Rămâi conectat

Curier Județean

FOTO/ VIDEO: O nouă autospecială a intrat în dotarea ISU Alba. Autovehiculul este destinat intervenției și salvării de la înălțime

Ziarul Unirea

Publicat

în

Noua autospecială de intervenție și salvare de la înălțimi, model M42L, intrată recent în dotarea ISU Alba a fost prezentată, marți, la sediul instituției. Autovehiculul este destinat intervenției și salvării de la înălțime pe timpul stingerii incendiilor și în cazul producerii unor accidente tehnologice, dezastre sau calamități natural, precum și în cazul altor operațiuni ce presupun lucrul la înălțime.

La demonstrația făcută de pompierii din Alba Iulia a fost prezent și prefectul de Alba, Dănuţ-Emil Hălălai.

Elit - Gustul Desăvârșit

https://youtu.be/wZ1-BqnP8vA

Potrivit ISU Alba, autospeciala este proiectată pe o infrastructură de tip autoșasiu Iveco Eurocargo ML 180 E32 și are următoarele caracteristici:

– cabină 1+2 locuri care au montate o instalație specializată pentru intervenție și salvare de la înălțimi;
– autoșasiul este echipat cu motor cu nivel euro6 și prize de putere care asigură punerea în funcțiune a echipamentelor din dotare;
– instalația de calare asigură orizontalizarea autospecialei în vederea lucrului cu instalația specială;
– instalația specializată pentru intervenție și salvare de la înălțime este formată dintr-un turn rotator cu pachet de scări extensibile compus din: pachet de scări, platformă de lucru la vârf și lift;
– mișcările de rotire, de ridicare și extindere a pachetului de scări pot fi executate în același timp (simultan);
– liftul asigură urcarea/coborârea persoanelor în/din platforma de lucru;
– platforma de lucru este echipată cu mijloacele tehnice de intervenție și protecție necesare;
– instalația pentru stingerea incendiilor montată în platforma de lucru, permite atât refularea apei/spumei cu ajutorul unui tun (fixat de platformă), cât și cu ajutorul unor țevi de refulare manuale;
– dispozitivul tip macara, troliu TR 300 are capacitatea de ridicare de 300 kg.

Instalația de comandă și comunicații:

Instalația de comunicații este compusă din: – postul de comandă principal la baza turnului rotitor permite executarea tuturor manevrelor, inclusive posibilitatea preluării comenzilor postului secundar amplasat pe platformă; – postul de comandă secundar aflat pe platforma de lucru, permite executarea tuturor manevrelor; – 2 posturi de comandă pentru calare.

Instalația pentru comunicații asigură legătura între postul principal și secundar de comandă și include un echipament de amplificare a vocii în vederea transmiterii de mesaje.

Instalația de siguranță asigură semnalizarea sonoră și optică în cazul apropierii de pozițiile limită de siguranță.

Instalația de iluminare suplimentară permite realizarea condițiilor de vizibilitate normal în zona intervenției autospecialei.

Autospeciala este dotată cu accesorii de intervenție și echipament individual de protecție.

[nggallery id=5102]

 


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Publicitate

Curier Județean

Reabilitarea fântânii arteziene din Alba Iulia: Primăria a lansat achiziția publică pentru materiale și servicii

BONTEA Alexandru

Publicat

în

Reabilitarea fântânii arteziene din Alba Iulia: Primăria a lansat achiziția publică pentru materiale și servicii

Municipiul Alba lulia a lansat o achiziţie directă de furnizare a unor materiale și servicii pentru reabilitarea fântânii arteziene din Parcul Unirii.

Obiective:

1. Schimbarea elementelor de sticla sparte sau fisurate ale figurinei centrale a fântânii arteziene din Parcul Unirii a Municipiului Alba Iulia

Elit - Gustul Desăvârșit

2. Spalarea figurinei centrale a fântânii arteziene din Parcul Unirii a Municipiului Alba Iulia fântânii arteziene din Parcul Cetate a Municipiului Alba Iulia si tratarea cu vopsea epoxidica a interiorului cuvei.

Datorita expunerii la factorii de mediu: ploi, ninsoare, inchet-dezghet, praf, etc. pe cadrul de inox si elementele de sticla ale fântânii arteziene s-a depus de praf si calcar, fiind necesara curatarea acestora, iar unele elemente de sticla s-au spart, ciobit sau fisurat fiind necesara schimbarea acestora.

Pentru realizarea lucrărilor solicitate este nevoie de montarea unei schele in jurul obiectivului cu inaltime de pana la 7,00m.

Prestaţiile solicitate:

1. Achizitonarea a 50 de elemente din sticla model 1 cu următoarele caracteristici:

– tip sticla – Sticla de Murano de culoare turcoaz prezgariat;
– grosimea de 6,00cm;
– forma de trapez isoscel cu următoarele dimensiuni H=60,00cm, 2 laturi cu L=60,10cm, baza mare=23,00cm, baza mica=17,60cm;

2. Achizitonarea a 50 de elemente din sticla model 2 cu următoarele caracteristici:

– tip sticla – Sticla de Murano de culoare turcoaz prezgariat;
– grosimea de 6,00cm;
– forma de trapez isoscel cu următoarele dimensiuni H=60,00cm, 2 laturi cu L=60.20cm, baza mare=17,60cm, bazamica=12,20cm;

3. Schimbarea elementelor de sticla sparte, fisurate si ciobite cu elementele de sticla achiziţionate.

4. Spalarea figurinei centrale, cu detergenţi specifici fiecărei sprafete de inox sau sticla.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Curier Județean

FOTO| Peste 20 de străzi din Cugir vor fi modernizate până la sfârșitul lui 2023: Investiție de peste 27 de milioane de lei

Ziarul Unirea

Publicat

în

23 de străzi, majoritatea din cartierul Cindeni din Cugir, vor fi modernizate până la sfârșitul anului 2023 în baza unui proiect european prin care administrația locală își propune să îmbunătățească calitatea vieții locuitorilor din zonă.

Au fost deja executate lucrări pe străzile Mihail Kogălniceanu, Dorului, Traian, Lacului, Gh.Lazăr și Crângului. Urmează să intre în proces de modernizare străzile: Pârâului, Carpaţi, Livezii, Nuferilor, Horea, Fagului, Crinului, Munteniei, Cooperatorilor, Ştrandului, Biruinţei, Decebal, Mărăşeşti, I. Slavici, Libertăţii, G. Coşbuc, Ghe. Asachi.

Elit - Gustul Desăvârșit

Practic, infrastructura rutieră va fi reabilitată pe o lungime totală de 6.300 m. La nivelul celor 23 de străzi vor fi executate:

-refacerea carosabilului;
-reabilitarea trotuarelor;
-amenajarea de piste pentru bicicliști;
-amenajarea de spații verzi;
-introducerea canalizației;
-rețele de alimentare cu apă (unde este cazul);
-introducerea canalizării pluviale.

Investiția face parte din proiectul cu finanțare europeană ”Revitalizarea și îmbunătățirea calității vieții din zona urbană arondată școlii Singidava” finanțat prin POR 2014-2020, care are scopul să crească mobilitatea populației și să faciliteze accesul elevilor la educație. Din acest motiv, proiectul are două componente, de modernizare a instituției de învățământ și de reabilitare a străzilor arondate acesteia.

Reamintim că lucrările la cele două clădiri ale Școlii Gimnaziale „Singidava” au început încă de anul trecut. Localul de pe strada Ghe. Asachi a fost deja modernizat în procent de 90%, în timp ce la clădirea școlii din strada Alexandru Sahia intervențiile s-au sistat pe parcursul anului școlar, aici fiind executate lucrări de anvelopare a clădirii și de schimbare a acoperișului.

Valoare totală a proiectului este de peste 27 de milioane de lei, din care aproape 22,8 milioane lei (adică mai mult de 4,89 milioane de euro) sunt fonduri nerambursabile, restul fiind contribuția orașului Cugir.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Curier Județean

Aproape 10 kilometri de drumuri vor fi modernizați în comuna Poșaga: Licitație de peste 7.2 milioane de lei

Ziarul Unirea

Publicat

în

Aproape 10 kilometri de drumuri vor fi modernizați în comuna Poșaga: Licitație de peste 7.2 milioane de lei

Primăria comunei Poșaga a lansat recent în Sistemul Electronic de Achiziții Publice o licitație pentru atribuirea contractului în vederea modernizării infrastructurii rutiere locale.

Valoarea totală estimată a contractului propus este în valoare de 7.229.832 de lei, fără TVA.

Proiectul vizează modernizarea infrastructurii rutiere pe drumurile comunale 42 (pe lungime totală de 3.400 metri) și 45 (pe o lungime totală 6.000 de metri). Lucrările vor avea loc în satele Orăști, Segagea și Poșaga de Sus.

Elit - Gustul Desăvârșit

Se urmărește astfel realizarea unui acces mai bun în zonă pentru transportul forestier, accesibilizându-se o suprafață mare de pădure, dar și facilitarea accesului populației din satele aparținătoare comunei Poșaga spre centrul comunei. Proiectul beneficiază de finanțare prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”.

Lucrările necesare construcției drumurilor sunt trasate in teren cu picheți si reperaje (țăruși cu vopsea, banda alb cu roșu. Pichetii sunt marcati cu vopsea si se inscripționează elementele curbelor; poziția: podețelor, stațiilor de încrucișare, indicatoare de circulație.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare