogradat Cuprirom Abrud, Kinder Teiuș nu mai continuă la acest nivel, la fel ca GT Sport Alba Iulia (prin colaborarea cu CSM Unirea Alba Iulia).
A retrogradat din Liga 3 CS Ocna Mureș, au promovat din Liga 5 Adu Academy Șona, FC Lopadea Nouă și Limbenii Limba (în curs de rezolvare chestiunile juridice) și sunt premize să se treacă la un format de 16 echipe.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)