Sport

Ioan Ovidiu Sabău: ”Am fost contactat de la Alba Iulia, dar mai este până la a veni antrenor”

Dan HENEGAR

Publicat

în

Conjunctura face ca sâmbătă, pe “Cetate”, la meciul din Liga 3 dintre CSM Unirea Alba Iulia și Corvinul Hunedoara, să fie prezent și fostul internațional român Ioan Ovidiu Sabău, tocmai antrenorul dorit în această perioadă de divizionara terță din Cetatea Marii Uniri.

Din spusele “Moțului” este numai o pură coincidență întrucât Sabău ar asigura deplasarea din Cluj pentru Remus Vlad, cel ce face parte din Consiliul de Administrație al grupării de lângă furnale.

Citește și: Ioan Ovidiu Sabău, ultima țintă pentru banca tehnică a CSM Unirea Alba Iulia! Corvinul Hunedoara, liderul Seriei 9, pe „Cetate”

Contactat telefonic și întrebat tranșant dacă va veni antrenor la Alba Iulia, Ioan Ovidiu Sabău a explicat situația.

“Este o întrebare prea directă. Am fost contactat în urmă cu două săptămâni de o persoană din Alba Iulia pe această temă”, a spus Sabău, jucătorul de glorie ce a strâns 55 de meciuri și 8 goluri pentru România.

În urmă cu ceva vreme, în presa de specialitate s-a vehiculat ideea că fostul internațional ar fi tentat să renunțe la cariera de antrenor. Acesta nu a mai antrenat din 2014, de la Tg. Mureș, însă vara trecută a avut propunerea să devină antrenor-manager la FC Brașov.

Nu exclud total o asemenea posibilitate, să lucrez la Unirea, dar în momentul când am discutat cu persoana din Alba nu s-a pus problema. Nu a fost nicio negociere, sau altă chestiune concretă. Nu am dat niciun răspuns, a rămas să se mai gândească, mai discutăm dacă sunt condiții”, a conchis jucătorul prezent la două turnee finale (Campionat Mondial în 1990 și Campionat European în 1996), membru al Generației de Aur.

 

În noiembrie 2015, la 47 de ani, Ioan Ovidiu Sabău a jucat 75 de minute în Liga 4 pentru Inter Ciugud într-o partidă cu Euro Șpring. Revenirea sa pe gazon a avut la bază prietenia cu reputatul medic stomatolog Simion “Nuțu” Bran, unul dintre apropiații echipei din Alba pregătită de Adrian Bicheși, printre coechipieri fiind și Mircea Oprea, actualul secund al “alb-negrilor”.

Articol apărut în ziarul Unirea, ediția de joi, 22 septembrie


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul

Ioana Oprean

Publicat

în

Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]

Citește mai mult

Sport

Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]

Citește mai mult

Sport

CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”

Lucian Dărămuș

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi.  „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]

Citește mai mult