FOTO-VIDEO: Transportatori din 4 județe au PROTESTAT în Alba, împotriva prețului RCA: ”La 10 polițe practic noi facem cadou un camion asiguratorilor”

Paul Voicu - Primar 2020

protest transportatori01 Peste 100 de transportatori, din județele Alba, Sibiu, Arad și Mureș, au încurcat, vineri, traficul rutier pe DJ 107 C, care duce spre Teleac, și DN1, între Alba Iulia și Sebeș,  în semn de protest. Nemulțumirile acestora vizează prețul foarte mare la RCA, majorat din nou de la 1 iulie, care spun că i-a dus la ”capătul puterilor”.

Manifestația transportatorilor a început în jurul orei 11.00, iar după ce au staționat aproxmativ 30 de minute pe drumul județean DJ107C, aceștia s-au îndreptat spre Sebeș, drum pe care l-au parcurs cu aproximativ 20 de km/h, claxonând și îngreunând traficul rutier.

ELIT

Aceștia s-au manifestat zgomotos, o parte venind, sincronizat, din Alba Iulia spre Sebeș, iar ceilalți circulând din sensul opus de mers, cu viteză redusă, circulația desfășurându-se astfel cu dificultate.

Dumitru Blaga, Președintele Asociației Operatorilor de Transport Rutier ”Apulum” a declarat că protestul a fost unul spontan, ”la fel de spontan cum a crescut și prețul la asigurări de la 1.000 de euro, la cinci mii de euro”.

Mihail David - 2020

”Acesta a fost un atac concertat asupra transportului rutier românesc, având în vedere că toate societățile de asigurări, în afara de una, sunt deținute de multinaționale din străinătate. Statele vestice încearcă să ne scoată de pe piață. Au găsit o portiță prin care, la noi acasă, să ne doboare”, a spus Dumitru Blaga.

Principala nemulțumire care ne-a făcut să ieșim în stradă este cuantumul primelor RCA care a crescut într-un mod de necrezut. Am ajuns să plătim prime RCA de 22.000 de lei pe un an, pentru un cap tractor care efectiv nu a avut daune. Sunt alți colegi transportatori care au avut oferte RCA de până la 100.000 de lei pe an, în condițiile în care prețul unui autocamion second se vinde undeva la 15.000-25.000 de euro. Nu cred că este normal ca o asigurare pentru an de zile să ajungă la sumele astea astronomice. La un calcul matematic simplu, la 10 polițe RCA noi practic facem cadou un camion asiguratorilor. Este inadmisbil(…) Vrem să tragem un semnal de alarmă. Noi considerăm că am ajuns efectiv la capătul puterilor. Nu este scopul nostru acela de a bolca drumuri sau de a crea probleme participanților la trafic. Scopul nostru clar este acela de a trage un semnal de alarmă în așa fel încât autoritățile competente, în speță ASF-ul, să aibă o reacție. Practic noi suntem doborâți de lipsa de reacție a ASF-ului”, a declarat Florin Tomuța, unul dintre transportatorii participanți la protest.

Un alt transportator ieșit în stradă spune că din cauza prețului foarte mare la RCA sunt mașini cu care nu mai poate lucra și pe care le ține staționate în parcul auto.

Avem peste 10 mașini în parcul auto cu care nu mai putem lucra din cauza asigurărilor. Nu mi se pare corect să plătim 50.000 de euro pe an la 10 mașini, să avem un profit de jumătate doar”, a declarat Cosmin Ciucur.

În cazul în care nu se va schimba nimic, transportatorii amenință că vor continua protestele și vor bloca drumurile, fiindcă altă variantă nu mai au.

Potrivit IPJ Alba, traficul rutier nu a fost întrerupt, ci doar îngreunat, iar manifestarea a fost pașnică.

 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

10 Comentarii

nice 15 iulie 2016 at 13:37

si la auto, tot in bataie de joc fac astia asigurarile, pt o tamponare usoara stai 3 luni la un service care vor ei ….

gigi 15 iulie 2016 at 14:17

„Potrivit statisticilor, companiile de transport rutier genereaza pierderi importante pe segmentul de asigurari RCA, 37 din 100 de vehicule asigurate fiind implicate intr-o dauna pe parcursul unui an. Prin comparatie, doar 6 din 100 de autovehicule asigurate detinute de persoane fizice genereaza o dauna pe an.”
Asa ca nu va mai mirati ca au ajuns preturile la asigurari la valorile astea.
De ce nu cereti ca polita RCA sa fie redusa la jumatate iar in caz de accident soferul vinovat sa plateasca din buzunar jumatate din dauna si sa ramana fara permis pe cel putin 2 ani. Poate asa se mai imputineaza zmeii asa zisi „profesionisti” care te arunca in sant ca au chef sa depaseasca oriunde sau incearca sa te acroseze fiindca ai tupeul sa respecti limita de viteza din localitate.

ilie de la uzina 15 iulie 2016 at 14:39

boicotati mariloe firmed e asigurari.faceti reclama negativa pe siturile on line.
organizati-va si cumparati de la firme care nu isi bat joc de clienti.

asigurari 15 iulie 2016 at 15:59

Haide sa va explic cum sta treaba..

Cred ca e foarte scump sa ai o asigurare la camion dar multi transportatori lucreaza in Europa si acolo fac parte din piata europeana de transport ..

Va rog sa scrieti cat costa o asigurare la camion in Finlanda,Suedia,Germania,Olanda,Franta,Austria,etc

Camioanele roamanesti acolo lucreaza…deci nu vad de ce e asa de greu sa plateasca..asigurarea.. sau poate unii si platesc..drept dovada……nu am vazut in acea coloana nici un camion de la unele firme.. Giro,Oprean,Trans Avram,..sa intelegem ca aceste firme sunt multumite cu pretul sau va rog sa explice cineva de ce nu au protestat si ei..

O dauna pe care un camion o produce in Europa costa foarte multi bani.. si va spun ca nivelul de pregatire al soferilor este foarte redus(scoala de soferi de 3 luni….examene luate pe bani..etc)lucru care duce la daune foarte mari..

Totusi daca se vrea simtit protestul participarea trebuie sa fie mai masiva.. sau parerea mea ca o greva ar fi fost mai potrivita.. ..dar cum sa faca transportatorii greva ca ei sunt dusmani unii cu altii abia asteapta sa fure soferii si clientii unul de la altul..

Drumuri bune ..

flo 15 iulie 2016 at 17:15

Pot da exemplu de asigurare in Spania . Ptr 1 cap tractor care nu a facut de 4 ani accident costa 435 Euro . Ptr cap tractor la prima asigurare deci fara istoric costa cca 750 Euro !!!! Pot demonstra cu foto ale asigurarilor ! In aceasta asigurare sunt incluse mai multe facilitati gen: tractare in limita a 300 Euro,despagubire in limita a 1000 Euro ptr daune la autovehicolul asigurat -oglinzi si parbriz !!! In coloana de camioane erau si Oprean si TransAvram – daca va uitati cu atentie o sa vedeti ca sunt in coloana care a plecat de la Sebes

dadas 15 iulie 2016 at 18:32

Sa iti spunem noi care lucram pe comunitate cum sta treaba.
Daca stai pe un scaun si faci polite RCA nu esti de competenta sa comentezi ce se intampla in unele firme.
Cei care lucreaza pe comunitate, indiferent de ce tara e pretul pe km este mai mic decat au cei de acolo, de aceea ne si aleg pe noi in locul celor de ai lor, pentru pretul mic.
Sa stii ca ne afecteaza pe toti, nu au fost la protest camioane care lucreaza pe comunitate pentru ca lucreaza unde se poate sa va platim voua asigurarile.

@flo 15 iulie 2016 at 21:47

Sunt curios dacă e real ce spui tu cu toate ca nu cred.

Nu lucrez în domeniul asigurărilor

De exemplu în Bulgaria e 850 euro la cap tractor.

As vrea sa scrii un link unde se poate vedea o asigurare de camion în Spania

@dadas 15 iulie 2016 at 22:03

Nu te supăra pe mine deoarece nu lucrez în domeniul asigurărilor

Daca prețul de asigurare are importanta asa mare mai incat nu se poate lucra pe comunitate cu o asigurare de 2000 euro înseamnă că se lucrează la preturi de dumping .

Acum sa știi ca chiar nu lucrez lîn asigurări. Sa nu fii supărat pe mine.

Eu am întrebat de ce nu au fost alți transportatori la proteste.

Vrei sa spui ca oprean nu avea 10 mașini acasă? ?sau Giro? ?sau Avram? ??sau oricare alții? Pai la aia mari nu le pasa de preț.
Asa ca transportatorii mici pot sa protesteze zilnic. Pina nu vor marii rechini nu se va schimba nimic,.

Și încă ceva. Daca ar venii turci sa lucreze pe România și sa nu mai ai de lucru la tine în tara cum ar fii? ?cică pe noi ne alegem aia pe comunitate ca lucram ieftin. .asta înseamnă să fii un om ieftin sau un anume gen de oameni ieftin..ca marfa chinezească. .

dadas 16 iulie 2016 at 15:27

Pai asa este! Chinezi fac multe lucruri si slabe dar persista in ele, noi incercam si lucruri marete si slabe si pana la urma clacam ca suntem prea isteti…
Poate asta e si o strategie sa ii elimine pe cei mici…
Se pare ca statului nu ii pasa decat de buzunarele lor si buna colaborare cu UE iar noi suntem pentru ei niste unelte de folosit.
Tot ce se cere e acceptat nu conteaza daca e afectat omul de rand sau cel ce incearca sa faca ceva…
Stam cu stres maxim de vin controale parca am fi in comunism.
Imi pare rau ca suntem un popor cu capacitati asa mare si le folosim intr-o masura atat de mica din cauza fricii…

Eugen Libotean 17 iulie 2016 at 8:49

Fratilor,nu e in regula,cred ca se urmareste desfintarea transportului rutier roman.Ar trebui ca cineva din Conducerea Statului sa se gindeasca si la noi,ca din asta traim cu angajati, cu familii si mai participam si la cresterea economiei acesei tari in care traim si ne desfasuram activitatea,daca vom mai putea.Mai ginditi-va si la desfiintarea unor locuri de muca pentru soferi situatie care atrage dupa sine si alte probleme………………DUMNEZEU sa ne ajute,ca altcineva nu stiu cine.