Ziarul Unirea

Fraţii „Brusli” din Cugir produc dezordine, fură şi deranjează bolnavii

    Echipaje ale Poliţiei Locale Cugir au căutat încă de la sfârşitul lunii ianuarie în zonele unde se ştia că sunt frecventate de câteva persoane fără adăpost, indentificând cu această ocazie trei „pacienţi” care au fost aduşi spre îngrijire la Spitalul orăşenesc din localitate. Printre cei trei ridicaţi de prin cotloanele aflate în apropierea ghenelor de gunoi s-au aflat „celebrii fraţi Brusli” personaje în permanenţă sub efectele bahice urmare a consumului aproape permanent de alcool sanitar. Cei trei se află de aproape o lună de zile într-o cameră de la parterul spitalului unde vin de se hrănesc cu mâncarea asigurată de primărie şi unde beneficiază de cazare şi condiţiile de igienă puse la dispoziţie de spital. Din păcate vizitele lor se rezumă doar la perioada de noapte unde vin să doarmă şi să mănânce ceva sau să mai sustragă din spirtul medicinal aflat în unele cabinete medicale ale spitalului, după care îşi fac necesităţile pe unde apucă deranjând, aşa cum susţine personalul instituţiei, pe bolnavii internaţi în spital. Despre baie nici vorbă să o folosească, aceasta reprezentând pentru ei un lux cu care nu sunt obişnuiţi. Am aflat că s-au dedat la furat lenjerie de pat şi veselă şi chiar obiecte personale aparţinând unor persoane internate.
Reprezentanţii unităţii de sănătate se întreabă acum dacă nu era bine să fie găsită o locaţie specială pentru asemenea situaţii, ţinând seama de comportamentul unor astfel de persoane obişnuite cu viaţa permanentă de stradă. (C.P.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

9 Comentarii

adevar graiesc 21 februarie 2012 at 22:04

ce se intelege prin LOCATIE SPECIALA???cine a scris acest articol?astept raspuns …draga ADMINISTRATOR…se vrea transparenta?pai daca se vrea atunci sa fie …astept numele reporteruluisi promit sa postez numele si prenumele meu , precum si nr meu de mobil.ce solutionare se vrea?sa trecem pe langa ei pe strada si sa radem de ei?sunt oameni care si-au donat averile si au fost mentionati in BIBLIE si sunt unii care in loc sa ajute cu putin mai bine posteaza in ziare.RUSINEEE

CUGIR C 22 februarie 2012 at 8:01

DUPA CUM SCRI DE REVOLTAT SE PARE CA STI CINE A SCRIS ARTICOLUL DAR FACI PE ……..
INTRADEVAR CAZUL ACESTOR NAPASTUITI AI SORTII ERA CUNOSCUT DE MULT SI ACTIUNI DE CAUTARE A UNOR SOLUTII
TREBUIAU DE MULT FACUTE NU ACUM CIND BIETII OAMENI
SUNT APROAPE DE NERECUPERAT.DIN NEFERICIRE ACEASTA ESTE SOCIETATEA PE CARE AM CONSTRUITO CU TOTII DUPA DECEMBRIE 89,UNII CONSTIENTI IAR ALTII INDIFERENTI LA CE SE INTIMPLA IN JURUL NOSTRU.
ASA CA TOTI AVEM O VINA MAI MICA SAU MAI MARE.

adevar graiesc 21 februarie 2012 at 22:12

spitalul mentionat fie e in administrarea consiliului judetean,fie a celui local…de plange cineva din conducerea primariei cugir?sau a politiei locale cugir?politia locala nu are in atributii sa ii supravegheze in unitati spitalicesti.nu pot sa nu iau atitudine in fata acestor …articole absurde care nu pot fi decat atacuri impotriva unor oameni fara aparare,da m-am exprimat corect OAMENI FARA APARARE , pentru ca aceste caracter care au scris acest articol nu sunt persoane demne de a fi caracterizate ca oameni…pentru ca daca erau oameni incercau sa ajute acesti locuitori ai strazii…inclusiv intr-un centru in care nu aveau acces la spirt medicinal…inca o data…rusine cugirenilor,incepand cu primarul daca a avut cunostinta de postarea acestui articol

cititor care lucreaza in spital 22 februarie 2012 at 7:48

Mai Graiul adevarului ,sa vii tu sa te culci in pat cu Brusli si cu frate-su pe rand si cu celalalt ,sa bei spirt sanitar cu ei ,sa calci in cacatul pe care il lasa pe jos ,si-l pun apoi pe usi ,sa te acoperi cu păturile pline de rahat si apoi mergi cu ei la locatia de langa gunoi ca iti aratam noi cei de la spital unde se afla si mai dormi cu ei si aduce-i apoi la spital si iar sa dormi cu ei pana se face primavara ,ca noi deZinfectam locul plin de miZeria lasata de acesti vagabonzi pe care incercam sa le dam adapost ,iar ei se caca pe lucrurile noastre ,mai adevar graieste ,ca la iarna iar îi aducem si te chemam sa vezi adevarul si apoi sa graiestidin nou .

cititor care lucreaza in spital 22 februarie 2012 at 7:58

MaiGura adevarului,savii tu la spital sa te culci pe rand cu Brusli can cu unul cand cu altul si cucelalalt daca vrei ,sa bei spirt cuei ,sa calci in rahatul de pe jos ,sa pui mana pe usile pline de rahat ,sa te acoperi cu păturile pline de rahat ,sa vii sa faci curatenie,dupa ei si sa vomiti pana iti dai matele afara si iar sa mergi cu ei pe langa locatiile de langa gunoi si s-o tii asa pana la primavara si la iarna s-o iei de la cap in marea dragoste pentru doua cazaturi de vagabonzi pentru care am intins mana sa-i salvam sa numoara de frig iar ei ne trateaza cu rahat

CUGIR C 22 februarie 2012 at 8:07

NU TE AMBALA ASA TARE ASTFEL DE CAZURI SUNT MULT MAI FRECVENTE IN ALTE PARTI, ASTA NU INSEAMNA CA ACESTI OAMENI TREBUIE IN TOTALITATE ABANDONATI,SI STA IN SARCINA FIECAREI COMUNITATI SA-SI REZOLVE ACESTE SITUATII.

medic la spital 22 februarie 2012 at 8:08

Cine este acest incoerent si inconstient aparator al celor 3 vagabonzi care au spurcat salonul si au fura pe aici ce au apucat ?Cine apeleaza la Biblie si la umanism intr-o tirada de justitiar, fara sa aiba habar ce se intampla cu cele 3 persoane aduse ptru ingrijire iar acestea isi bat joc de totul ? Sa vina sa vada salonul si paturile domnul ce graieste adevar si sper sa se convinga de realitate

Gigi 22 februarie 2012 at 8:55

Ciorile astea puturoase care caca tot si unii i plang ,nu ar mai fi avut nicio sansa sa mai spurce societatea daca razboiul il castiga Germania!!!

CUGIR C 22 februarie 2012 at 11:54

Gigi!!!Tu chiar sari ,,magareta”,daca nu erau acesti napastuiti erau altii de-ai nostri asa ca…..