Iohannis „a dat cu masca-n baltă” la Congresul PNL: Președintele României riscă să fie amendat. Poliția Capitalei pe urma celor ce nu au purtat mască
Iohannis „a dat cu masca-n baltă” la Congresul PNL: Președintele României riscă să fie amendat. Poliția Capitalei pe urma celor ce nu au purtat mască
PNL a fost amendat marți, 28 septembrie, de către Poliția Capitalei, cu suma maximă, adică 10.000 de lei, pentru nerespectarea măsurilor anti-COVID de la congresul partidului de sâmbătă.
Anunțul a fost făcut chiar de șeful Poliției Capitalei, Bogdan Berechet, care a adăugat că forțele de ordine le-au cerut reprezentanților PNL toate filmările din ziua congresului. După ce vor viziona imaginile, agenții îi vor identifica pe cei care nu au purtat masca de protecție și le vor trimite amenzi.
Printre cei vizați ar putea și președintele Klaus Iohannis, care, la finalul discursului de sâmbătă, a fost surprins că a stat minute bune între Ludovic Orban și Florin Cîțu fără să poarte masca de protecție.
Comisarul-șef Bogdan Berechet și dr. Oana Niculescu au fost chemați în Parlament în urma unei solicitări făcute de membrii PSD din Comisiile de apărare și sănătate din Camera Deputaților. Aceștia au transmis luni o convocare oficială către șefii Direcției Generale a Poliției Municipiului București și ai Direcției de Sănătate Publică, pentru a da explicații cu privire la circumstanțele organizării și desfășurării congresului PNL.
Citește și: PNL, AMENDAT după Congresul de sâmbătă, la care au participat peste 5000 de persoane. Cu ce sumă au fost sancționați
După patru luni în care principalii lideri din PNL s-au războit intern pentru propria tabără dinamitând coaliția de guvernare și principalele reforme promise în campania electorală, totul a culminat cu un congres în care s-a ales președintele partidului.
Deși se declară principalii inamici ai PSD, din spatele camerelor de filmat congresul liberalilor a fost desprins parcă din „filmele” cu Liviu Dragnea sau Victor Ponta, cu o coregrafie de huiduieli, acuzații de fraudă și imaginea unui partid dezbinat și nepregătit în fața crizelor iminente care-i afectează pe români.
Luni, 27 septembrie, Bucureștiul a fost martor al unei explozii a numărului de cazuri de îmbolnăviri cu Covid-19, înregistrând jumătate din cele 5.600 de cazuri raportate la nivel național. Concret, autoritățile au raportat 2.559 de cazuri în Capitală, după ce duminică, 26 septembrie, fuseseră doar 653. Tot luni, Capitala a ajuns la o rată de infectare de 4,95 de cazuri la mia de locuitori.
sursa: ziare.com
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Indexare pensii 2027 | Cabinetul Veștea dorește majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari
Cabinetul Veștea dorește majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari Indexarea pensiilor din 2027, digitalizarea completă a serviciilor pentru pensionari și extinderea rețelei de servicii sociale în mediul rural se numără printre principalele măsuri incluse de Cabinetul Veștea în programul de guvernare pentru domeniul muncii și protecției sociale. Citește și: Când se dau pensiile […]
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate Luni, 22 iunie 2026 a fost emisă o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 22 iunie, ora 12:00 – 23 iunie, ora 09:00, ca urmare a precipitațiilor prognozate și propagării. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, […]
Învestirea Guvernului Veștea: Când se întrunește plenul comun al Parlamentului pentru votul decisiv
Învestirea Guvernului Veștea: Când se întrunește plenul comun al Parlamentului pentru votul decisiv Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis ca plenul comun în care se va da votul în cazul Guvernului condus de Adrian Veștea să aibă loc luni, 22 iunie 2026, începând cu ora 21:30. Tot luni, 22 iunie 2026, de la ora […]










