Ziarul Unirea

Ioan Dîrzu: „PDL I-a vândut România lui Tokes la Congresul PPE”

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Preşedintele PSD Alba, Ioan Dîrzu, reacţionează la declaraţiile cu privire la federalizarea României susţinute în cadrul congresului Partidului Popular European, organizat la Bucureşti de PDL şi ARD. Dîrzu solicită liderilor şi parlamentarilor PDL din Alba să se dezică de discursurile susţinute de Laszlo Tokes şi Viktor Orban în cadrul congresului.
„Conform Constituţiei, România este un stat suveran, unitar şi indivizibil. Declaraţiile dlui Tokes sunt grave pentru că vin în contradicţie cu Legea fundamen­tală şi mai ales în contradicţie cu dorinţa românilor. Grav este faptul că nimeni din PDL nu a reacţionat la aceste declaraţii, ceea ce înseamnă că le susţin şi sunt de acord cu ele. Prin faptul că nu au avut nicio reacţie, parlamentarii de Alba ai PDL, care se lăudau în alegerile din 2008 cu românismul lor, se descalifică ca reprezentanţi ai judeţului şi ai celor care au făcut onoare tradiţiei din Alba, Avram Iancu sau Horea, Cloşca şi Crişan”, a declarat Ioan Dîrzu, copreşedintele USL Alba.
Întrebat referitor la poziţia USL cu privire la statutul României în Uniunea Europeană, Ioan Dîrzu a răspuns că „Uniunea Social Liberală îşi doreşte ca România să devină un stat cu adevărat european, care să discute pe poziţie de egalitate cu celelalte state membre UE, nu de servitor aşa cum au făcut-o PDL şi Traian Băsescu motivaţi de propriile interese personale. Pentru ca ceilalţi să te respecte trebuie să te respecţi tu înainte, ca ţară, dar cu siguranţă pentru PDL şi Băsescu obiectivul a fost mereu unul electoral”.
Cei peste 80.000 de parti­cipanţi la lansarea candidaţilor USL au reacţionat pozitiv la discursurile liderilor Victor Ponta şi Crin Antonescu referitoare la independenţa şi unitatea Ro­mâniei, fiind criticată în mai multe rânduri importanţa dată lui Laszlo Tokes de către PDL în cadrul congresului.

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Senatorul PSD Călin Matieș: „Doliu național: a trecut în Senat legea vânzării ultimelor bucăți de România !”

Când o țară a trecut deja la vânzarea pământurilor arabile, ce mai trebuie să facem ca să trezim conștiința adormită… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

16 Comentarii

Aurelian 27 octombrie 2012 at 14:33

Asa-i Darzule, voi vreti sa fiti europeni, in Comunitatea Statelor Independente. Injurati Parlamentul European, si trageti cu ochiul Moscovei!

Mircea 27 octombrie 2012 at 16:00

Ca de obicei postacu pedelist nu comenteaza la subiect,fiind cu musca pe caciula,lanseaza doar acuzatii aberante,in buna traditie a propagandei basiste,fara sa-si sustina vreodata afirmatiile.

Aurelian 27 octombrie 2012 at 17:54

Negi ca Cacarau si Pacalici, nu sunt in slujba lui Putin? Sa vedem faptele, la suspendarea lui Basescu, singurii, Vocea Rusiei, si comunistii moldoveni i-a laudat!

portocaliu forever 29 octombrie 2012 at 1:23

m..e tie si familiei tale de uslasi boschetari v-o tragem la m..e ba handicapilor ca va batem in decembrie

Aurelian cel (mai) simpatik 27 octombrie 2012 at 16:21

Sunt tampit sunt tampit sunt tampit … oau, ce tampit sunt! Ce bine imi pare ca sunt tampit si ce bine imi pare ca imi manifest idiotenia tot timpul pe forumuri. Sunt tampit sunt tampit sunt tampit. Dar sa ma iertati ca sunt simpatic desi sunt hermafrodit … votati cu mine si cu pdistii care sunt mai ceva ca mine da, da!

ciobanel 27 octombrie 2012 at 16:54

Se pare ca ai luat boala asta incurabila de la Darzu,sa aveti noroc de ea hahalerelor!

Status Quo 27 octombrie 2012 at 19:22

La ce te poti astepta de la Darzu? Baliverne.
In loc sa fie un doctor veterinar bun Darzu se straduieste – si-i cam iese – sa fie un politician de rasu’ curcilor.

Doctor Jivago 28 octombrie 2012 at 8:12

Iar te exprimi fara argumente tataie SQ, vezi ca „astia” anunta vreme rea, se raceste mosulica, mai bine vezi-ti de sciatica si lasa-te de cotcarii, nu te mai agita, ca sti ca „nu da bine” la tensiune si nici cu diabetul nu prea esti pe bune…Hai, „sa-ti fie iarna usoara”, ca de prin decembrie, cica se va arata „sfanta dreptate”, nu mai e mult…!

Status Quo 28 octombrie 2012 at 11:29

Nu stiu ce fel de doctor iti pare tie ca esti da’ mie mi se pare ca aduci mai mult a felcer. Bun si asta, mai leaga un pansament, mai curata o rana, mai da o injectie.

Daca vrei argumente, mai felcere, citeste-i articolele lu’ Darzu.

Cu conditia sa si pricepi ce citesti.

Sunt mult prea multi in tara asta aia ca tine care nu vad decat ”dreptate” sau ”razbunare” sau cum le-o mai placea lor s-o cheme.

Realitatea e ca sunt doar niste bieti neghiobi care nu pricep mai nimic din ce se intampla sau se poate intampla in tara asta.

Lasa ma doctore, ca dreptu de vot e garantat. Te poti ”esprima” la urna pe 9. Cand tu o sa crezi c-ai facut dreptate si in realitate ai facut un raha*t.

Nicu 28 octombrie 2012 at 2:12

Chiar nu puteţi şi voi să fiţi sinceri, sa fiţi imparţiali…şi aici mă refer la cei care au postat la acest articol!
Eu de aceasta data sunt de acord cu ceea ce zice Dîrzu! Au fost oameni care au luptat pentru independenţa acestei tări, au murit oameni pentru acest scop, iar noi nici macar nu stim sa continuam ceea ce ei au făcut. Ne vindem pe nimic ungurilor!
Dîrzu nu greşeşte, noi greşim ca acceptăm ca ungurii să se regăseasca la conducerea acestei tări! Le-au fost permise mult prea multe şi de aceea au tupeul să vină şi să ne jignească în faţă!
Mulţumesc!

Status Quo 28 octombrie 2012 at 15:05

Daca nu ne-am urî intre noi (mai intai politicienii iar apoi sustinatorii lor) atat de mult problema ungurilor ar fi rezolvata. N-ar apuca veci la guvernare.

Cand nu putem face o guvernare fara cei 6% ai UDMR ne meritam soarta. Asa ca ciocu’ mic pana ne vine mintea la cap!

Dirzule, ca sa discuti de pe picior de egalitate 28 octombrie 2012 at 8:59

cu celelalte state din UE, va trebui sa astepti ca si ele sa devinala fel de corupte si subdezvoltate ca si Romania; ca si politicienii lor sa fie la fel de mincinosi, hapsani,venali si fara de scrupule, precum cei mioritici. Asa ca ai de asteptat!

florin 28 octombrie 2012 at 9:11

Cine vorbeste de tradare si de vinzare !!!??? Dupa ce ai distrus PSD Alba, tradindu-l ba la pedisti acum la penelisti mai are curajul sa vorbeasca ? Pe cine mai vrea Dirzu sa tradeze sau sa vinda ?

Mircea 28 octombrie 2012 at 13:45

Daca astea sunt argumentele tale(sa nu mai vorbim de folosirea poreclelor in stil de retard de gradinita,si ai uitat sa spui de lovitura de stat,apropo)iti iei banii de postac degeaba,esti de ras, eu te-as lasa somer.

Naoi Lasu' 28 octombrie 2012 at 14:15

cand o sa scapam de PSD, ‘om intra si noi in EUROPA.

Alina 28 octombrie 2012 at 17:10

Campanie electotala a COMUNISTUUI Darju