FOTO-VIDEO:”Hristos a Înviat!” Mii de credincioşi au primit vestea Învierii Domnului şi au luat Lumina Sfântă de la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia
Ca în fiecare an, şi de această dată curtea şi platoul din faţa Catedralei Reîntregirii din Alba Iulia au fost luminate de mii de candele în Noaptea de Înviere, purtate de credincioşii veniţi să ia parte la slujba Învierii Domnului nostru, Iisus Hristos. Cu emoţie şi smerenie, creştinii ortodocşi s-au rugat şi au luat Lumina Sfântă adusă de la Ierusalim, pentru ca la finalul slujbei aceştia să plece către casele lor, purtând cu ei Lumina sfântă şi speranţa că Paştele este momentul înnoirii tuturor. Pentru unii credincioşi, noaptea s-a încheiat în jurul mesei, ciocnind ouă roşii şi gustând din tradiţionalele preparate de Paşte.
Cea mai mare sărbătoare a crestinătăţii, noaptea sfântă a Învierii Domnului a adunat mii de credincioşi la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia. Încă de pe la ora 23:30, curtea catedralei dar şi platoul din faţa acesteia erau pline de credincioşi, care cu lumânări şi candele în mână au venit să ia lumină, să asiste la slujbă şi să se bucure de Învierea Domnului Iisus Hristos.
La miezul nopţii, ÎPS Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei a rostit cu glas mare chemarea: ”Veniţi de luaţi Lumină!” iar enoriaşii şi-au prins lumânările, cântând taina Învierii: „Hristos a înviat din morţi, cu moartea pe moarte călcând, şi celor din morminte viaţă dăruindu-le”.
În liniştea nopţii preoţii au rostit cu glas tare de trei ori către credincioşi, înspre apus, înspre miazăzi şi înspre miazănoapte: Hristos a Înviat!, iar creştinii au răspuns: „Adevărat a Înviat!”.
După o oră de la miezul nopţii, ÎPS Irineu şi soborul de preoţi au intrat în biserică pentru a continua slujba de Înviere, o parte dintre credincioşi rămânând la slujbă iar ceilalţi îndreptându-se cu Lumina Sfântă spre casele lor.
Sărbătoarea Paştelui este considerată a fi una a bucuriei date de vestea Învierii. O veste care, până la Înălţarea Domnului, respectiv timp de 40 de zile, se regăseşte în salutul „Hristos a Înviat!”, la care se răspunde cu „Adevărat a Înviat!”.
Duminică, spre prânz, credincioşii sunt aşteptaţi la biserică pentru slujba cunoscută ca „A doua Înviere”.
Săptămâna de după Înviere se numeşte Săptămâna Luminată, în care nu se mai posteşte. Conform traditiei, în zilele de Paşte (duminică, luni şi marţi), nu se spala rufe, acest obicei fiind menţinut în unele locuri până în joia din Săptămâna Luminată.
Paşte Fericit tuturor, sănătate, bucurie şi căldură în suflete!
[nggallery id=1527]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]









