Ziarul Unirea

Jaf la o benzinărie din Blaj: 4 tineri au legat-o pe vânzătoare și au furat 20.000 de lei

Polițiștii de la Investigații Criminale Alba au demarat o anchetă, noaptea trecută, după ce au fost sesizați că la o benzinărie din Blaj s-a produs un jaf cu un prejudiciu de aproximativ 20.000 de lei.

Din primele cercetări efectuate la fața locului rezultă că au fost implicați 4 tineri, care au atacat-o pe vânzătoare în momentul în care a ieșit din clădirea stației de benzină, au legat-o și au pătruns în interior, de unde au sustras banii. După plecarea lor femeia a reușit să se dezlege și a acționat butonul de alarmă, atenționându-i pe angajații firmei care are sub pază unitatea. Aceștia s-au prezentat de urgență la fața locului și i-au anunțat pe polițiști de cele întâmplate.

ELIT

Femeia a fost transportată la spital în stare de șoc.

La data de 22.11.2014 ora 2.02, printr-un apel prin 112, poliţia a fost sesizată cu privire la faptul că angajata unei staţii de carburanţi din municipiul Blaj a fost agresată de persoane necunoscute care ar fi sustras banii din încasări.

La faţa locului s-au deplasat imediat poliţişti de investigaţii criminale şi criminalişti iar din primele cercetări efectuate s-a stabilit că în jurul orei 1.50, 4 persoane necunoscute, profitând de faptul că angajata staţiei de carburanţi a ieşit din incintă, au imobilizat-o şi au sustras dintr-un seif suma de 22.400 lei, bani proveniţi din încasări.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Poliţiştii continuă cercetările pentru identificarea autorilor în vederea tragerii lor la răspundere penală sub aspectul comiterii infracțiunii de tâlhărie precum şi pentru recuperarea prejudiciului”, precizează reprezentantul IPJ Alba.

FOTO: arhiva

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Cum va fi vremea până în 18 aprilie 2021, în Alba. Temperaturi pozitive și șanse de averse, în tot județul

Cum va fi vremea până în 18 aprilie 2021, în Alba. Temperaturi pozitive și șanse de averse, în tot județul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

19 Comentarii

albaiulian 22 noiembrie 2014 at 8:42

femeia era singura de serviciu?Si cum s-a dezlegat singura? ceva nu e in regula!

super eroul 22 noiembrie 2014 at 13:37

@ albaiulian da poate se putea dezlega de la inceput, dar de ce ar fi
facut-o, sa isi ia cateva, poate stii cum ii daca opui rezistente tot ce se poate sa iti iei cateva e [o feme contra la 4 ( si sigur necunoscuti nu au fost 4 femei) ca poate asa stateau la o cafea :)) ] deci tu ce ai fi facut ? pe super eroul ? :))

Xena 22 noiembrie 2014 at 15:00

care benzinarie ? 🙂

werner 22 noiembrie 2014 at 17:28

In poza apare statia Petrom. Casiera avea un coleg, barbat, care deservea platforma, pompele de alimentare. De el mu se pomeneste nimic….

Doina 22 noiembrie 2014 at 17:37

Cum e posibil Asa ceva la Lukoil Blaj? In toate statiile exista minim doi operatori de noapte!!! Responsabil e seful statiei care ar trebui tras la raspundere…..

Zoia 22 noiembrie 2014 at 17:39

Poate chiar dat afara!!!

Zoia 22 noiembrie 2014 at 17:52

Ce coleg? La benzinaria Blaj sefa le cerea opreratoriilor sa faca singuri de noapte. Am fost de cateva ori pe timp de noapte la alimentat si saracii erau doar cate unul. Am chiar intrebat la geam si mi-I s a spus ca sunt doar eu ca Asa cere sefa sa venim cate unul de noapte!! Ma intreb de ce sefa aia nu sta ea singura de noapte ca sa vada ce riscuri sunt!!! Femeia care a fost atacata e in stare de soc dupa ce a fost batuta in stil barbar si va ramane cu sechele! Cine va face dreptate?? Se minte cu nerusinare ca sa ne pastram funtiile nu ca sa facem ceva pt a veni in ajutor unui biet angajat care putea sa moara in bataia cu pumnii si picioarele in cap!

Ela 22 noiembrie 2014 at 22:48

Sefa de statie e direct raspunzatoare pentru cele intamplate. Nu se poate sa lasi pe cineva singur in zona aceea. Chiar trebuie sa se intample ceva atat de grav ,ca cineva sa vada ce se intampla si sa se ia masuri? Femeia a fost batuta crunt de 4 barbati. De ce, n-am inteles. Nu cred ca putea sa opuna rezistenta. Era suficient sa o lege, sa fure si sa plece. Dar barbatia din ei a ales sa bata o femeie fara aparare. Imi doresc din toata inima sa fie prinsi , sa plateasca cu varf si indesat pentru tot ce au facut.

mesi 23 noiembrie 2014 at 13:04

Pentru cei care nu au cunostinta de cauza si trag concluzii pripite mai bine sa taca!Femeia este in spital,o asteapta o operatie complicata,a tras o sperietura zdravana,probabil va ramane cu sechele fizice si psihice.Este vorba de mama mea,si pe primul loc ne dorim sa fie ea bine,dar vinovatii trebuie sa plateasca!!

doc 23 noiembrie 2014 at 15:45

Veci pururi nu o sa-i prinda pe faptasi..Ca asa se politia din romania..!! oricum, benzinaria a fost studiata, s-a observat ca e singura, ca altfel nu intrau baietii!!! Si i plus de astatrebuiesc pue camere la fiecare isire din oras, sa vezi ce masini au iesit si au intrat in intervalul orar, si asa iei dupoa masina, da la noi, umbla cu carbune de creion sa caute amprente, pe cand ei au folosit manusi ahaahaha ce penibil. :)))

Calul 23 noiembrie 2014 at 17:14

Toate aceste comentarii vin de la cei care stau in Blaj si care au alimentat la Lukoil cred, nu cred ca cineva din Bucuresti isi da cu parerea aici. Oricum comentariile sunt parerea unor oameni care vor sa fie pedepsiti infractorii si cei care au facut in Asa fel ca sa fie doar cate un operator de noapte! Putea sa fie o alta operatoare in locul celei care I s a intamplat asta. Infractorii nu aleg victima cand vine vorba de jaf, oricum o femeie e greu sa opuna rezistenta la un barbat daramite la 4. Femeia care acum e la spital e. Victima Conducerii sefului de statie si a inconstientei acesteia. Cum in alte benzinarii sunt 2-3 persoane pe tura de noapte Numai in Lukoil cate o singura persoana de noapte iar ziua cate patru sau cinci din ce am vazut in trecere.Si sa nu crezi ca daca eu comentez aici sunt in necunostiinta de cauza!!! Chiar am auzit ce ravagii face Acea sefa de statie, parca ar fii benzinaria ei! Oare sefii cei mari de la sediu Central Bucuresti cunosc cu adevarat atitudinea acestei angajate???
Noi vrem sa traim intr-o Romanie Mai buna unde spaga si vinovatii platesc !!!! de la lucruri minore se ajunge la fapte Mari!

Cuiul de Blaj 23 noiembrie 2014 at 17:22

Din toate pareriile citite am Ajuns la concluzia ca cel care a cerut ca o femeie sa faca singura tura de noapte si expusa la un asemenea RISC ar trebui pedepsita de lege nu doar de conducerea societatii! Atacatorii puteau cu usurinta sa sparga cu o bata toate geamurile din Acea statie si sa o atace din interior pe victima.

Cuiul de Blaj 24 noiembrie 2014 at 4:12

Poate de aia si- a permis sa faca abuz de personal la serviciu….. Pune toti. Barbatii de serviciu pe zi sa se poata uita la ei si femeile cate una pe tura de noapte!!!! Sefa aia sa nu uite ca pana la urma e si ea o angajata si iara va primi un sut in fund ca doar nu ii va merge la infinit…si nici nu e Bomba sexy sa moara sefii dupa ea:)) hehehe

Plasa 24 noiembrie 2014 at 12:24

Prostie este sa iesi noaptea din cabina sa duci gunoiul – la ora aia- mai ales, cand esti singur. Alta, e sa lasi si seiful deschis, sau sa lasi atitia beni nedepusi in seif inchis. Sa fi avut oare atita incasare pe noapte ? Curaj nebun oricum si pe hoti, cu atitea localuri deschise in jur, care poate au si camere exterioare.

mesi 24 noiembrie 2014 at 14:05

Dar cine ti -a spus tie ca seiful era deschis??Doamneeeee….

Ioana 25 noiembrie 2014 at 0:55

Nu înțeleg de ce atâtea comentarii răutăcioase și povesti aiurea pt ca is sigura ca toți vorbiți din auzite…la fel și în cazul jignirilor aduse șefei de stație pe care cu siguranță nu o cunoașteți.Sa va fie rusine!!!Fiecare să își vadă de ograda sa!!!Multă sănătate victimei!

Aurel 25 noiembrie 2014 at 1:20

Dar voi nu stiti de fapt ca chiar aceasta sefa le cerea operatoarelor sa stearga pomepele noaptea ceea ce presupune sa iesi pe platforma ca altfel zicea ca stai degeaba. Plus ca trebuiau sa mature zapada iarna chiar daca ningea pe timp de noapte ei trebuiau sa IAsa afara sa o dea. Nu o interesa ca era unul pe tura…. Este evident ca aceasta femeie si-a expus personalul din subordine la aceast RISC de jaf!!
Si totusi acum tot ea incearca cu nerusinare sa minta ca nu este vina ei!

tem 25 noiembrie 2014 at 7:33

Hai sa va spun cum stau lucrurile.in fiecare statie lukoil pe tura de noaptea exista un dosar cu sarcini de servici,noaptea mai ales se dau sarcini.ex.spalarea pompelor ,maturatul platformei,smulsul buruienilor de pe langa borduri,mai exista varianta schimbarea preturilor pe totem noaptea la 00:30.daca venea clienti si doreau factura trebuie si acum sa ii chemi inauntru in biroul sefului sa le faci factura a stersul prafului de pe rafturi spalatul toaletelor etc.un singur vanzator nu poti sa faci urmatoarele sa servesti clienti la pompa apoi sa incasezi pe casa ,sa bagi marfa in magazin sa faci curat spalat pe jos in in bai aaa spalatul geamurilor de obicei noaptea.o sa vedeti ca o sa vina zapada si cine credetinca o sa curete platforma tot acelasi vanzator peste noapte sper ca cei de la itm sa se sesizeze mai trebuie oameni angajati