FOTO: Volei Alba Blaj – Dinamo 3-1, în primul meci din sferturile de finală ale Diviziei A1 | Victorie spectaculoasă a campioanei!
Volei Alba Blaj, campioana României, a învins Dinamo București, scor 3-1 (27-25, 25-22, 13-25, 30-28), în „Alba Blaj” Arena, în primul meci, din cadrul sferturilor de finală ale Diviziei A1 la volei feminin.
O nouă dispută spectaculoasă și încărcată de suspans, cu un ultim set încredibil, cu răsturnări de situație. Blajul a ratat 3 mingi de meci, iar Dinamo a irosit două mingi de set și implicit de a egala situația. Un duel-maraton, ce s-a întins pe durata a două ore și 16 minute, ultimul parțial durând 40 de minute!
Cele mai multe puncte le-a strâns Jelena Vulin – 33 (o prestație excelentă), urmată de Drusyla Costa – cu 20.
La o săptămâna distanță de incendiarul duel cu Rapid București, din ultima etapă a sezonului regular, Volei Alba Blaj a avut parte de o nouă confruntare dificilă. Un meci dens, echilibrat, în care deținătoarea titlului a condus cu 2-0, dar a scăzut ritmul în al 3-lea set, pentru ca ultimul să fie unul plin de suspans.
Echipa din „Mica Romă” a făcut un pas important pentru calificarea în semifinalele competiției interne și mai are nevoie de un nou succes, următorul duel fiind joi, 28 martie, în deplasare. În prezența a aproximativ 1400 de spectatori, gruparea din Alba a avut parte de un prim set pe muchie de cuțit, unul cu o evoluție palpitantă, cu serii bune pentru ambele combatante. De la 10-14 și 17-20, Blajul a revenit, a preluat conducerea cu 21-20, s-a trezit condusă iarăși cu 21-23 și apoi a trecut în avantaj, 24-23, însă a irosit două mingi de set. 
Și al doilea parțial a fost echilibrat până la un moment dat, când gazdele s-au desprins la 20-16 și 22-18
Vizitatoarele nu au renunțat la luptă, au profitat de scăderea în joc a oponentelor, s-au agățat cu disperare de al 3-lea set, pe care l-au dominat autoritar, au condus cu 8-6, 13-7, 15-8, 18-10, 23-13 și au reușit să reducă ecartul. Un moment neplăcut s-a produs prin accidentarea Iarinei Axinte, care a părăsit terenul șchiopătând (entorsă).
Pe aceleași coordonate a debutat și setul 4, cu Dinamo în prim-plan (10-5 și 15-8). Gazdele au reușit să egaleze la „20″, într-un final incandescent și au preluat conducerea cu 22-21. Nebunia a continuat, cu o nouă egalitate 23-23, Dinamo realizând două puncte la rând! Vizitatoarele au anulat o minge de meci, la 24-23 în favoarea oponentelor și au avut alte două mingi de set, pentru a egala, la 25-24 și 26-25. A fost rândul Blajului să mai dețină alte două minge de meci, la 27-26 și 28-27, anulate însă!
Dinamo a fost superioară la blocaje (10-4) și ași (5-2), dar Blajul a beneficiat de mai multe greșeli ale adversarului.
Următoarea întâlnire va fi joi, 28 martie, în Capitală, iar dacă mai e nevoie, meciul al 3-lea este prevăzut duminică, 31 martie, la Blaj. Învingătoarea va întâlni în semifinale echipa calificată dintre Rapid București și CSM București.
Volei Alba Blaj: Katarina Jović – 15 puncte, Lora Kitipova – două, Jovana Kocić – 12, Bogumila Biarda – 10, Drussyla Costa – 20, Nneka Onyejekwe – 6, Paula Partnoi (libero); au mai intrat Iarina Axinte, Isidora Kockarević – 5, Iman Isanović – unul; Britt Rampelberg (l), Raisa Ioan, Daria Oceanic. Antrenor Stevan Ljubičic
Foto: Volei Alba Blaj (Dragoș Basaraba)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








