Începe demolarea blocului „Turturica” G2! Cum va arăta parcarea care se va contrui
Începe demolarea blocului „Turturica” G2 din Alba Iulia! Cum va arăta parcarea care se va contrui
Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a făcut publică o importantă veste astăzi pe pagina sa de Facebook, referitoare la începerea demersurilor pentru demolarea blocului G2 și construcția unei parcări moderne în apropierea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia.
În urma predării amplasamentului către firma responsabilă de demolare, în conformitate cu autorizația obținută în prealabil, se estimează că lucrările de demolare vor dura aproximativ 30 de zile, cu toate că termenul contractual este mai mare. După această fază, se va trece la etapa de proiectare și execuție a noii parcări publice, care va fi construită în regim supraetajat, având o înălțime de parter plus două etaje.
Noua parcare va dispune de 144 de locuri în interior și 27 de locuri în exterior, fiind dotată cu stații de încărcare pentru vehiculele electrice și un punct de închiriere a bicicletelor în sistem „bike sharing”. De asemenea, terasa clădirii va fi amenajată cu spații verzi și locuri de joacă pentru copii, transformând astfel acest proiect într-un spațiu integrat în cartier, prietenos cu mediul și adaptat nevoilor comunității locale.
Citește și: „Operațiunea Turturica”: Parcarea supraetajată, cu două etaje, mai aproape de realizare. A fost semnat contractul de proiectare și execuție
Noul edificiu nu va fi doar o parcare, ci un spațiu multifuncțional ce va deservi o zonă foarte aglomerată a municipiului, în imediata apropiere a Spitalului Județean de Urgență. Termenul de prestare a serviciilor și de execuție a lucrărilor este estimat la 18 luni de la ordinul de începere a lucrărilor, cu o garanție ulterioară de 60 de luni.
Citește și: Începe DEMOLAREA Blocului G2 „Turturica” din Alba Iulia: Se va construi o parcare supraetajată
„Vom avea un edificiu public extrem de necesar, care va deservi o zonă foarte aglomerată a municipiului, respectiv proximitatea Spitalului Județean de Urgență. Nu va fi doar o parcare, va fi un spațiu perfect integrat în cartier, prietenos cu locuitorii săi și cu mediul. Municipiul aștepta de mult acest lucru. Rezolvăm, rând pe rând, problemele orașului. Facem din Alba Iulia un loc mai bun. Împreună,” a declarat primarul Gabriel Pleșa în postarea sa de pe rețeaua de socializare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină
VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină Un accident rutier s-a produs, în după amiaza zilei de duminică, 28 iunie 2026, pe strada Cloșca din Alba Iulia. O trotinetă pe care care se aflau doi copii a fost lovită de o mașină. „Traficul rutier este […]
VIDEO | Ocna Mureș-Cluj Napoca, nouă conexiune directă de transport public regional: Oportunități turistice și… academice
Ocna Mureș-Cluj Napoca, nouă conexiune directă de transport public regional: Oportunități turistice și… academice Locuitorii orașului Ocna Mureș și ai așezărilor limitrofe beneficiază din vara anului 2026 de o extindere majoră a rețelei de transport public regional. O nouă rută directă leagă Ocna Mureș de municipiul Cluj-Napoca, oferind o alternativă modernă și rapidă pentru studenți, […]
FOTO | Dansul, între pasiune și performanță: Doi adolescenți din Alba, două titluri de Campion Național la dans, la categoriile Junior 1 și Junior 2. „Până la urmă, un sportiv are cel mai mult de învățat din eșecuri, nu din victorii”
Dansul, între pasiune și performanță: Doi adolescenți din Alba, două titluri de Campion Național la dans, la categoriile Junior 1 și Junior 2. „Până la urmă, un sportiv are cel mai mult de învățat din eșecuri, nu din victorii” Au 15 ani și au obținut două titluri de Campion Național la dans, la categoriile Junior […]









