Ştirea zilei

FOTO-VIDEO:”Hristos a Înviat!” Mii de credincioşi au primit vestea Învierii Domnului şi au luat Lumina Sfântă de la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia

Alexandra Mates

Publicat

în

Slujba de Inviere Catedrala Reintregirii din Alba Iulia018Ca în fiecare an, şi de această dată curtea şi platoul din faţa Catedralei Reîntregirii din Alba Iulia au fost luminate de mii de candele în Noaptea de Înviere, purtate de credincioşii veniţi să ia parte la slujba Învierii Domnului nostru, Iisus Hristos. Cu emoţie şi smerenie, creştinii ortodocşi s-au rugat şi au luat Lumina Sfântă adusă de la Ierusalim, pentru ca la finalul slujbei aceştia să plece către casele lor, purtând cu ei Lumina sfântă şi speranţa că Paştele este momentul înnoirii tuturor. Pentru unii credincioşi, noaptea s-a încheiat în jurul mesei, ciocnind ouă roşii şi gustând din tradiţionalele preparate de Paşte.

Cea mai mare sărbătoare a crestinătăţii, noaptea sfântă a Învierii Domnului a adunat mii de credincioşi la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia. Încă de pe la ora 23:30, curtea catedralei dar şi platoul din faţa acesteia erau pline de credincioşi, care cu lumânări şi candele în mână au venit să ia lumină, să asiste la slujbă şi să se bucure de Învierea Domnului Iisus Hristos.

Slujba de Inviere Catedrala Reintregirii din Alba Iulia038La miezul nopţii, ÎPS Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei a rostit cu glas mare chemarea: ”Veniţi de luaţi Lumină!” iar enoriaşii şi-au prins lumânările, cântând taina Învierii: „Hristos a înviat din morţi, cu moartea pe moarte călcând, şi celor din morminte viaţă dăruindu-le”.

În liniştea nopţii preoţii au rostit cu glas tare de trei ori către credincioşi, înspre apus, înspre miazăzi şi înspre miazănoapte: Hristos a Înviat!, iar creştinii au răspuns: „Adevărat a Înviat!”.

Slujba de Inviere Catedrala Reintregirii din Alba Iulia060După o oră de la miezul nopţii, ÎPS Irineu şi soborul de preoţi au intrat în biserică pentru a continua slujba de Înviere, o parte dintre credincioşi rămânând la slujbă iar ceilalţi îndreptându-se cu Lumina Sfântă spre casele lor.

Sărbătoarea Paştelui este considerată a fi una a bucuriei date de vestea Învierii. O veste care, până la Înălţarea Domnului, respectiv timp de 40 de zile, se regăseşte în salutul „Hristos a Înviat!”, la care se răspunde cu „Adevărat a Înviat!”.

Duminică, spre prânz, credincioşii sunt aşteptaţi la biserică pentru slujba cunoscută ca „A doua Înviere”.

Săptămâna de după Înviere se numeşte Săptămâna Luminată, în care nu se mai posteşte. Conform traditiei, în  zilele de Paşte (duminică, luni şi marţi), nu se spala rufe, acest obicei fiind menţinut în unele locuri până în joia din Săptămâna Luminată.

 Paşte Fericit tuturor, sănătate, bucurie şi căldură în suflete!

[nggallery id=1527]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult