// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Ioan Dîrzu, Baronul Roșu de Alba, susține că ”bunăstarea economică este reală” iar ”jurnaliștii mint și manipulează”

În urma criticilor apărute după postarea articolului în care lăuda creșterea economică și la care a avut peste 300 de comentarii ”laudative” din partea cititorilor, deputatul Ioan Dîrzu, Baronul Roșu de Alba susține că ”bunăstarea economică este reală” iar ”jurnaliștii mint și manipulează”. În acest sens, liderul PSD a trimis un ”Drept la replică”, pe care îl redăm integral, mai jos:

”Deoarece unii ziarişti titrează că ”românii nu-şi dau seama că o duc mai bine”, mă simt nevoit să revin mereu cu date certe şi puternice pentru a demonstra că bunăstarea economică este una reală. Manipularea opoziţiei nu mai este credibilă iar orice jurnalist care susţine minciuna va cădea în propria plasă.

Puterea de cumpărare a românilor (care ia în calcul şi evoluţia inflaţiei) a crescut cu peste 13% în 2017. Este dovada certă că, cei mai mulţi români o duc mai bine acum decât în 2016

Se ignoră voit date esenţiale din surse autorizate, dincolo de orice dubiu:

– Puterea reală de cumpărare a românilor a crescut în ultimul an cu circa 13%. Datele oficiale din primele 10 luni arătau o creştere cu 14% a puterii de cumpărare, cu o pondere mai mare pentru pensionari, respectiv 14,6%. Luându-se în calcul inflaţia pe tot anul 2017, se poate estima o creştere a puterii reale de cumpărare cu peste 13%, faţă de 2016).
– Institutul Naţional de Statistică, în perioada noiembrie 2017 comparativ cu Noiembrie 2016, susţine că:”Comparativ cu luna noiembrie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 3,4%. Indicele câştigului salarial real faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost de 109,9%” .
– Creşterea economică record din 2017 a României – estimată la 6,4% de Banca Mondială – cu certitudine mai mare în realitate, s-a văzut şi simţit efectiv în buzunarele românilor, urmare a creşterilor de salarii şi pensii aplicate de PSD.
– Este un lucru cert că românii au câştigat în plus, în mod real, peste 10 lei, la fiecare sută de lei ţinând cont inclusiv de influenţa inflaţiei.

Să nu uităm că, în perioada Guvernului Boc-PDL, acum ”noul” PNL, salariile şi pensiile au scăzut cu 25%, inflaţia creştea exponenţial iar oamenii erau executaţi siliţi de bancă şi concediaţi. Nu am văzut atâta învrăjbire a oamenilor atunci. Acum, PSD face exact opusul a ceea ce a făcut PDL (PNL): creşte salarii, creşte pensii, facilitează locuri de muncă şi sprijină consumul.

România are o evoluţie economică solidă şi sănătoasă acum, bazată pe o structură eficientă. Creşterea economică a fost/este determinată de producţie şi exporturi – realitate care atestă competitivitate şi performanţă. Consumul este şi el un factor important, dar este încă departe de nivelul de dinainte de criza din 2008 şi de media europeană.

* În 2017 ponderea consumului în PIB a fost de 77,8% pe primele nouă luni ale anului. Acest nivel nu e deloc îngrijorător – fiind situat în jurul mediei europene şi cu mult mai scăzut faţă de perioada 1996-2008 când consumul a fost, în medie peste 85% din PIB .

* În 2017 exporturile cu crescut puternic. Reprezintă, practic un motor sănătos al economiei. Exporturile au fost cele care în fapt au scos economia din criză, fiind primele care au revenit la valoarea de dinainte de 2008. Astăzi, exporturile reprezintă 44% din PIB. În 2011 erau deja la 36% din PIB, faţă de 26% din PIB în 2008.

Aceste date demonstrează cât de lipsită de temei şi argument este critica celor care susţin că România creşte nesănătos. Opoziţia şi unii jurnalişti nu mai ştiu ce să inventeze despre PSD şi îi mint grosolan pe români. Sunt dispus să răspund în faţa românilor şi albaiulienilor la fiecare dezinformare făcută de opoziţie, în fiecare zi, în fiecare oră”, se arată în textul transmis de președintele PSD Alba.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

31 Răspunsuri la Ioan Dîrzu, Baronul Roșu de Alba, susține că ”bunăstarea economică este reală” iar ”jurnaliștii mint și manipulează”

  1. blo 18.01.2018 la 15:53

    adevarul este ca in 2010, pe vremea lui Boc-boboc salariul minim era 600 lei brut, iar pretul benzinei era 5,5 lei, asa cum e astazi, doar ca salariul minim e de peste trei ori mai mare!! pentru cei ce nu stiu avem salariul minim brut de 1900 lei!! este o diferenta care nu poate fi tagaduita!!

    • Status-Quo 18.01.2018 la 17:42

      Mai blo-ule,

      Ti-au scapat vreo doua lucruri:
      – de ce a ajuns combustibilul pe vremea lu’ Boc 5,5 lei?
      – ce s-a facut pe vremea lu’ Boc si pe vremea astora nu se face?

      Iti trece prin cap ca trecem printr-o perioada tip post imprumut? Perioada in care imprumutatul e inca fericit.

      Cresterea salariului minim nu e motiv de bucurie decat pentru prostani ca tine. Economia ca stiinta nu functioneaza cu aprobare de la partid si bunastarea nu creste daca da cineva o ordonanta de urgenta sa creasca salariul minim.

      In ce priveste pe Darzu si bunastarea lui economica- daca un veterinar sta pe un scaun la Alba Iulia si repeta ce aude de la Bucuresti (tot asa cum un papagal in colivie isi imita stapanul) nu inseamna ca ce face PSD e de bun augur.

      Ce face PSD acum e o sarlatanie politica de proportii – un fel de Caritas.

      Intotdeauna PSD (si altii care se tineau de fusta lui cum e PNL) a lasat in urma un dezastru pe care altii au trebuit sa vina sa-l curete.

      Cu banii nostri, amaratule, si cu sacrificii!

  2. alecu b. 18.01.2018 la 16:27

    E clar ca nu exista un viitor cu psd… pleaca tot mai multi din tara, tineri, bineinteles.. credeti ca va mai permiteti sa mai pierdeti oameni? daca da, o sa ramaneti singuri.

  3. Иоханниc 18.01.2018 la 16:34

    Bine spus… DîRZU = ZĂ RED BARRON ! Din cauza acestei nulitati PSD este ZERO BARAT pe plan judetean.

  4. Dorin 18.01.2018 la 16:41

    Tu cred ca esti îafara realitatii.î-ti spun eu nivelul de trai scade de la o zi la alta…anul 2018 a adus noi scumpiri …majorari de servicii titluri executorii ,ba chiar la unii s-au blocat si alocatiile pentru copi.nu au avut deunde sa plateasca aberantele de taxe si amenzi..unele nejustificate..si ilegale……noi someri..si altele..eu trec prin oras si toata lumea se plange ca mergem din rau anspre mai rau…bineanteles aici nu intra demnitarii cu salarii mari ,caci voi vati pus salarii mari de pe spatele amaratilor de muncitori Romani..

  5. Multumim din inima partidului 18.01.2018 la 17:18

    No, io ziceam ca-mi merge rau da”uite ca-mi merge bine! Oficial, ne merge bine! Cui? Celor ALESI doar nu vreti sa va mearga voua bine?! (Ce tupeu are poporul asta!) Ioooi, tocmai am ramas fara bani ca mi-am cumparat niste oua, un unt, un kil de CPL, am pus ceva benzina, mi am platit ratele la banci, facturile inca nu!, i-am ajutat si pe copii si …astept mierea de la ALESII NEAMULUI!
    PS: am vrut sa atasez afisul din campania PSD, dar n am reusit! ii fain de tot!!

    • Gheorghe Doja 18.01.2018 la 18:49

      PCR=PSD
      Ne au vandut si pe noi si viitorul copiilor nostri! Cand oare vom reusi sa platim toate oalele sparte si toate datoriile facute pentru ce?…pentru ei si salariile lor de mii de euro si pt pensiile lor speciale! De astea se bucura si aia rosii, si aia galbeni, si aia verzi si de orice culoare or fi avand! Nu zic nimic ca-s beneficiari si ei de pe spinarea noastra, a copiilor si a nepotilor nostri!! Ioooi, ca mi vine sa zic ceva necuveniT!!!

  6. Seby 18.01.2018 la 17:54

    Daca el crede ce zice e bine . Doamne ca multi inchipuiti mai sunt la guvernare. Si Ceausescu CREDEA ca populatiei ii merge bine ca nimeni are de ce sa se planga . Daca stai acolo sus suficient de mult te rupi de realitate . Dar daca asa cere partidul , propaganda rosie atunci asa sa fie . Daca nu se umfla asa in pene cu aceste declaratii nu mai era vizibil in presa ca altceva decat aberatii NU POATE. ASTA E . SI-A ATINS LIMITA SI E SUFICIENT .

  7. gika kontra 18.01.2018 la 18:43

    cui ii merge mai bine amice,ca eu n-am observat nimic in plus.tot ce putem cumpara acum puteam si pe vremea lui boc.nu uita ca inainte de el ati fost voi cu tariceanu prim ministru,v-ati batut joc de tot,mai ales de economie,ati dus tara-n faliment,iar boc a fost nevoit sa repare tot ce ati stricat voi,e adevarat cu mijloace cam neortodoxe.la fel o sa se intample si acum,dar norocul vostru este ca inca mai avem multi,multi prosti pe metru patrat care va mai cred.

  8. WWW 18.01.2018 la 19:03

    Indrazneste sa crezi ca iti merge bine! Ori, te temi sa indraznesti?

  9. Adrian Negrea 18.01.2018 la 19:24

    CU DARZU IN FRUNTEA PSD-ului IN JUD. ALBA ELECTORATUL VA FI TOT TIMPUL SUB 15% PT. CA ESTE UN AROGANT CARE NU STIE CUM SA ACAPAREZE VOTANTII . DE CAND ESTE DARZUL DEPUTAT ,CE A SIMTIT BUN ROMANUL DIN JUDET ? NIMIC PT. CA EL ESTE DE DOI LEI .

  10. silviu 19.01.2018 la 0:05

    Ma nene…oare nu credeti voi, pesedeii lu peste, ca v-ar sta mai bine pe post de drapele..? Ca asa ar scapa lumea mai repede de voi! Si nu va doresc sa fiti dati jos de la guvernare dupa modelul „nea Nicu”….desi asa meritati!

  11. Corleone 19.01.2018 la 0:12

    Pesedeilor, ne-am saturat de atata bine! Nu vedeti ca si tov’ Mazare a plecat la madagascarezi de atata bine? Sa-i uram la fel lu’ tov’ Dracnea & Co! Happy Madagascar in Jilava!

  12. mike 19.01.2018 la 3:06

    Pe linga sansa de a deveni prim ministru chiar fara voie –(dupa cum se schimba de des –primii ministri-)- –iata ca omul de rind, a devenit -GAZETAR-JURNALIST- -in opozitie — Omule -dirz– cred ca ai uitat sa-ti iei medicamentele — sau pur si simplu ai nevoie de dioptrii marite ,ca sa poti vedea realitate

  13. Unu 19.01.2018 la 6:44

    Ceea ce nu înțelege Darzu este că anul trecut office-urile băncilor erau pline de oameni care luau credite de consum. Odată luați, banii, erau cheltuiti pe diverse bunuri. De aici și puterea de consum , și o creștere economică , falsa , bazata tocmai pe consum și nu pe producție. Zilele trecute , întâmplător, m-am nimerit într-o bancă…unde lângă mine era un angajat la o firma privata. Vroia sa refinanțeze niste împrumuturi la vreo 5 IFN-URI. Ce mi-a atras atenția a fost faptul că doamna, angajata a băncii ii spunea domnului că are popriri pe cont, din cauza întârzierilor la plata a ratelor și că…e aproape imposibil… Așadar, cum e cu bunăstarea asta??!! Oricum, să nu își imagineaze cineva că dacă pleacă ăștia ai vin alții se întâmplă minuni. Fals.

  14. FR 19.01.2018 la 8:09

    Voi va luati dupa ce spune acest dobitoc, care cand profesa ca medic veterinar ii era frica sa faca o injectie unui animal de talie mare? Dirzule da-ti demisia ca o sa inceapa sa puna unii ce stiu si atunci chiar ca o sa fugi in Madagascar.

  15. iiiiiiii 19.01.2018 la 9:01

    Foarte multa lume o duce mai bine, dar cum sa recunoască asta cei care mereu sunt Gică contra? Veșnic nemulțumiți care cred că peste noapte se rezolva totul, in condițiile in care vin piedici din toate părțile zi de zi.

  16. Dirzu are dreptate 19.01.2018 la 10:53

    Dar el, cand se refera la „romani” vorbeste de parlamentari si liota de angajati de pe langa ei, la angajatii din guvern, ministere(care si-au dublat numarul) si din C.A. societatilor de stat care s-au umplut de secretare, prieteni, amante, soferi, trepadusi etc ai baronilor psd si care, desi n-au nicio competenta, au salarii uriase..

  17. alecu b. 19.01.2018 la 11:06

    Cine zicea ca ” sa nu dea Dumnezeu cel sfant , sa vrem noi altceva, nu pamant?” valabil pentru toti talharii care ne sug sangele.A bon entendeur,salut!

  18. gusti. 19.01.2018 la 11:08

    Dracnea si Dracila

    Nu au de ..oolime mila.

  19. gusti. 19.01.2018 la 11:11

    Sa traiti bineee! Si au trait si traiesc bine.. bocii, darjii, taricenii, brejii..Noi nu contam. Deh, …oolime proasta..

  20. gusti. 19.01.2018 la 11:14

    Totusi, asa cum acum guvernul e dracnea-dracila, atunci era basesko-boc. Seful si stapanul trebuie numit intai.

  21. Pingback: ”Lapte și miere” în România condusă de PSD-ALDE: Cursul BNR sparge pragul de 4,66 lei/euro. Cel mai slab leu din istorie! | Ziarul Unirea

  22. Unu din Alba 19.01.2018 la 15:16

    Nea Darzule nu ii baga in seama pe astia ce comenteaza mai sus ca astia au uitat ce penal s-a trait acum 8 ani cand base si boc ne taiau salariile si mareau taxele si impozitele. Mie sub guvernarea voastra oficial va spun ca o duc clar mai bine fara comparatie cu era pdl-ista de atunci. Mi-a crescut salariul care oricum era amarat ceva sute de lei in plus se simt clar pentru un om de rand. Comentacii de sus nu vor decat sa ii readuca la viata pe cei dinaintea voastra care au produs atata rau Romaniei si romanilor. Chiar culmea e asta : Nu era atata agitatie cand ne taiau salariile si acum ca o ducem mai bine toti urla. Tara lu papura voda ne meritam soarta !!!

    • Boc a taiat salariile bugetarilor nu tuturor romanilor 19.01.2018 la 18:55

      dupa ce Tariceanu, sustinut de psd, ne mintea ca „duduie economia”. A duduit pana ne-a explodat in fata criza. Boc a redus cu 300 de mii bugetarii(soferi, secretare, consilieri, amante, prieteni membri de familie etc) ce mancau banii de pomana ai tarii(ca si acum de cand psd a dublat numarul ministerelor) si a luat masuri sa nu ajungem precum Grecia care, iata, are vreo 350 de miliarde euro datorie externa, salarii si pensii injumatatite fata de acum 10 ani pt multa vreme de acum inainte.

  23. crestinu` si....nu prea 19.01.2018 la 16:42

    E de rau bre ! Nu mai poti parca ori circula pe drumurile patridei de multimea autoturismelor (cumparate recent !), magazinele , mall-urile, hiper si mini-market-urile sunt full, statiunile (inclusiv de lux !) sunt pline ….ochi, restaurantele, crasmele (inclusiv de tip „Ultimu` ban !) sunt mult prea pline, saormeriile, cofetariile, etc, etc, etc, sunt idem ! Asa ca e…rau ! Ca au foarte multi romani bani de cheltuit ! Viziunea e noua idee ….”labarala” !

    • @crestinului si..nu prea 20.01.2018 la 0:44

      E de rau, bre: nu mai poti circula pe drumurile patriei de multimea autoturismelor la mana a doua aduse din Germania. Statiunile sunt pline ochi de parlamentari si familiile(plus amantele )lor, de „oamenii afaceristi”abonati la contracte cu statul-contra cotizatii la partid si spagi la politiceni. Romanii in varsta au bani de cheltuit(curent si gaz tot mai scumpe, mancare tot mai scumpa, imbracaminte numai second hand) dar nu din pensie, ca le-a mancat inflatia marirea ci banii de la copii, adica de la cei 4 milioane de tineri plecati la munca in vest..Da, e bine in tara cu psd-ul desi colegii lui Dragnea au inceput sa cam plece: Sebi Ghita la Belgrad, Mazare in Madagascar, Ponta si-a luat si el cetatenie sarba..

      • crestinu` si....nu prea 20.01.2018 la 11:03

        E drept ca oamenii nu au INCA atatia bani de cati ar avea nevoie ! De-aia isi cumpara masini la mana a doua ! Oricum este mult mai bine decat pe vremea lui Boc, Base`ori Ciolos, cand nu-si cumparau – nimic ! Iar batranii, au pensii marite cu cca 20 % anul trecut, pensii din care daca scazi inflatia ( cca. 3 % !) tot le mai ramane cate ceva de cheltuit ! In plus !

  24. Pesedistele 19.01.2018 la 20:28

    Am votat PSD pentru Breaz si Damian iar astia doi aproape ca au fost marginalizati. Mai voteaza zmeuu PSD.

    • WWW 20.01.2018 la 20:20

      La fel si eu. Am crezut ca se ridica dintre ei oameni respectabili, gen Breaz, Damian si or mai fi destui!, dar nu! s-au ridicat gunoaie si pleava, iar boabele se duc la fund sau sunt aruncate! Pai cum sa-i lase pe aia buni ca nu si mai pot face ei mendrele! De fapt, m-a dezamagit si Breaz tare de tot! Il sustine pe Dragnea, nu are nicio initiativa sau vreun proiect pentru popor! Mulge doar banii din toate partile. HALAL conducere!

  25. Inorog 19.01.2018 la 22:22

    Dârzule, eşti penibil! Discurs de tip sovietic, în care ne ceri să nu ne intereseze ce faceţi voi la Bucureşti, ci să avem doar grija salariului. Ar fi periculos să mai şi gândim. Discurs despre oamenii statului paralel care suflă cuvinte otrăvite în urechea prim-miniştrilor PSD! Ca şi despre programul de guvernare ce a devenit Biblia românilor slabi cu duhul, dar care se va încheia cu o iminentă Apocalipsă. Eşti o mostră de ce înseamnă să fi POLITRUC autentic şi insistent în a-ţi trâmbiţa prostia şi obedienţa faţă de şeful de partid. Discursul tău este o insultă la adresa cetăţenilor normali din judeţul acesta.