Curier Județean

FOTO: Zilele municipiului Sebeș, Ediția 2018. Festivitatea de deschidere din grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” a fost una specială, într-un cadru de poveste

Mondoc Adriana

Publicat

în

Joi, 16 august 2018, grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeş a găzduit festivitatea de deschidere a Zilelor Municipiului Sebeş, ediţia 2018, o ediţie care promite a fi una specială din toate punctele de vedere.

În prezenţa unui public numeros, într-un cadru parcă de poveste, animat de supramarionete îmbrăcate în costume tradiţionale româneşti, festivitatea a început prin intonarea Imnului Naţional, continuată cu un scurt moment de Te-Deum. În mesajul său, primarul Municipiului Sebeş, Dorin Nistor, a transmis că această sărbătoare este un moment special, în care trebuie să ne mândrim cu toţii de oamenii, patrimoniul cultural şi valorile locale şi că este dedicată întregii comunităţi căci, sufletul unui oraş trăieşte prin oamenii săi.

La eveniment au participat, onorând invitația primarului Dorin Nistor: primarul Municipiului Alba Iulia, dl. Mircea Hava, președintele Consiliului Județean Alba, dl. Ion Dumitrel, prefectul județului Alba, dl. Dănuț Hălălai.

Continuând o tradiţie locală, în semn de apreciere faţă de acei membrii ai comunităţii care s-au remarcat pe diverse planuri, Primăria şi Consiliul Local al Municipiului Sebeş au conferit o serie de premii. Au fost premiaţi elevii care au obţinut rezultate deosebite atât la evaluarea naţională, cât şi la examenul de Bacalaureat (este vorba despre Ana-Maria Dreghiciu, Ana-Marina Ştefan, Diana Oltean şi Claudiu-Mihai Moldovan, toţi elevi ai Colegiului Naţional „Lucian Blaga” Sebeş), o parte din membrii Centrului de Zi pentru Persoane Adulte cu Dizabilităţi Sebeş (este vorba despre Alin Buta, Gheorghe Bălgrădean, Daniel Ghergheli, Ioana Lupşe, Giorgiana Raţ, Nicolae Schiau şi Constantin Todoran), domnul Gheorghe Vinţan pentru promovarea culturii româneşti peste graniţele ţării şi Flavia Sentea, o tânără gimnastă, medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică. Pe aceeaşi linie, domnului Gheorghe Ioan Iviniş i-a fost conferit titlul de „cetăţean de onoare” al Sebeşului, pentru activitatea de succes în domeniul economic pe plan local.

De remarcat este faptul că anul acesta Zilele Municipiului Sebeş sunt onorate de prezenţa delegaţiilor oraşelor înfrăţite şi a celor cu care sunt stabilite parteneriate în cadrul diverselor proiecte internaţionale: Gmina Tarnowiec (Polonia), Komárno (Slovacia), Komárom (Ungaria), Büdingen (Germania), Bruntal (Cehia), Turnitzsicea (Austria), Ardud (România).

Atmosfera de sărbătoare a fost întregită prin momentele artistice, de folclor arhaic, oferite de grupul coordonat de Alex Pal.

Programul Zilelor Municipiului Sebeş se va derula în intervalul 17-19 august 2018 şi va cuprinde expoziţii, lansări de carte, târgul meşteşugarilor, concerte şi spectacole în aer liber (invitaţi fiind Direcţia 5, Ami, Guz, Lora, Lino Golden, Feli, Smiley, The Motans şi o serie de trupe locale), precum şi o mulţime de alte surprize pregătite de organizatori din drag de Sebeş, pentru Sebeş.

Programul complet pe www.zilelesebesului.ro

[nggallery id=6014]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară

Ioana Oprean

Publicat

în

DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară În sezonul cald creşte riscul alterării alimentelor şi, implicit, al apariției toxiinfecțiilor alimentare. De aceea, este importantă respectarea unor măsuri simple, dar foarte eficiente pentru protejarea sănătăţii publice. Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba recomandă populaţiei ca, în perioadele cu temperaturi […]

Citește mai mult

Curier Județean

Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ

Bogdan Ilea

Publicat

în

Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ În perioada 26–28 iunie 2026, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba vor fi prezenți în teren pentru asigurarea măsurilor de ordine […]

Citește mai mult

Curier Județean

14 străzi din comuna Rimetea vor fi modernizate: În ce stadiu este proiectul

Ioana Oprean

Publicat

în

14 străzi din comuna Rimetea vor fi modernizate: În ce stadiu este proiectul Administrația locală din comuna Rimetea, județul Alba, face ultimii pași procedurali pentru implementarea unui proiect de modernizare a infrastructurii rutiere care vizează 14 străzi din localitate, în lungime totală de aproximativ 3,47 kilometri. Primăria Rimetea a lansat, miercuri, 24 iunie 2026, în […]

Citește mai mult