Curier Județean

FOTO: Zilele municipiului Sebeș, Ediția 2018. Festivitatea de deschidere din grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” a fost una specială, într-un cadru de poveste

Mondoc Adriana

Publicat

în

Joi, 16 august 2018, grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeş a găzduit festivitatea de deschidere a Zilelor Municipiului Sebeş, ediţia 2018, o ediţie care promite a fi una specială din toate punctele de vedere.

În prezenţa unui public numeros, într-un cadru parcă de poveste, animat de supramarionete îmbrăcate în costume tradiţionale româneşti, festivitatea a început prin intonarea Imnului Naţional, continuată cu un scurt moment de Te-Deum. În mesajul său, primarul Municipiului Sebeş, Dorin Nistor, a transmis că această sărbătoare este un moment special, în care trebuie să ne mândrim cu toţii de oamenii, patrimoniul cultural şi valorile locale şi că este dedicată întregii comunităţi căci, sufletul unui oraş trăieşte prin oamenii săi.

La eveniment au participat, onorând invitația primarului Dorin Nistor: primarul Municipiului Alba Iulia, dl. Mircea Hava, președintele Consiliului Județean Alba, dl. Ion Dumitrel, prefectul județului Alba, dl. Dănuț Hălălai.

Continuând o tradiţie locală, în semn de apreciere faţă de acei membrii ai comunităţii care s-au remarcat pe diverse planuri, Primăria şi Consiliul Local al Municipiului Sebeş au conferit o serie de premii. Au fost premiaţi elevii care au obţinut rezultate deosebite atât la evaluarea naţională, cât şi la examenul de Bacalaureat (este vorba despre Ana-Maria Dreghiciu, Ana-Marina Ştefan, Diana Oltean şi Claudiu-Mihai Moldovan, toţi elevi ai Colegiului Naţional „Lucian Blaga” Sebeş), o parte din membrii Centrului de Zi pentru Persoane Adulte cu Dizabilităţi Sebeş (este vorba despre Alin Buta, Gheorghe Bălgrădean, Daniel Ghergheli, Ioana Lupşe, Giorgiana Raţ, Nicolae Schiau şi Constantin Todoran), domnul Gheorghe Vinţan pentru promovarea culturii româneşti peste graniţele ţării şi Flavia Sentea, o tânără gimnastă, medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică. Pe aceeaşi linie, domnului Gheorghe Ioan Iviniş i-a fost conferit titlul de „cetăţean de onoare” al Sebeşului, pentru activitatea de succes în domeniul economic pe plan local.

De remarcat este faptul că anul acesta Zilele Municipiului Sebeş sunt onorate de prezenţa delegaţiilor oraşelor înfrăţite şi a celor cu care sunt stabilite parteneriate în cadrul diverselor proiecte internaţionale: Gmina Tarnowiec (Polonia), Komárno (Slovacia), Komárom (Ungaria), Büdingen (Germania), Bruntal (Cehia), Turnitzsicea (Austria), Ardud (România).

Atmosfera de sărbătoare a fost întregită prin momentele artistice, de folclor arhaic, oferite de grupul coordonat de Alex Pal.

Programul Zilelor Municipiului Sebeş se va derula în intervalul 17-19 august 2018 şi va cuprinde expoziţii, lansări de carte, târgul meşteşugarilor, concerte şi spectacole în aer liber (invitaţi fiind Direcţia 5, Ami, Guz, Lora, Lino Golden, Feli, Smiley, The Motans şi o serie de trupe locale), precum şi o mulţime de alte surprize pregătite de organizatori din drag de Sebeş, pentru Sebeş.

Programul complet pe www.zilelesebesului.ro

[nggallery id=6014]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

„Ai grijă în ce ape te scalzi!”: Avertisment ISU Alba pentru cei care caută „orbește” răcoarea apei pe vremea toridă

Ioana Oprean

Publicat

în

„Ai grijă în ce ape te scalzi!”: Avertisment ISU Alba pentru cei care caută „orbește” răcoarea apei pe vremea toridă Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) „Unirea” al Județului Alba a transmis, duminică, 28 iunie 2026, un avertisment pentru cei carecaută „orbește” răcoarea apei pe vremea toridă.  „Ai grijă în ce ape te scalzi! Zilele […]

Citește mai mult

Curier Județean

28 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba vor acționa cu sistemul radar e-SIGUR: Conduceți responsabil și respectați normele rutiere în timpul deplasărilor!

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii rutieri din Alba vor acționa cu sistemul radar e-SIGUR: Conduceți responsabil și respectați normele rutiere în timpul deplasărilor! Polițiștii rutieri acționează astăzi, duminică, 28 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul […]

Citește mai mult

Curier Județean

28 iunie – 1 iulie 2026 | COD ROȘU de caniculă trei zile la rând în Alba! Recomandări pentru cetățeni din partea Instituției Prefectului – Județul Alba 

Ioana Oprean

Publicat

în

COD ROȘU de caniculă trei zile la rând în Alba! Recomandări pentru cetățeni din partea Instituției Prefectului – Județul Alba Administrația Națională de Meteorologie a prelungit avertizarea meteorologică Cod Roșu pentru județul Alba, privind valul de căldură persistent, canicula și disconfortul termic deosebit de accentuat. Perioada de valabilitate este: 28 iunie, ora 10:00 – 1 […]

Citește mai mult