Iuliu Voinea preocupat de soarta handbalului albaiulian
Sala de sport a Universităţii “1 Decembrie 1918″ din Alba Iulia a găzduit recent cea de-a 5-a ediţie a Galei Handbalului Judeţean sub forma a trei partide demonstrative în care au fost angrenate 7 echipe: Şcoala generală “Ion Agârbiceanu” Alba Iulia şi Şcoala generală Ocna Mureş (fete), LPS Alba Iulia şi Şcoala generală Daia Română (băieţi), selecţionatele de old-boys ale foştilor elevi ai lui Iuliu Voina (aflat în prim-planul organizării), foştii jucători de la Sebeş din Divizia A şi “Generaţia de aur” a lui Mircea Oprea. În cadrul acţiunii transformată într-un veritabil spectacol handbalistic, au fost decernate diplome, plachete, cupe şi medalii. Neobositul profesor Iuliu Voinea, cel care l-a descoprit pe celebrul handbalist Vasile Stângă a beneficiat de sprijinul Guvernului României, Instituţiei Prefectului Judeţul Alba (prin Dorin Sava) respectiv Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. „Mulţumesc tuturor celor implicaţi în acest demers şi în special lui Dorin Mertan şi Radu Ortelecan. Mă gândesc ca anul viitor să organizăm două astfel de turnee handbalistice, Cupa municipiului Alba Iulia, în primăvară şi Cupa Unirii, în preajma zilei de 1 Decembrie”, a spus reputatul antrenor de handbal. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)