FOTO: Volei Alba Blaj – CSM Târgoviște 2-3, în derby-ul Diviziei A1 | Campioana, eșec după un duel palpitant!!!
Volei Alba Blaj a pierdut în „Alba Blaj” Arena derby-ul cu CSM Târgoviște, scor 2-3, deținătoarea titlului suferind primul eșec stagional. O partidă palpitantă, un maraton al nervilor în care campioana a suferit o înfrângere într-un meci epuizant, pe muchie de cuțit.
În setul decisiv de la 7-5 s-a făcut 7-11, apoi 9-13 și 13-13, o copie a întregului meci, dar ultimele două puncte au revenit oaspetelor!
Spectaculoasă și în același timp dramatică s-a dovedit această partidă care a durat două ore și 29 de minute, în prezența a aproximativ 900 de spectatori. O prestație oscilantă a gazdelor, care au rămas cu un punct și cu gustul amar al primului insucces.
Confruntarea singurelor grupări imbatabile din acest sezon, derby-ul etapei a 4-a a Diviziei A1 a fost adjudecat de vicecampioană, formație pregătită de Branko Gajic, ce le-a avut în teren pe Georgiana Faleș (8 puncte), Petya Barakova (5) sau Andreea Ispas. CSM Târgoviște este noul lider, cu 4 victorii, iar Volei Alba Blaj a coborât pe locul secund, ambele formații având 10 puncte.
Duelul campioanelor ultimilor ani, rivalele ce-și dispută supremația în voleiului feminin autohton, Volei Alba Blaj – CSM Târgoviște 2-3 (15-25, 27-25, 22-25, 25-18, 13-15). Cele mai multe puncte le-a strâns Ariana Pîrv – 26, secundată de Bogumila Biarda – 23 și Isidora Kockarević – 21. Echilibrul este reliefat și la ași (7-4) și blocaje câștigătoare (12-15).
Condusă în două rânduri, campioana României a izbutit să revină de fiecare dată și să împingă partida dramatică în setul decisiv. În tie-break, evoluția scorului 2-0, 2-3, 4-4, 4-5, 7-5, 7-11 (6 puncte la rând ale oaspetelor), 9-11, 9-13, 13-13 (4 puncte consecutive ale gazdelor)
Volei Alba Blaj a fost dominată copios în primul parțial, în care dâmbovițencele au condus la diferențe clare: 12-3, 15-7, 20-8, CSM Târgoviște având prim-planul. Echipa din „Mica Romă” s-a redresat din mers, a trecut momentul dificil și a echilibrat disputa în setul secund, când a fructificat a 3-a minge de set disponibilă. În al 3-lea parțial, CSM Târgoviște a reușit să se distanțeze de la 14-14, având un avantaj de două-trei puncte și reușind să preia avantajul pe tabelă. În setul 4, Blajul a evoluat excelent, 10-3, 15-8, 20-12, a controlat autoritar ostilitățile și a restabilit egalitatea, totul decizându-se la tie-break
A fost a doua înfrângere consecutivă înregistrată de Volei Alba Blaj, după ce cu Avo Asterix Beveren, joi, în preliminariile Champions League, partidă în care s-au odihnit o parte dintre titulare în perspectiva acestui derby
Volei Alba Blaj: Katarina Jović – 5 puncte, Jovana Kocić – unul, Bogumila Biarda – 23, Iarina Axinte – 7, Nneka Onyejekwe – 9, Drussyla Costa – 6, Britt Rampelberg (l); au mai intrat Andra Cojocaru (l), Lea Deak, Isidora Kockarević – 21, Raisa Ioan – 4, Paula Partnoi, Anneclaire Ter Brugge (Daria Ocenic). Antrenor Stevan Ljubičic
Foto: Nicu GOGA, Radio Blaj
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]
Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”
Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”, revenit după aproape 3 decenii în „alb-negru” Cristian Pustai (58 de ani) este noul antrenor principal al divizionarei terțe CSM Unirea Alba Iulia. Tehnicianul din Mediaș ce are prezențe în Europa League cu […]
FOTO: Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada,
Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Măda, cu curse în două zile consecutive! Un weekend de poveste pentru cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia! Reprezentanții clubului din Cetatea Marii Uniri au reușit rezultate excelente în […]









