Politică Administrație

Ion Dumitrel, presedintele CJ Alba, solicită Ministerului Sanatatii programul redeschiderii spitalelor din Zlatna si Ocna Mures

Bogdan Presecan

Publicat

în

Ion Dumitrel, presedintele CJ Alba,  a trimis marți, 22 ianuarie, Ministerului Sanatatii o adresă prin care solicită programul redeschiderii spitalelor din Zlatna si Ocna Mureș (FOTO), “pentru a putea stabili într-un mod coerent strategia de sănătate a Consiliul Judeţean Alba pentru anul în curs şi pentru perioada 2013-2016 şi pentru a putea stabili modul în care trebuie să ne dimensionăm investiţiile în sănătate, astfel încât să putem asigura servicii medicale de bună calitate cetăţenilor din aceste zone ale judeţului Alba, cu un maxim de efiecienţă în investirea banilor publici”.

În textul scrisorii, șeful administrației județene face referire la declarațiile fostului deputat PSD de Alba Radu Coclici și a actualului deputat Dan Simedru, care au afirmat că în urma intervențiilor lor la Guvern, spitalele din Zlatna si Ocna Mures vor fi redeschise.

“Am primit cu speranţă declaraţiile făcute în ultima perioadă din partea USL, privind redeschiderea a două spitale din Judeţul Alba, cel din oraşul Zlatna şi cel din oraşul Ocna Mureş. Sunt două unităţi spitaliceşti importante pentru locuitorii judeţului Alba, pe care şi Consiliul Judeţean Alba a încercat să le redeschidă sub forma unor secţii externe ale Spitalului Judeţean de Urgenţă din Alba Iulia.

În luna decembrie 2012, domnul Radu Coclici, pe atunci Deputat PSD de Alba, afirma public că: „După ce USL a preluat guvernarea, am reuşit să repun în discuţie situaţia spitalului din Ocna Mureş. Intervenţiile mele şi ale celorlalţi colegi din USL Alba au fost încununate de succes; avem o hotărâre de guvern prin care Spitalul Ocna Mureş va fi redeschis în cel mai scurt timp posibil. Avem promisiuni din partea guvernului că în bugetul de stat pe 2013 vor fi alocate şi fondurile necesare funcţionării acestei unităţi medicale atât de importante pentru cetăţenii din Ocna Mureş”.

La rândul său, domnul Dan Simedru, Deputat PNL de Alba, afirma şi el public că: „USL va redeschide spitalele pe care PDL a pus lacătul, iar eu, alături de Teodor Atanasiu, candidatul USL la Senat, îmi voi continua demersurile începute ca prefect, pentru modernizarea spitalului din Cugir şi redeschiderea celui din Zlatna. Am primit de la Ministerul Sănătăţii promisiunea că, în bugetul pe 2013, vor fi cuprinse sumele necesare pentru modernizarea clădirii în care funcţionează secţiile Interne şi Chirurgie ale Spitalului Orăşenesc din Cugir. în Zlatna, Spitalul va fi redeschis, iar drepturile la sănătate vor fi redate cetăţenilor din zonă. ”

Mult mai recent, domnule Ministru Eugen Nicolăescu aţi declarat pentru MEDIAFAX că: „Spitalele au fost închise numai din decizii politice şi care n-au legătură cu realitatea, n-au legătură cu cetăţenii, n-au legătură cu sănătatea, n-au legătură decât cu faptul că trebuiau să bifeze în relaţia cu FMI că au redus un număr de paturi, că au redus un număr de finanţări către acele spitale, bolnavii nu au contat. Eu sunt deranajat că au fost închise spitale fără discernământ, fără niciun fel de logică, fără niciun fel de criteriu”. … „Eu cred că o restructurare a sistemului spitalicesc este necesară, dar ea nu trebuie făcută decât după analize şi evaluări foarte complexe, de comun acord cu autorităţile locale, pentru că s-ar putea ca autorităţile locale să preia o serie de obligaţii, o serie de atribuţii ”.

Având în vedere toate aceste aspecte, precum şi dorinţa Consiliului Judeţean Alba de a asigura o asistenţă medicală de bună calitate locuitorilor din judeţul Alba, vă rog respectuos să ne transmiteţi programul de redeschidere al celor două unităţi spitaliceşti, din Zlatna şi din Ocna Mureş. Acest program ne este deosebit de util pentru a putea stabili într-un mod coerent strategia de sănătate a Consiliul Judeţean Alba pentru anul în curs şi pentru perioada 2013-2016 şi pentru a putea stabili modul în care trebuie să ne dimensionăm investiţiile în sănătate, astfel încât să putem asigura servicii medicale de bună calitate cetăţenilor din aceste zone ale judeţului Alba, cu un maxim de efiecienţă în investirea banilor publici” se arată în adresa trimisă de Ion Dumitrel ministrului Sănătății.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru

Ioana Oprean

Publicat

în

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat în ședința ordinară de luni, 29 iunie 2026, actualizarea și modificarea tarifului activității de […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat PSD Alba | Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale

Ioana Oprean

Publicat

în

Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale Fără transport public eficient, satele și comunele județului Alba pierd cea mai importantă resursă: oamenii. În ședința ordinară de astăzi a Consiliului Județean Alba, consilierii județeni PSD au transmis un apel către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, solicitând măsuri urgente […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții

Bogdan Ilea

Publicat

în

Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]

Citește mai mult