Kelemen Hunor: ”Românii din Ținutul Secuiesc vor învăța la școală limba maghiară”

Kelemen Hunor, Președintele UDMR, a detaliat joi, într-o conferință de presă, atribuțiile care vor reveni consiliului regional în proiectul legislativ propus de formațiunea sa privind autonomia Ținutului Secuiesc, el menționând că în școlile cu predare în limba română se va introduce ca disciplină limba maghiară, după cum informează AGERPRES.

Prerogativele în ce privește dezvoltarea infrastructurii în regiune, prerogativele legate de administrarea școlilor la nivel regional, sistemului educațional, dar tot ce înseamnă programa școlară se face la nivel național. Pe lângă cele actuale, vor mai fi atribuțiile care se referă la păstrarea tradițiilor locale, utilizarea resurselor naturale, cele legate de turism, agricultură, educație, dezvoltarea economică, infrastructură, (…) organizarea arhivelor județene, a instituțiilor de cultură la nivel regional. Deci, lucruri care țin de aspectele vieții cotidiene. Toate atribuțiile legate de politica externă, politica de securitate națională, politica de apărare, politica privind serviciile de informații nu pot fi solicitate și nu pot fi trecute la nivel regional, rămân la nivel național”, a menționat Kelemen Hunor.

ELIT

El a mai spus că în ceea ce privește învățământul, în școlile cu predare în limba română va fi introdusă ca disciplină și limba maghiară.

În școlile cu predare în limba maghiară se învață limba română și limba maghiară intră ca disciplină în școlile române – iarăși revin cu modelul Tirolului de Sud – ca să existe un bilingvism încă din copilărie. Dar restul disciplinelor sunt predate în limba română, nu se bulversează, doar că va intra și această disciplină”, a menționat Kelemen Hunor.

Sursa: agerpres.ro

ADEZIUNE PLUS

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de Sfântul Ioan amuzante. URĂRI şi FELICITĂRI haioase pentru prietenii care își sărbătoresc onomastica

Mesaje amuzante şi hazlii de Sfântul Ion 2021 • Urări şi felicitări haioase de Sfântul Ioan. SMS de Sfântul Ioan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

27 Comentarii

k 18 septembrie 2014 at 19:01

UDMR trebuie scos de urgenta in afara legii si liderii sai arestati pentru inalta tradare.

Nelu Serdean 18 septembrie 2014 at 23:48

UDMR DOVEDESTE INCA ODATA CA NU ESTE UN PARTID SERIOS CI O GRUPARE HORTISTA CU TINTE PRECISE DE A SFARTECA ROMANIA? CE FACE SRI?

Nelucu 19 septembrie 2014 at 6:23

Adica, romanii vor fi obligati in tara lor, sa invete limba maghiara si nu invers, pentru ca ,asa vreau ungurii !Minte de bibilica!Mi-ar fi rusine sa si deschid gura, cu asa pretentii de hahalera !

Invers 19 septembrie 2014 at 7:42

@ Nelucu – Limba maghiara vor fi obligati sa invete romanii in tara lor, adica ! Asa e invers !

Doru 19 septembrie 2014 at 9:05

Da’, ma bozgore, am uitat…ma-ta , la ce fel de scoala , o sa invete ??!!!!

Doru 19 septembrie 2014 at 9:12

Dragii mei, compatrioti ! Nu stiu , de ce , nu ma asculta nimeni…. Eu le-as „da”, autonomie…..Un zid de vreo 20metri, de beton, ( scosi fratii nostri romani afara de acolo), si GATA !!! PE PAMINT ROMANESC , NU MAI CALCA PICIOR DE UNGUROC !!!!! NICI PE CALEA AERULUI !!! MARITIM , NU ESTE CAZUL, DAR NICI PE RIURI !! IN CCA 3-4 ANI, PAMINTUL NOSTRU, (HR, CV, MR), VA FI CURAT SI „INGRASAT”!!! SI GATA, CU NEMERNICII, SI GUNOAIELE ASTEA!!

dolfi 19 septembrie 2014 at 9:47

dormiti linistiti rRomanilor in timp ce stati cu ochii belitzi in televizoare si va certati peste tot pentru niste partide care nu exista decat in mintea voastra!!! Extremistii unguri isi fac de cap in romania si-si bat joc si de romani, si de maghiarii de buna credinta…

blajinul 19 septembrie 2014 at 9:53

Prima masura ce trebuie luata este scoaterea de la guvernare!Aici trebuie sa fie constructive partidele,nu sa se „balacareasca”unii pe altii.La noi insa nu conteaza ce ne fac „veneticii”(da,venetici,pentru ca istoria ne-a invatat ca au fost colonizati),doar lupta cu orice pret pentru putere.Sunt vinovati toti cei care au guvernat si i-au luat la guvernare.Lumea nu stie cum se poarta ungurii cu romanii din Ungaria! Acestia au fost maghiarizati in proportie de 99 %.Cei mai in varsta sa-si aduca aminte de anul 1956!!! Nu mai vorbesc de atrocitatile lui Horty Miclos.Rusine guvernanti !!!

Losenau Custozza 19 septembrie 2014 at 10:29

Ca sa ajunga presedinte Ponta si PSD-ul( aflati la guvernare datorita USL, nu ca ar fi castigat alegeri ca partid! ) sunt in stare sa faca pe placul UDMR. Iar pt. dl. blajin, cu tot respectul, va exprimati parerea despre lucruri de care n-aveti habar! In 1956 studentii din centrele universitare din Banat si Ardeal au demonstrat pentru a- si aratat sustinerea pentru revolutia maghiara anti-sovietica! Asta s-a intamplat in 1956, nu halucinatii de-ale dvs.! Iar ungurii din Ungaria se poarta si s-au purtat foarte ok cu romanii din Ungaria, ca daca romanilor de acolo nu le-ar fi fost bine si-ar fi luat pasaportul maghiar si s-ar fi mutat peste ocean! Chiar si daca ar fi fost inainte de aia „maghiarizati”.

Acidutzu 19 septembrie 2014 at 11:01

Mergând pe logica matale d-le Losenau, “cu tot respectful” nu înţeleg ce ai cu Ponta (împotriva căruia vad că eşti) că doar îţi merge bine sub guvernarea lui, că dacă nu “ţi-ar fi bine” ţi-ai face paşaport unguresc ( foarte uşor) şi ai emigra în Ungaria, nu ?

Losenau Custozza 19 septembrie 2014 at 15:22

Cunosc PSD-isti vechi care afirma despre Ponta ca e necopt, atat pentru functia care o ocupa in prezent cat si pt. cea care ar vrea s-o ocupe. Ponta a marit pe barba lui acciza la carburanti intr-o perioada in care tendinta pretului acestora e descrescatoare in tarile Europei. Care i-a fost logica? De parca multele pareri proprii inepte emise in public( vezi afirmatia despre toti copii de clasa I din Romania care au smartphone conectate la internet) n-ar fi de ajuns, partenerii lui de guvernare unguri sunt convinsi ca acest prezidentiabil ar trada masiv interesele romanilor ca sa primeasca voturile etnicilor maghiari. Omul nici macar nu e in stare sa-si dea seama cat de penibil a devenit de o buna bucata de vreme.

Acidutzu 19 septembrie 2014 at 16:03

Deci să înţeleg că urmează să emigrezi în Ungaria ? De altfel cred că nici n-ar fi chiar aşa de rău, dimpotrivă, dacă tot e “catastrofa” asta aici la noi. Ar fi mai puţin cu o gură de hrănit iar matale ai duce-o mult mai bine acolo, nu ?!!
In ce priveşte ideea cu “Omul nici macar nu e in stare sa-si dea seama cat de penibil a devenit de o buna bucata de vreme.”- cunosc şi eu un caz mult mai grav: unu’ e penibil de aproape zece ani şi nu-şi dă seama ! Da’ cred că-l cunoşti si matale, că-l cunoaşte de fapt toată ţara, cică „îşi duce veacul” pe la cotroceni

Losenau Custozza 19 septembrie 2014 at 19:42

Vad ca ai o obsesie cu emigratia, da’ cred ca ar fi mai bine pentru toata tara daca prietenul tau cu teza de doctorat fraudata si-ar relua postul care-l avea in tinerete la un oarescare McDonalds prin Paris. Si sa ajunga la Cotroceni un ardelean, ca prea am suportat in prima functie acolo destui de origine din zone de mana a doua.

ardeleanul 19 septembrie 2014 at 19:09

mai acidificatule….dupa cum gandesti ai vreo 70 de ani si stai pe vreo 3 antene…spune-mi tu mie cine a dat voie instalarea placutelor bilingve in limba maghiara si a facut facultati in limba materna…nu stii? sau ai uitat….era numitul stimabil ION ILIESCU, ,,tata PSD-ului,,de ce? asa s-au cumparat voturi…nu stiu de cate ori ai fost in covasna si harghita, dar iti spun eu nu e chiar asa cum crezi….doamne fereste sa ramai cu masina in drum si sa nu stii ungureste…nici politia nu te baga in seama…..

AAA 19 septembrie 2014 at 23:16

SE VEDE CLAR,SENTIMENTUL ANTI-MAGHIAR EXISTENT IN ROMANIA !!! ASTA PE FONDUL,A TOT CE FACE,ACEASTA FORMATIUNE EXTREMISTA,NUMITA U.D.M.R.,CARE NU ESTE NICI MACAR PARTID,INFIINTATA SUB ATENTA INDRUMARE SI PROTEJARE,A TATUCULUI-BOLSEVICO-TIGANO-KOMTERNIST ION ILICI MARCEL ILIESCU !!! MACAR DE-AR INCEPE,VRE-UN RAZBOI CIVIL,SA VEDEM ATUNCI CUM STAM,CARE ESTE PROPORTIA ROMANI-BOZGORI !!! INSA CU SIGURANTA,MULTI BOZGORI,O SA INGRASE PAMINTUL ROMANESC STRAMOSESC,CU SINGELE LOR !!! SI ATUNCI,O SA AIBA PAMINT ROMANESC DIN BELSUG,…PTR MORMINTEEE !!! VOI BOZGORII,UITATI UN LUCRUUU,NOI AM MAI PUS OPINCA,PE AL VOSTRU PARLAMENT SI ATUNCI,NU ERA ASA DE PROFUND,ACEST SENTIMENT ANTI-MAGHIAR !!! VOI INSAAA FORTATI NOTA SI SA INTINDETI COARDA,CIT DE MULT BINEEE ??? CA SI CIND S-O RUPEEEEE…..PFFFFFF MIE MILA,CE VA ASTEAPTAAAAAAA !!!

soimul de munte 19 septembrie 2014 at 23:29

draga hunor- pina-i pawlanner

doru 20 septembrie 2014 at 8:23

Dragii mei,
Noi „ne chinuim”, aiurea….Nimeni, nu citeste aceste comentarii….Acesti unguroci, se simt foarte confortabil, pentru ca , cel care a distrus Romania, – ion ilici iliescu- le-a dat „nas”….TREBUIE EXTERMINATI !!! NU , POPULATIA MAGHIARA- AIA NU ARE NIMIC , CU TARA, ACESTE GUNOAIE DE POLITICIENI !!! SI AR TREBUI , SA INCEPEM , CU TOVARASUL ILIESCU !!!! ACEST IMBECIL, A „CONDUS MINERIADELE, ACTIUNILE DE LA TIRGU -MURES, SI REEDUCAREA DE LA PITESTI”!!!!!!! CE VREM , MAI MULT ???!!!………………

Ghita 20 septembrie 2014 at 13:21

Co o asemenea declaratie, tampitul asta de ungur, nu vrea „Autonomie”, vrea doar sa incite spiritele nationaliste! Ca si Kosut Lajos, IN 1848, desfintand Autonbomia Transilvaniei, i-a dat „apa la moara” Imparatului Austriei, ca sa-l ridice pe Avram Iancu, sa lupte pentru Autonomia Transilvaniei!

Observator 21 septembrie 2014 at 20:21

Sti care ii problema mea, eu vreau sa sensibilizez cetatenii, ca in Transilvania, care a fost pionera in Europa, cu privire la libertatile religioase, cetatenesti, avand si un nivel de trai mult mai ridicat ca cei care traiau dincolo de munti, problemele au inceput o data cu pierderea autonomiei, fie la unguri in 1867, suferind o exploatare mai dura, continuind cu romanii dupa 1918, cand s-a legalizat jaful generalizat! Ungaria si UDMR, nu doresc autonomia tinutului secuiesc, doresc doar exarcerbarea si radicalizarea nationalismului, roman si ungur, un lucru foarte periculos in acest moment pentru Romania, avand in vedere ce s-a intamplat cu radicalizarea nationalismului in Ucraina, dupa ce „proeuropenii”, au interzis toate limbile regionale! Sa o tina tot asa Romania, si sa scape din mana dezinformarea si manipularea Departamentului de Razboi Psihologic din DGIA(care se pare ca se subordoneaza KGB, si nu CSAT), SI SE VA TREZI DEZBINATA, SI CU O TRANSILVANIE INDEPENDENTA, de tipul la NOVORUSIA! Ii doare in cur pe rusi, unguri, si chiar pe europeni, de ce vor „muschii vostri”! Vreti sa muriti, nu aveti decat, in razboi, numai prostii mor!

Romanul Vlad Tepes 20 septembrie 2014 at 18:00

Mai topor Hunor si numele ti se trage din perioada migratiei dinspre rasarit adica HUN , la ei ma refer si sa tineti minte topoarelor !!!
Niciodata noi Romanii nu o sa studiem limba toporeasca pe pamint Romanesc impusa de voi ce-i fara tara , eventual sa mergeti pentru a doua oara toti ce-i de neamul tau si limba sa va instalati a doua oara in cimpia Panonica , ca numai asa o sa ne scapam de voi .
Eu sunt ROMAN si imi permit sa vorbesc in numele tuturor ROMANILOR din aceasta tara spunindu-va ca nu va vrem si nici nu sunteti iubiti cit veti exista pe glia RAOMANEASCA. Aici voi v-a trebui sa invatati limba Romana si nu noi limba toporeasca.

mike 20 septembrie 2014 at 19:50

Bogdan tu esti roman??– Eram in delegatie la Reghin — am intrat la un magazin sa iau ceva de mincare — daca nu am stiut ungureste am iesit cu mina goala si cu banii in buzunar –interesant in tara ta sa ti se intimple asa ceva … daca era dupa mine si aveam putere in acele clipe o bomba atomica le aplicam acestor jigodiii, ca oameni sa la spui nu merita — desigur ca nu toti sunt la fel ,dar o vaca c–ta minjeste toata turma — Pina cind acest popor tolereaza bataia de joc ? a citorva ciumeti—- ma refer la cei ce uita ca traiesc in Romania .

RASPUNS PTR. TOPOR BOGDAN 20 septembrie 2014 at 23:27

Draga topor bogdan , cu siguranta esti topor adica Bozgor , mai treci pe la scoala si nu da lectii de hun inteligent .
Te rog sa citesti cartea Teroarea hortisto- fascista din nord vestul romaniei septembrie 1940 octombrie 1944 si trimite la scoala rasa aceasta migratoare a voastra care s-a pripasit in tinutul vechii Dacii care azi se numeste ROMANIA .
De ce va este rusine ca va numiti huni ptr. ca insusi denumirea regiunii unde v-ati pripasit se numeste HUNGARIA …!!! , Noua nu ne este rusine ca ne numim ROMANI .

Losenau Custozza 21 septembrie 2014 at 9:40

E stiut ca de la 1 iunie 1595 titulatura lui Sigismund Bathory a fost „principe al Transilvaniei, Valahiei şi Moldovei”. Pe sigiliul şi pe stemele afişate de el apar stemele celor trei principate! Inclusiv in Europa era cunoscut ca rege al Daciei si numit ca atare, iar supusii din teritoriile stapanite de el erau numiti daci( fie ca erau romani, sasi, unguri sau secui). Primul „rege al Daciei” de dupa Decebal s-a consemnat a fi principele transilvan Gabriel Bethlen la 18/28 decembrie 1627. Deci ne-ai spart cu romanii tai si cu Romania, ca pana in perioada domniei lui Cuza nici dracu’ n- a stiut ca se numesc asa. Ma indoiesc insa ca esti capabil sa mai inveti ceva istorie adevarata la varsta ta!

Losenau Custozza 21 septembrie 2014 at 18:26

Principele Gheorghe Rákóczi I a dispus ca pe cheltuiala lui sa se editeze si tipareasca „Noul Testament de la Bălgrad”- prima traducere integrală în limba română a Noului Testament, publicat în 1648! Cu 200 de ani mai devreme decat in Valahia si Tara Romaneasca. Ce lipsiti de civilizatie si noblete sufleteasca acesti unguri migratori! Auzi tu, sa se nasca el in Ardeal de zeci de generatii si sa mai si propovaduiasca romanilor lumina Bibliei in limba romana! Ca preturile produselor sau serviciilor D.I.G.I din reclama tv cu „Belgravistan”.

mike 21 septembrie 2014 at 6:32

@-bogdan- citeste cartea -Un anotimp pemtru fiecare- Afla ca delgatia care am facut-o la reghin a fost inainte de rev. deci ??? Am lasat tara si m-am stabilit in America de 25 ani–aici la inceput nu am stiut bine -englsh- dar nu am iesit cu nervi din magazine sau hulit pe strada din contra .. daca tu ai educatie -europeana- te rog sa le spui si celor pe care-i sustii sa treaca macar la o educatie -NORMALA- viva la ROMANIA!!!! God bless romania!!!!!

AVRAM IANCU 25 septembrie 2014 at 0:20

@Losenau Custozza….te citez…”E stiut ca de la 1 iunie 1595 titulatura lui Sigismund Bathory a fost „principe al Transilvaniei, Valahiei şi Moldovei”. Pe sigiliul şi pe stemele afişate de el apar stemele celor trei principate!…Primul “rege al Daciei” de dupa Decebal s-a consemnat a fi principele transilvan Gabriel Bethlen la 18/28 decembrie 1627″….SERIOSSSS ??? Titulatura aia,de unde a luato,…de la masaaaa ??? Principeeee al Moldoveiii ??? Aia a lui Stefan C. MARE ??? Oricine poate sa zica,ca este urmasul nu stiu cui,…siiiiii !!! Sigilii ??? Insemne ??? Alea se pot falsifica,pe banda rulanta !!! Primul rege al Daciei,de dupa Decebal s-a consemnat a fii G B. !!!!!!! Si in ce an,…1627 ??? Daaa,in inscrisurile bozgorilorrrr !!! BAI RETARZILORRRRR !!! DAR DE MIHAI VITEAZUL,A-TI AUZIT,BOZGORI RETARZI !!! CARE LA 1601,A UNIFICAT PRINCIPATELE ROMANE !!! EL ATUNCI CE A FOST,DACA AL G.B. A FOST PRINCIPE ??? INCLUSIV PAPA DE LA ROMA,IL NUMEA PRINTUL VALAHIEI !!! MIHAI VITEAZULLLLL,ALA CARE TOT VOI BOZGOROII,I-ATI TAIAT CAPUL !!! SA NU CREDETI,CA TOTI ROMANII,TAC SI UITAAAA !!! AAAAA,CA NE VRETI TERMINATI CA NATIE SI TARAAAAA ??? ZICETI ASAAAA HUNILORRRR !!! TINETI MINTE,CA NOI ERAM DEMULT AICI,INCA INAINTE SA IESTI VOI CA LIMBRICII,DE SUB SEILE CAILOR !!!….Si daaaaa,CU SIGURANTA….federalizarea ROMANIEI,va avea loc,stiu din surse sigure si ne vor ocupa si bozgorii si rusii si bulgarii !!! Insa,la ce-i asteapta pe cuceritori,intrece orice inchipuireee !!! Am si o intrebare ptr bozgori. De ce nu va mai legati maaa,de sirbi ??? Ca si acolo pretindeti teritorii(a-ti pretins,mai exact) ??? Pai va raspund eu,limbrici de huni.Ptr ca a-ti facut asta,prin 1998 si era sa intre sirbii peste voi si va dadaeau,de va rupeau dintii din gura. De atunci,voi bozgorii ciocu mic,nu va mai auziti strigind ca-n ROMANIA autonomia de teritorii !!! Sa fie clar,voi faceti P***a mare unde va tine,in rest sinteti C**a in tufe. Sa va fereasca DUMNEZEU sa va dam pamint,ca vi-l dam…..tot la 2 m !!! In ce ma priveste(si stiu ca sint,multi patrioti ca mine) VOI LUPTA,PINA LA ULTIMA SUFLARE,CA VOI BOZGORII SA NU PUNETI LABA,PE ROMANIA !!!

AVRAM IANCU 25 septembrie 2014 at 0:41

@bOGDAN…bai oszo-sep !!! Pe cine faci tu inculti ??? Pai complex de inferioritate,ai tu fata de romani,ptr ca inainte de 1989,nu faceati muschiul mare,ca va dadea impuscatul,numai etnii. Inainte de 1989,nu va auzeati bai migratorilorrr !!! Pai daaaa,ca dupa 89 a venit un komternist,la putere si v-a dat nas.Bai bozgorene,noi romanii am descoperit multe de-a lungul istoriei,voi ce-ati descoperit hunilorrrrr ??? Vrei exemple ??? Nu mi-ar ajunge spatiul,dar tot i-ti dau doua. Inventatorul stiloului(Petrache Poenaru)ROMAN. Daca nu era el,voi bozgoroi scriati azi cu degetele. Avionul cu reactie(Henri Coanda)ROMAN.Daca nu era el,voi si azi erati,tot pe seile cailorrrr!!! Pai mitocan esti tu si bozgorii tai,ca vreti sa va urcati,in capetele noastre.Dovada de incultura,ca nu stiu romanii,sa scrie nume bozgorestiiiiii ??? BAi BOZGOREEEE,DE CIND IN TARA MEA,TREBUIE SA STIU,SA SCRIU SAU SA PRONUNT,IN ALTA LIMBAAAA ??? Apropo….ce inseamna….”Pss”sau „macar atit sa avem bun SIMTI” BAI „CULTULEEEEEEEEEEEE” ??? Stai jos BOZGOREEEE,ca vine ziua cind toti aia,pe care i-ai facut mitocani si inculti,…TE FAC PRASTIE SI TRAG CU TINEEEEE,PINA IN STEPELE ASIEI,DE UNDE AI VENITTTT !!!!