FOTO-VIDEO: ex-uniristul Gheorghe Grozav, hat-trick de senzație, în 36 de minute, pentru Diósgyőri VTK!

Atacantul albaiulian Gheorghe Grozav (30 de ani) a reușit un hat-trick de senzație în Ungaria, marcând trei goluri în numai 36 de minute pentru Diósgyőri VTK în victoria extrenă cu MOL Fehervar, 3-1 (0-1)!

O seară magică pentru fotbalistul lansat în fotbal de Unirea Alba Iulia, ce și-a trecut în cont cele trei reușite din postura de rezervă, într-o jumătate de oră de vis.

ELIT

Albaiulianul a început jocul în postura de rezervă, intrând în teren în minutul 55, iar în minutele ce au urmat Gicu a devenit eroul propriei echipe cu reușitele din minutele 60, 61 și 89 (primele două, cu lovituri de cap, ultimul pe contraatac). Grozav a ajuns la 6 goluri stagionale, dublându-și practic numărul reușitelor până la acest meci, fiind golgheterul formație de pe ultimul loc.

DVTK a furnizat supriza sezonului, impunându-se pe terenul ocupantei poziției al treia, formații cu pretenții de Europa (ce a contat din minutul 67 și pe Ad. Rus). Și așa, cu două victorii în ultimele trei jocuri, Diósgyőri VTK rămâne „lanternă roșie” cu 20 de puncte.

Grozav a marcat primele goluri în OTP Bank Liga în 2021, acesta mai punctând într-un joc din Cupa Ungariei (3-0 cu Tarpa). Următoarele întâlniri sunt cu Mezokovesd, de două ori, marți în Cupă și apoi în campionat.

ADEZIUNE PLUS

Gheorghe Grozav a semnat cu DVTK la începutul sezonului, după ce a părăsit-o pe Kisvarda FC, unde a ajuns în 2019 și a salvat-o de la retrogradare

Te-ar putea interesa și:

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unirea Alba Iulia – o primăvară a reconstrucției | “Alb-negrii” își creionează strategia la începutul săptămânii viitoare

Unirea Alba Iulia iernează pe poziția a 6-a a Seriei a 9-a, după un parcurs considerat nesatisfăcător de către oficialii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

După un an 2020 în “alb” și “negru”, Daniel Nicula vrea să plece de la Gaz Metan Mediaș pentru a juca mai mult

Pentru Daniel Nicula, puștiul minune crescut la Așezământul Social “Sf. Ghelasie” din Stremț, anul 2020 a fost unul cu lumini… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

LPS Alba Iulia, trei victorii în turneul Under 16 | După o pauză de un an, s-a jucat baschet în Cetatea Marii Uniri!

Baschetul din Cetatea Marii Unrii a revenit pe parchet după o pauză de aproape un an, în weekend derulându-se în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro