Ioan Dîrzu, PSD ALBA: ”Lipsa de soluții la revendicările sindicaliștilor din Sănătate și Poșta Română demonstrează că acest guvern este un eșec”

În urmă cu un an Klaus Iohannis „bătea cu pumnul în masă” solicitând imperativ partidelor politice un guvern al lui. De mai bine de un an,  “Guvernul meu” , așa cum a fost catalogat de presă, conduce România. Din păcate pentru România, timpul a dovedit că acest guvern în care Klaus Iohannis și-a găsit plăcerea nu este și al românilor. Răspunsul „Guvernului meu” la revendicările medicilor sau poștașilor ne dă măsura realizărilor miniștrilor tehnocrați.

Ioan Dirzu01 “Nu se poate face nimic pentru voi”, asta le transmite “Guvernul meu” celor care protestează.

Mai mult, aflăm de la sindicaliștii din cadrul Poștei Române că cei din conducerea acestei companii solicită informații și liste cu cei care au participat la protestele spontane organizate în toată țara.

În ceea ce privește solicitările medicilor, domnul Cioloș se declară  neputincios iar Ministerul Muncii le transmite că greva lor este ilegală și ca atare îi cheamă pe medici în instanță.

Astfel știe guvernul de tehnocrați să-i trateze pe românii care își doresc să trăiască decent în țara lor.

Din păcate așa cum au dovedit în nenumărate rânduri, miniștrii din acest guvern în frunte cu premierul Dacian Cioloș  sunt rupți de realitățile din România, aroganți față de români și incapabili să guverneze.

Nu pot uita modul în care ministrul de Finanțe i-a jignit pe români trimițându-i să muncească pe doi lei în Africa de Sud. Sau cât de indignat a fost ministrul Muncii care îi certa pe parlamentari că prin elimnarea unei Ordonanțe de Urgență un medic ar fi putut câștiga în țara lui până la 3.000 de euro.

Tocmai de aceea o spun cu toată responsabilitatea, guvernul tehnocrat nu s-a dovedit cu nimic mai bun decât cel al PDL-ului. Astfel s-a comportat și Guvernul Boc față de români.

Astăzi politicienii care au susținut Guvernul Boc, camuflați sub sigla PNL ne spun aceleași lucruri: că pentru români nu se poate face nimic.

Așa ceva nu pot accepta și voi continua să le spun românilor că această coaliție de partide unite în jurul președintelui Iohannis este una profund anti-românească.

Că ceea ce s-a întâmplat în guvernarea PDL nu mai trebuie să se repete.

Stă în puterea noastră să schimbăm aceste lucruri și sunt convins că din luna decembrie PSD-ul va prelua guvernarea țării. Toate sondajele de opinie confirmă acest lucru fiind un semnal clar că românii s-au săturat de astfel de experiențe nefericite.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

15 Comentarii

Grai nou 2 noiembrie 2016 at 14:21

Bravo domnule deputat !

Ministerul Sanatatii 3 noiembrie 2016 at 17:57

Judecatorii Tribunalului Bucuresti au decis, joi, ca greva cadrelor medicale din federatia sindicala Sanitas este ilegala.

Dragos Pslaru, ministrul muncii: 3 noiembrie 2016 at 18:09

„Am atenționat de mai multe ori liderii SANITAS cu privire la ilegalitatea grevei. Le-am spus clar si răspicat ca fac jocurile unui PSD care ii va atrage in cloaca specifica, in care încălcarea legii este regula. Regret ca au fost atrase in acest demers abject cadrele medicale pe care le respect pentru rolul crucial pe care il joaca in societate.
Manevrele de pomana electorală ale PSD/ALDE, de a se folosi de greva pentru a crea aparenta de urgentă si a justifica încălcarea altei legi, a responsabilității fiscal-bugetare, ce precizează clar ca este ilegal sa cresti salarii cu mai puțin de 180 zile înainte de alegeri, sunt astfel demontate.
Din nou realizam de ce sunt importante aceste alegeri – nu pentru a stabili detalii doctrinare de politica publica, ci pentru a trece de la încălcarea flagranta si repetata a legii la respectarea acesteia, de la captura statului pentru gașca de partid la o buna guvernare cu respect pentru toți cetățenii, de la corupție la onestitate.”

un dac 2 noiembrie 2016 at 14:27

Iohannis si Ciolos sunt esecul Romaniei! Oare pana cand acesti indivizi isi vor mai bate joc de romani? Pana cand au impresia ca ne pot pacali? Imi doresc ca votul din decembrie sa-i trimita acasa.

NIK 2 noiembrie 2016 at 15:39

In prag de alegeri mariti salarii aiurea fara nici o acoperire .Cite taxe ,,Ponta ,,ca cea din pretul carburantului o sa mai bagati daca cistigati alegerile ,Prostimea plateste pentru pomenile electorale .Dice nu urca salariul minim la 2000 de lei ca sa fie bine pentru toata lumea nu mumai pentru categorii sociale ???? Rusine PSD.

tot noi 4 noiembrie 2016 at 9:33

Asa ziceati si cand Ponta a scazut TVA-ul sau cand a dublat alocatile copiilor sau cand a dat banii pensionarilor dupa macelul lui Boc. Prietene PSD-ul a demonstrat ca se poate si in acelasi timp si-a asumat acest lucru pe cand PNL-ul ce face? Se ascunde sub Ciolos ca altceva nu e in stare sa faca! Si sa nu mai vorbim de gradul de absorbtie a fondurilor europene din timpul guvernului Pontabin comparatie cu mizeria lui Ciolos!

Portoricanul 2 noiembrie 2016 at 15:39

Soros,pardon Ciolos,cu ai lui(PDL-PNL)nu-i doare capul de oamenii muncii….ei au alte prioritati d-le Deputat.Sa speram ca romanii ii vor trimite in opozitie…acolo le este locul mama lor de hoti si talhari.

raul 2 noiembrie 2016 at 16:56

Ma scuzati . Cine conduce posta din Alba ?????

Times New Roman 2 noiembrie 2016 at 18:47

Nu va e rusine tov. deputat … ? Ce solutii ati adoptat in perioada de guvernare … sistemul medical e in colaps de 20 de ani … doar spagile il mai tin in functiune, altfel si ultimii medici ramasi in tara ar pleca. Iar Posta Romana ati falimentat-o sistematic, transformand-o intr-o feuda prin mega-managerii platiti regeste. Sa va fie rusine ca mai aveti tupeul sa acuzati! Ar trebui sa va luati de mana cu Puie Monta, condamnatul Dragnea si Hrebe, dar si cu celelelate parttide corupte (UDMR, PDL-PNL, ALDE, PMP, etc.) si sa va auto-aruncati in lada de gunoi a istoriei! Ne-am saturat de toti politicienii corupti, demagogi si impertineti! Rusine!

Che Guevara 3 noiembrie 2016 at 13:38

OH !ANIS,PROMITE 2 SALARII MINIME PE LUNA STIMULENT LA TOTI DOTORII!!!,OARE E IN CAMPANIE???

spirala populismului desantat 3 noiembrie 2016 at 16:26

A uitat PSD prin ce a trecut Romania dupa guvernarea Tariceanu, pe care insusi PSD l-a mentinut la putere? Nu ii pasa ce cocktail distrugator lasa in urma, mai ales ca exista posibilitatea sa formeze guvernul dupa alegerile din 11 decembrie? Dragnea stie foarte bine ca multe dintre propunerile PSD sint neconstitutionale sau cu mari vicii de legalitate, dar scopul liderului PSD e sa-si sustina campania electorala cu masuri de mare impact la public. Ce-o fi dupa alegeri, Dumnezeu cu mila!

fane de la sifoane 4 noiembrie 2016 at 10:59

mai shoarecilor rosii, de ce n-ati facut voi Sanatatea si Posta Romana sa fie eficiente? N-ati fost si voi la guvernare hotilor? Diferenta intre voi si PNL/PDL/restu e doar culoare siglei… ca sunteti toti la fel!
Hoti si banditi, locul vostru e in ocnele cele mai intunecoase, in minele de carbuni, uraniu si fier de unde sa iesiti doar cu picioarele inainte pentru cat rau ati facut direct, indirect, constient si inconstient acestei tari si poporului ei!

UNUL...ALTUL... 4 noiembrie 2016 at 13:56

….Mda, comentariile unora compenseaza lipsa de solutii !
Haideti sa nu fim rai si sa privim realitatea asa cum este ea! FIECARE VEDE LUCRURILE IN FELUL SAU,intr-un cuvant….al lui r cea mai tare….din parcare. Din pacate asta e adevarul, indiferent ca ne place Dirzu sau nu, politica dusa de PNL este buna…Pentru vreo 10% dintre noi ! Adica…ei :))

popescu 4 noiembrie 2016 at 19:04

cine e la conducerea Postei?Ciolos cumva?nu toti sunt de la psd de sus pina jos si ei trebuiau sa rezolve problemele Postei. Nu greva sau alte forme de protest al salariatilor trebuie sa dea solutii sefilor.

WAB 7 noiembrie 2016 at 19:01

Am apreciat mult unele prestante ale Dlui Dîrzu, chiar dincolo de culoarea politica, prea rosie dupa parerea mea. Un articol, circumstantial, cu un astfel de titlu si un continut care lasa de dorit, il descalifica pe semnatar. Pacat…. Oare cine l-o fi sfatuit sa semneze asa ceva:? … consilieri slabi si inepti…chiar si in ciuda unor pareri contrare? Dezamagitor articolul, si mult sub potentialul semnatarului. Din nou ….pacat.