Volei Alba Blaj-CSM Bucuresti048Volei Alba Blaj şi-a „salutat” cu o victorie proprii fani, în Cupa Blajului, turneu premergător sezonului 2014-2015. Echipa condusă de Branko Gajic a câştigat, scor 3-2 (25-20, 26-24, 22-25, 21-25, 17-15) primul meci al turneului organizat în Sala „Timotei Cipariu”, susţinut în compania echipei CSM Bucureşti. Deşi au condus 2-0 la seturi, voleibalistele din Blaj au fost egalate şi au avut nevoie de set de aur, plin de dramatism pentru a fi decalrate învingătoare. Odată cu acest meci, blăjenii au făcut cunoştinţă cu noile jucătoare ale echipei.

*Gajic: „Echipa a dovedit caracter”

„A exista o anumită tenisune pentru că atât noi cât şi CSM ne doream victoria chiar dacă a fost un meci amical. Am demonstrat că a existat motivaţie şi am revenit deşi au fost momente dificile. Echipa a demonstrat forţă, tărie de caracter, luptându-se cu orice adversar aflat de partea cealaltă a fileului”, a precizat Branko Gajic antrenor Volei Alba Blaj.

Turneul amical se întinde pe toată durata weekend-ului, iar în primul meci din această competiţie amicală Ştiinţa Bacău a spulberat scor 3-0 (25-17, 25-19, 25-14) echipa Medicina Târgu Mureş. În cel de al doilea meci al partidei, Volei Alba Blaj s-a prezentat în efectiv complet (excepţie ultimul transfer Tsvetelina Zarkova, prezentă cu echipa naţională a Bulgariei la Campionatul Mondial) în faţa propriilor fani, prezenţi în număr foarte mare la această partidă. După ce au câştigat trofeul de la Cluj, voleibalistele din „Mica Romă” îşi doresc să triumfe şi pe teren propriu, câştigând prima partidă în faţa CSM Bucureşti. În cel de al doilea set Volei Alba Blaj a pierdut 3 mingi de set, scorul devenind la un moment dat 24-24. Precum în alte partide, galeria a impulsionat fanii prezenţi la meci (peste 600), iar echipa lui Branko Gajic a câştigat două mingi consecutive şi totodată setul. În cel de-al treilea set, sportivele din „Mica Romă” au slăbit ritmul, iar bucureştencele s-au impus cu 25-21. În cel de al 4-lea act, scorul a fost strâns, ambele echipe au practicat un volei frumos, însă în cele din urmă clubul bucureştean s-a impus, 25-21.

*Set de aur!

Voleibalistele din capitală au revenit surpinzător după ce au pierdut primele două seturi şi au trimis partida în setul decisiv. Ultimul act a fost unul plin de dramatism, bucureştencele având minge de meci, salvată de blăjence care în cele din urmă au întors rezultatul şi au câştigat partida cu 3-2 (25-20, 26-24, 22-25, 21-25, 17-15).

Branko Gajic a aliniat următoarea formulă: Adina Salaoru, Roxana Ivanof, Katja Medved (libero), Natasha Matseichyk, Martina Utla, Ioana Nemţanu, Naoko Hashimoto. Au mai intrat: Adriana Dudnic, Jacqueline Souza, Adina Stanciu, Ramona Rus, Ioana Vodă.

Program turneul “Cupa Blajului”

Vineri, 19 septembrie, ora 16.00: Medicina – Știința Bacău; ora 19.00, Volei Alba Blaj – CSM București

Sâmbătă, 20 septembrie, ora 16.00: Medicina – CSM București; ora 19.00, Volei Alba Blaj – Știința Bacău

Duminică, 21 septembrie, ora 10.00: CSM București – Știința Bacău; ora 12.30, Volei Alba Blaj – Medicina Tg. Mureș.