Sport

FOTO-VIDEO, Metalurgistul Cugir – Naţional Sebiş 0-1 (0-0), în derby-ul Seriei a 5-a! *Eşec după 6 luni pentru lider!

Tudor Stan

Publicat

în

Metalurgistul Cugir-National Sebis p.o.19Metalurgistul Cugir a pierdut derby-ul de pe propriul teren cu Naţional Sebiş 0-1 (0-0), gol înscris de fostul unirist Mândruşcă (min. 65).

Liderul a suferit întâiul eşec din 2014, după o serie de 12 meciuri invincibile şi 9 victorii la rând, elevii lui Opric fiind învinşi după 182 de zile. Fără 4 titulari (M. Neagu, Cîrstean, Cl.Oara şi Trăşcan), cugirenii au fost învinşi iar acasă de Naţional Sebiş, care a egalat-o în ierarhie. „Am pierdut o luptă, dar nu şi războiul. Am fost impresionat până la lacrimi de suporteri şi de spectatorii ce au umplut tribuna până la refuz. Le mulţumim din suflet. Sunt mândru şi de băieţi, au luptat, au muncit enorm şi-au creat oportunităţi, însă nu am reuşit să finalizăm. Suntem trişti pentru că nu am izbutit să oferim fanilor minunaţi o victorie, însă nu dezarmăm. Până la urmă suntem tot la egalitate de puncte, cu Naţional Sebiş, pe locul întâi„, a declarat Bogdan Petric, directorul sportiv al Cugirului.

*Cugirenii au cerut penalty, conflicte la final Pahone – Morariu

Amffitrionii au solicitat un penalty în minutul 78, la un duel între Şoltesz şi Iovănescu, fază la care cugireanul i-a furat portarului mingea, însă centralul a dat fault în atac.

După joc, la ieşirea de la vestiare, în preajma autocarului arădean, nervii erau încinşi şi a izbucnit un conflict verbal între Ciprian Pahone, preşedintele gazdelor şi Ovidiu Morariu, căpitanul vizitatorilor, fotbalist care în vară a fost la un pas să ajungă la Metalurgistul.

A rezultat un dialog pe un ton ridicat, pigmentat şi cu vorbe grele, fiind nevoie de intervenţia lui Ionuţ Popa şi a forţelor de ordine pentru a fi potolit diferendul. În acest conflict, Morariu s-a ales şi cu „un scuipat” venit din rândul celor ce asistau la scane, cugirenii reproşându-i masivului  fundaş anumite semne obscene făcute la adresa fanilor locali în actul secund, dar şi faptul că acesta a sărit la bătaie, în zona vestiarelor, vizat fiind căpitanul gazdelor, Lucian Itu.

*Opric: „datorită acestor băieţi suntem în cărţile promovării”

Am avut astăzi o sincopă, am primit gol şi totul s-a terminat. Nu comentez arbitrajul. Datorită acestor băieţi suntem în cărţile promovării. Am avut multe improvizaţii, mai ales la mijlocul terenului, lucrui care s-a simţit. Vom merge la Pâncota, unde eu voi fi primit ostil, cu gândul la victorie”, a spus Opric

*”Am învins meritat”: Ionuţ Popa

Am pregătit excelent partida, începând de la staff-ul tehnic şi până la jucători. Consider că promovarea se va juca în trei, Cugir, Pâncota şi Sebiş. Din punctul meu de victorie, succesul este pe deplin meritată. Nu vorbesc de arbitrii întrucât am pătimit prea mult la viaţa mea„, a spus  carismaticul Ionuţ Popa.

Metalurgistul: Tiut -Iul. Cristea, Schuller (56, Al. Man), Potopea, Şt. Radu (83, Cl. Oara) – G. Goronea, Negură (58, Şuvaina), Itu, Şuteu – A. Câmpean, I.Radu (64, Iovănescu), rezerve Lăncrănjan – Trăşcan, Tăban

[nggallery id=1551]

*În sezonul regulat, oaspeţii s-au impus pe terenuri străine

În sezonul regulat, vizitatorii au câştigat pe terenuri străine. În toamnă tripla lui Blănaru a înclinat balanţa sub Drăgana 3-1 (2-0), atunci vizitatorii disputând finalul cu două oameni mai puţin pe teren. Acum, în primăvară, Cugirul s-a revanşat, 2-1 (1-0) la Sebiş, elevii lui Opric jucând în inferioritate din minutul 20, când Potopea a văzut “roşu” direct.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic

Dan HENEGAR

Publicat

în

La divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic Divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia și-a definitivat staff-ul tehnic cu care va aborda stagiunea 2026/2027, când pentru al treilea an la rând se atacă promovarea în Liga 2. Citește și: CSM Unirea […]

Citește mai mult

Sport

FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]

Citește mai mult

Sport

Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba

Dan HENEGAR

Publicat

în

Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]

Citește mai mult