FOTO, VIDEO| Se DESCHIDE Domeniului Schiabil Transalpina: SECHESTRUL asigurator a amânat funcționarea celei mai spectaculoase pârtii din țară
Domeniului Schiabil Transalpina, cel mai spectaculos şi printre cele mai moderne domenii schiabile din România se pregătește să-i primească pe iubitorii sporturilor de iarnă, cel mai probabil de la sfărșitul lunii ianuarie. Potrivit unei postări pe pagina Ski Resort Transalpina, după ridicarea sechestrului asigurator, în cursul acestei săptămâni s-au efectuat toate verificările necesare privind reautorizarea instalațiilor și în procent de 99% wekendul viitor se va schia la Transalpina.
„Stimați iubitori ai Domeniului Schiabil Transalpina, situația este următoarea și anume domeniul schiabil a fost sub sechestru care s-a ridicat in data de 07.01.2021, ulterior au urmat demersurile de ridicare a sechestrului și ștergerea acestuia de la cadastru, noi în aceasta perioadă neavând niciun drept asupra domeniului schiabil și numai după semnarea contractului in data de 13.01.2021, data după care noi am început demersurile concomitent in ceea ce privește :
-realizarea reviziilor instalatilor in vederea autorizării Iscir;
CITEȘTE ȘI: Impactul Unirii Principatelor din 1859 asupra Transilvaniei. „24 ianuarie 1859 înseamnă o piatră fundamentală la această construcție a statului național român”
-pregătirea pârtiilor , montare plase de protecție , montare saltele protecție stâlpi, montare lăncii, tunuri de zapada, scoaterea cablului de la teleski care era căzut pe pământ cu 2 m de zăpada peste el , deszăpezirea spațiilor tehnice , care inzona stațiilor intermediara erau acoperite de zăpada care depășea 2 m , deszăpezirea peroanelor , înaintarea documentațiilor pentru autorizarea șefului de instalație către ISCIR Bucuresti , declararea responsabilului RSTVI , înaintarea către Cncir Pitesti a declarație prin care am devenit deținători ai instalațiilor , programarea reviziilor sistemului de Ticketing și a turnicheților , a sistemului de parking , efectuarea verificărilor Pram și a prizelor de pământ, efectuatrea verificărilor magneto-inductive(cu aparatura care nu funcționează pe temperaturi negative , și multe altele.
Va rugam sa aveți răbdare pentru ca tot ceea se executa este pentru siguranța dvs. și nu o sa facem rabat de la nimic care ar periclita aceasta.
Va multumim pentru intelegere și dacă totul este ok , va așteptăm sa ne bucurăm împreuna spre sfârșitul lunii Ianuarie de cel mai frumos domeniu schiabil din țara. Multumim încă o data pentru intelegere!” se arată intr-o postare pe pagina de Facebook Ski Resort Transalpina.
FOTO: facebook – Pensiunea Edelweiss
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








