Volei Alba Blaj a obținut o victorie facilă în a treia rundă din Divizia A1 la volei feminin, scor 3-0 (25-15, 25-12, 25-10), în Sala „Timotei Cipariu”, în meciul cu „U”-NTT Data Cluj-Napoca, o partidă ce a durat doar 60 de minute.

Gazdele au câștigat fără a forța, mizându-se pe o formulă experimentală, la fel ca în jocul prcedent de la București, însă până la final au intrat și „piesele grele”. Cele mai multe puncte le-a realizat Victoriia Russu – 18

Campioana României are maximum de puncte fără a pierde vreun set, iar sâmbătă, la ora 17.30, va disputa un nou joc în fața fanilor, cu CSM Lugoj, împotriva căreia e rost de revanșă pentru eșecul din semifinalele Supercupei României.

Volei Alba Blaj: Iarina Axinte – 3 puncte – Georgiana Faleș – 3 p, Sorina Miclăuș – 5 p, Bojana Milenković – 10 p, Raisa Ioan – 5 p, Victoriia Russu – 18 p, Andra Cojocaru (libero); au mai intrat Gergana Dimitrova – 6 p, Andrea Kossanyiová – 5 p, Slađana Mirković – 3 p; Jovana Kocić – 5p, Andreea Ispas (libero); Jovana Cirković.

Rezultat remarcabil: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB!

Rezultat excelent: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB! Rezultat excelent reușit de Mihaela Blaga, atleta din Blaj legitimată la AC „Mica Romă” Blaj și CSU Alba Iulia devenind în premieră campioană națională la senioare, cu PB (personal best) în proba de 3000 de metri […]