FOTO: Ziua Națională a României aniversată fastuos la Casa de Cultură din Baia de Arieș
Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș a organizat ieri după amiază la Casa de Cultură din localitate un impresionant spectacol artistic dedicat Zilei Naționale a României, denumit sugestiv ”Români de pretutindeni, uniți-vă în cuget și-n simțiri!”.
Beneficiind de sprijinul directorilor Elena Daniela Faur și Cristina Boldaș, evenimentul care a durat aproximativ trei ore a fost organizat în parteneriat cu Primăria și Consiliul Local Baia de Arieș și s-a bucurat de un public numeros care a apreciat prestațiile artistice ale elevilor.
Programul prezentat de elevii Amalia Bunea și Paul Harda a cuprins cântece și poezii patriotice, scenete, colaj de dansuri populare de pe Valea Arieșului prezentate de ansamblul folcloric al școlii ”Doina Arieșului”, șezătoare, recitaluri de muzică populară și folk, dansuri de societate și moderne, moment coregrafic al trupei de majorete ”Licuricii”, parada portului popular de pe Valea Arieșului, iar orchestra locală ”Galaxy” a acompaniat numeroase momente artistice.
Întregul spectacol a fost organizat sub atenta îndrumare a profesorilor Sînziana Băieș, Cristina Gaidei, Claudiu Volcov, Eugenia Dragomir, Corina Trifa, Niculina Bârla, Marius Băieș, Mariana Guțoiu, Luminița Tutuian, Emil Gligor, Kato Trif, Ancuța Râșteiu și bibliotecarul Maria Bocșa.
Ovidiu CULDA
[nggallery id=2697]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari