FOTO-VIDEO, Metalurgistul Cugir – Naţional Sebiş 0-1 (0-0), în derby-ul Seriei a 5-a! *Eşec după 6 luni pentru lider!
Metalurgistul Cugir a pierdut derby-ul de pe propriul teren cu Naţional Sebiş 0-1 (0-0), gol înscris de fostul unirist Mândruşcă (min. 65).
Liderul a suferit întâiul eşec din 2014, după o serie de 12 meciuri invincibile şi 9 victorii la rând, elevii lui Opric fiind învinşi după 182 de zile. Fără 4 titulari (M. Neagu, Cîrstean, Cl.Oara şi Trăşcan), cugirenii au fost învinşi iar acasă de Naţional Sebiş, care a egalat-o în ierarhie. „Am pierdut o luptă, dar nu şi războiul. Am fost impresionat până la lacrimi de suporteri şi de spectatorii ce au umplut tribuna până la refuz. Le mulţumim din suflet. Sunt mândru şi de băieţi, au luptat, au muncit enorm şi-au creat oportunităţi, însă nu am reuşit să finalizăm. Suntem trişti pentru că nu am izbutit să oferim fanilor minunaţi o victorie, însă nu dezarmăm. Până la urmă suntem tot la egalitate de puncte, cu Naţional Sebiş, pe locul întâi„, a declarat Bogdan Petric, directorul sportiv al Cugirului.
*Cugirenii au cerut penalty, conflicte la final Pahone – Morariu
Amffitrionii au solicitat un penalty în minutul 78, la un duel între Şoltesz şi Iovănescu, fază la care cugireanul i-a furat portarului mingea, însă centralul a dat fault în atac.
După joc, la ieşirea de la vestiare, în preajma autocarului arădean, nervii erau încinşi şi a izbucnit un conflict verbal între Ciprian Pahone, preşedintele gazdelor şi Ovidiu Morariu, căpitanul vizitatorilor, fotbalist care în vară a fost la un pas să ajungă la Metalurgistul.
A rezultat un dialog pe un ton ridicat, pigmentat şi cu vorbe grele, fiind nevoie de intervenţia lui Ionuţ Popa şi a forţelor de ordine pentru a fi potolit diferendul. În acest conflict, Morariu s-a ales şi cu „un scuipat” venit din rândul celor ce asistau la scane, cugirenii reproşându-i masivului fundaş anumite semne obscene făcute la adresa fanilor locali în actul secund, dar şi faptul că acesta a sărit la bătaie, în zona vestiarelor, vizat fiind căpitanul gazdelor, Lucian Itu.
*Opric: „datorită acestor băieţi suntem în cărţile promovării”
„Am avut astăzi o sincopă, am primit gol şi totul s-a terminat. Nu comentez arbitrajul. Datorită acestor băieţi suntem în cărţile promovării. Am avut multe improvizaţii, mai ales la mijlocul terenului, lucrui care s-a simţit. Vom merge la Pâncota, unde eu voi fi primit ostil, cu gândul la victorie”, a spus Opric
*”Am învins meritat”: Ionuţ Popa
„Am pregătit excelent partida, începând de la staff-ul tehnic şi până la jucători. Consider că promovarea se va juca în trei, Cugir, Pâncota şi Sebiş. Din punctul meu de victorie, succesul este pe deplin meritată. Nu vorbesc de arbitrii întrucât am pătimit prea mult la viaţa mea„, a spus carismaticul Ionuţ Popa.
Metalurgistul: Tiut -Iul. Cristea, Schuller (56, Al. Man), Potopea, Şt. Radu (83, Cl. Oara) – G. Goronea, Negură (58, Şuvaina), Itu, Şuteu – A. Câmpean, I.Radu (64, Iovănescu), rezerve Lăncrănjan – Trăşcan, Tăban
[nggallery id=1551]
*În sezonul regulat, oaspeţii s-au impus pe terenuri străine
În sezonul regulat, vizitatorii au câştigat pe terenuri străine. În toamnă tripla lui Blănaru a înclinat balanţa sub Drăgana 3-1 (2-0), atunci vizitatorii disputând finalul cu două oameni mai puţin pe teren. Acum, în primăvară, Cugirul s-a revanşat, 2-1 (1-0) la Sebiş, elevii lui Opric jucând în inferioritate din minutul 20, când Potopea a văzut “roşu” direct.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]
Talentatul Philip Pahone (Metalurgistul Cugir), la ASA Tg. Mureș, în pregătiri! CSM Unirea Alba Iulia, somn de voie în privința juniorilor din Alba!
Talentatul mijlocaș Philip Pahone (Metalurgistul Cugir) se pregătește în această perioadă cu divizizionara secundă ASA Târgu Mureș! P. Pahone (a împlinit 17 ani în 20 mai) va fi sub observație în săptămânile viitoare la ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința […]









