FOTO/ VIDEO: Sportivii care au făcut cinste municipiului, cucerind podiumurile naționale și internaționale, premiați de administrația locală din Alba Iulia

Administrația locală din Alba Iulia a premiat excelenţa în activităţile sportive. 55 de performeri care au făcut cinste municipiului cucerind podiumurile naționale și internaționale, au primit, marți, în cadrul unei ceremonii desfășurate la Muzeul Principia, diplome și sume de bani între 400 și 1.000 de lei.

premii-sportivi001

Au fost premiați, împreună cu antrenorii lor, următorii sportivi:

*Atletism:

– RODEAN ANA MARIA – Singura reprezentantă din judeţul Alba la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro; participantă la Campionatele Mondiale de marş, Roma; campioană naţională de senioare la Maraton, 10 km mars şi 20 km marş
– ACATRINEI MIHAELA – Participantă la Campionatele Mondiale de marş,Roma; campioană naţională de tineret la 10 km mars şi 20 km    marş; vicecampioană naţională de senioare la 10 km mars şi 20 km marş
– ROJNEAI PATRICIA – Vicecampioană naţională de junioare I la 10 km marş; Locul 5 la Campionatele Balcanice de marş junioare
– PANŢA ROXANA – Vicecampioană naţională de junioare II la 5 km marş; Locul 5 la Campionatele Balcanice de marş junioare II
– MOLNAR BIANCA – Vicecampioană naţională de tineret la 20 km marş; Locul 3 la CN în proba de 20 km mars, senioare şi 10 km    marş,
– ANTRENOR: AVRAM GABRIEL MIHAI
– FLESER GEORGE – Campionatul Naţional de Cros Juniori III, loc 2; Campionatul Naţional de Sala Juniori III, 3000 m loc 3; Campionatul National aer liber Juniori III, 1500 m loc 2 şi 800 m loc 3
– ANTRENOR: VLAS MIHAELA

*Haltere:

– TURUŞ DAN – 3    medalii de bronz la CN de tineret şi 3 medalii de bronz la CN de juniori 1
– BALAŞ GEORGE – 2 medalii de aur şi 1 medalie de argint la CN de cadeţi
– GÎNGĂ OVIDIU – 3 medalii de argint la CN de cadeţi
– VĂDUVA RAIMONDO – 1 medalie de argint la CN de cadeţi
– ANTRENOR: FRĂŢltĂ IOAN

*Judo:

– CERCEA MARCEL – Locul 5 la Campionatul European de Juniori, cat. 73 kg; Locul 1 la etapa de Cupa Europei desfăşurată în Romania;  Locul 2 la Cupa Europeană de Seniori desfăşurată în Slovenia; dublu vicecampion naţional atât la Tineret cât şi la Seniori(este junior); sportiv cu mari şanse de calificare la Jocurile Olimpice din 2020 de la Tokyo
– MĂRGINEAN RĂZVAN – medalie de argint la Campionatele Balcanice din Macedonia, U15; medalie de aur la Campionatele Naţionale U15
– RĂDOI RĂZVAN    – medalie de bronz la CN U13, Ne-Waza
– SIBIŞAN ALEXANDRU – medalte de bronz la CN U13, Ne-Waza
– ANTRENOR: TOPOR IOAN
– BOGDAN ALESIA – medalie de bronz la CN U12
– HÂRBEA IRINA    – medalie de bronz la CN U12,    .
– ANTRENOR: DINU CRISTIAN

*Înot:

– CRIŞAN DENISA    – medalie de bronz la Campionatele Naţionale Şcolare, 100 m bras
– ANTRENOR: BOB DANIELA

*Tenis de câmp:

– BULGARU MIRIAM – 1 medalie de aur, o medalie de argint şi 1 medalie de bronz la CN de senioare; la doar 18 ani, este una dintre marile speranţe ale României în aceste sport
– MANU DAVID – dublu vicecampion naţional la categoria sub 12 ani
– ANTRENOR: MOLDOVAN CĂLIN și BRÂNDUŞAN DORU

*Baschet:

– Echipa LPS Alba lulia, vicecampioană naţională ONSS, liceu (Botan Alexandra, Braşovean Ramona, Burlacu Bianca, Dărămuş Ana, Fleşer Andreea, Ciurpan Ana, Olariu Ioana, Radu Raluca, Sulumete Karina, Tetcu Ionela), antrenor Marcu Nicuşor
– Echipa LPS Alba lulia, vicecampioană naţională U14 feminin şi vicecampioană națională Olimpiada Gimnaziilor (Bukos Denisa, Pop Maria, Grozav Andreea, Morar Melisa, Dalcos Teodora, Ignat Diana, Ivaşcu Bodea Diana, Rusan Raluca, Voie Alexandra, Balea Raluca, Serra Roberta, Cosma Alexandra, Breaz Roberta, Ghegamian Amine), antrenor Urian Valentin

Sporturi Neolimpice:

*Fitness:

– LEGIAN DELIA – Campioană Naţională Absolută, câştigătoare a Cupei României – Campionatul Balcanic, locul 6

*Şah:

– COSTACHI MIHNEA – locul 7 la Campionatul Mondial de Juniori sub 16 ani; triplu campion naţional de juniori in probele de şah clasic, şah rapid si blitz; în acest an Mihnea Costachi a devenit primul maestru internaţional la şah din istoria şahului albaiulian
– TÂMPEA RADU – dublu vicecampion naţional sub 10 ani la şah rapid si blitz
– CETERAŞ MARIUS

*Powerlifting:

– AVRAM LAURENŢIU – locul 1 campionat naţional tineret; locul 1 campionat naţional seniori
– IRIMIE ANDREI – locul 6 campionat european seniori; locul 1 campionat naţional seniori
– AVRAM TRAIAN – locul 2 campionatul naţional juniori; locul 2 campionat naţional tineret locul 2 campionat naţional cadeţi
– COSTEA OVIDIU – locul 3 campionatul naţional juniori; locul 4 campionat naţional tineret; locul 2 campionat naţional cadeţi
– MUREŞAN NORBERT – locul 2 campionat naţional copii; locul 2 campionat naţional cadeţi;
– POPA MIHAI – locul 2 campionatul naţional juniori; locul 2 campionat naţional tineret; locul 1 campionat naţional cadeţi

*Karate:

– BREAZ IOANA ALISA – locul 3 Kata Fete Ind. 11-13 ani la campionat naţional; locul 3 Kata Fete Ind. 11-13 ani campionat european
– PLEŞA REODORA – locul 2 Kata Fete Ind. 9 -10 ani ani la campionat naţional; locul 1 Kata Fete Ind. 9 -10 ani campionat european
– LAZĂR BARBIERI TUDOR – locul 3 Kata Băieţi Ind. 11-13 ani la campionat naţional; locul 3 Kata Băieţi Ind. 11-13 ani campionat european
– ORZEIU LUKAS – locul 2 Kata mixt ind. până la 6 ani la campionatul naţional; locul 1 Kata mixt ind. până la 6 ani la campionatul european
– ORZEIU DAVID – locul 2 Kata mixt ind. 6- 7 ani la campionatul naţional; locul 2 Kata băieţi ind. 6 – 7 ani ani la campionatul european; locul 1 – Kumite mixt. ind. sub 7 ani la campionatul naţional; locul 3 – kumite băieţi ind, sub 7 ani la campionatul european
– SPATARO ELISABETH – loc 3 Kata Fete Ind. 11-13 ani la campionat naţional; loc 2 Kata Fete Ind. 11-13 ani la campionat internaţional
– SCROBOTĂ DENISA – loc 3 Kata Fete Ind. 7-8 ani la campionat naţional
– COSTIN CRISTIAN – locul 3 Kata Băieţi Ind. 7-8 ani la campionat naţional
– DOCEA SABINA – loc 3 Kata Fete Ind. 9-10 ani la campionat naţional
– ANTRENOR: TUDOR NICOLAE

*Sportivi Veterani:

– PĂNĂZAN OVIDIU – Campion European şi Mondial în proba de împins din culcat la powerlifting
– CIOCA ILIE – multiplu campion naţional şi balcanic la atletism
– GUŞAT EMILIA – multiplă campioană naţională şi balcanică la atletism
– SZAKACS EMERIC – campion naţional la tenis de câmp

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

6 Comentarii

Viorica 6 decembrie 2016 at 21:22

Felicitari, Mircea Hava si Paul Voicu !

dolfi 6 decembrie 2016 at 22:40

mdea… ce felicitari… cunosc cativa dintre acesti sportivi… tot ce fac, fac pe banii lor sau ai unor sponsori… ca in rest vai s-amar… Dar e an electoral si tre’ sa dea bine in scripte…

fane de la sifoane 7 decembrie 2016 at 11:35

pai banii astia la multi sportivi nu le-ajung nici de suplimente, nu mai zic de echipamente… Deplasari? Sa fim seriosi…

nu conteaza 7 decembrie 2016 at 2:40

Ai dreptate dolfi.

Felicitari ca au reusit asemenea performante in pofida consiliului judetean si a mascaricilor. Stadionul e praf dar asta e, ca doar turistii nu fac sport.

Nelu 7 decembrie 2016 at 9:06

COSTIN CRISTIAN – locul 3 Kata Băieţi Ind. 7-8 ani la campionat naţional !!!
Bravo Cristi ! Bunicul Nelu e mandru de tine !

Ana 7 decembrie 2016 at 10:04

Doar ca o simpla curiozitate, echipa de Baschet feminin CSU ALBA IULIA nu este considerata ca avand performante in sezonul 2015-2016? La Karate, se premiaza doar sportivii unui anumit antrenor? Eu cunosc si alti sportivi care de curand au avut rezultate la campionate internationale si nu sunt amintiti!
Fara nici un fel de rautate… dar, daca se doreste premierea sportivilor… consider ca este de bun simt sa ii premiezi pe toti…. nu pe sarite!
Cat despre Primaria Alba Iulia… a infiintat un Csm daca nu ma insel, de care culmea… nu a auzit nimeni nimic… ce activitati sportive desfasoara si unde? Primaria a retras sponsorizarile echipelor sau sportivilor deja existenti, care aduceau rezultate orasului…. pentru a sustine acel CSM… dar unde este acest CSM?

Comentariile sunt oprite

Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Acceptă Mai mult...