Volei Alba Blaj, campioana României, a trecut în Sala „Timotei Cipariu”, în derby-ul Diviziei A1, 3-0 (25-19, 25-22, 25-13), de Știința Bacău, meciul contând pentru etapa a 9-a a Diviziei A1.

Campioana domină autoritar întrecerea internă, având maximum de puncte după 8 întâlniri, runda viitoare urmând un nou examen serios, în deplasare cu CSM Târgoviște

Echipa din „Mica Romă” a controlat primul set, însă a avut emoții în startul celui de-al doilea, în care vizitatoarele s-au distanțat având 9-2 și 13-7. Gazdele au declanșat o remarcabilă cursă de urmărire, egalând la 17 pentru ca ulterior să se desprindă, câștigând parțialul cu 25-22. Al treilea set a fost o simplă formalitate pentru deținătoarea titului, ce a dominat copios, punându-și la colț adversara. Ioana Baciu, cu 23 de puncte, a fost cea mai bună jucătoare a partidei, ea fiind urmată de coechipiera sa Maja Aleksic – cu 14, într-o dispută ce a durat 67 de minute.

Volei Alba Blaj, antrenor Darko Zakoč: Femke Stoltenborg 5 p – Sanja Gommans 5 p, Maja Aleksić 14 p, Ioana Baciu (cpt.) – 23 p, Bianka Buša 5 p, Nađa Ninković 8 p– Silvija Popović (libero); a mai jucat: Aleksandra Cirović

Gloria Bistrița-Năsăud – CSU Alba Iulia 3-0 (2-0), eșec drastic în prima etapă din play-off

Gloria Bistrița-Năsăud, liderul Seriei 9 din eșalonul terț, a învins net scor 3-0 (2-0) pe CSU Alba Iulia, în prima etapă din play-off. Dacă în urmă cu o săptămână, pe „Pielarul” din Sebeș, studenții s-au impus și și-au asigurat calificarea matematică în play-off, de data aceasta trupa lui Adrian Falub și-a luat revanșa, ultimele două […]