În prima partidă din Cupa României, Hidro Şugag – CIL Blaj 6-8 (după prelungiri)! *Derby-ul AFC Unirea 1924 – FC Miceşti, miercuri pe „Cetate”

Marţi şi miercuri va avea loc faza a III-a a Cupei României 2014-2015, faza judeţeană.

În prima partidă, la Șugag a fost nebunie: Hidro – CIL Blaj 6-8 (6-6, 3-2), după prelungiri.

Oaspeții au avut 2-0, gazdele au condus cu 3-2 la pauză și 6-3 la mijlocul actului secund, dar blăjenii au egalat la 6 și s-au impus, incredibil, în prelungiri!

În această etapă a competiţiei vor avea loc 10 partide, între cele 9 echipe de Liga a V-a calificate din faza a II-a, plus AS Naţional Rădeşti (echipă care s-a calificat direct în faza a III-a, în urma tragerii la sorţi), împotriva a 10 formaţii de Liga a IV-a. Toate partidele se vor desfăşura miercuri, 15 octombrie, de la ora 15:30, excepţie făcând jocul dintre AS Hidromecanica Şugag şi CS CIL Blaj, care se va desfăşura marţi 14 octombrie, de la aceiaşi oră.

A: Țîră Mihai, A1: Vodă Alexandru, A2: Gligor Sergiu, Obs: Danciu Dorin

Etapa viitoare, cea a optimilor de finală, se va desfăşura în primăvara anului 2015,. În această fază a competiţiei, pe lângă cele 10 echipe calificate din etapa a III-a, vor intra şi celelalte 6 echipe de liga a IV-a: Cuprirom Abrud, Viitorul Sîntimbru, Performanţa Ighiu, Olimpia Aiud, Inter Ciugud şi Dalia Sport Daia Română (echipe clasate în sezonul 2013-2014, la finalul campionatului de liga a IV-a, pe locurile 2-7).

Sursa: AJF Alba

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]