Ştirea zilei

FOTO, VIDEO: Autostrada Sebeș-Turda: Progrese dezamăgitoare pe lotul 2. În zona Teiuș a fost adusă o macara de mare tonaj cu care se descarcă grinzile

Ioana Oprean

Publicat

în

Progresele înregistrate pe lotul 2 al Autostrăzii Sebeș-Turda, care se întinde la Pârâul Iovului la Aiud, rămân, în continuare, dezamăgitoare, de anul trecut, odată cu intrarea în insolvență a Companiei de construcţii Euro Construct Trading ’98 din Bucureşti. Un punct pe care se lucrează este în zona Teiuș, unde a fost adusă o macara de mare tonaj, cu care se descarcă grinzile.

Pe lotul doi al autostrăzii Sebeș Turda, de anul trecut, după intrarea în insolvență a Euro Construct Trading SRL, progresele înregistrate au fost insignifiante.

În luna iunie, anul curent, grecii de la Aktor au raportat un progres de 0,7 puncte, ritm în care lotul 2 nu ar putea fi terminat până în anul 2022, cu toate că ministrul Transporturilor a declarat recent că loturile 1 și 2 ale autostrăzii Sebeș-Turda vor fi terminate până la finalul anului 2019, lucru care pare incredibil.

Progresele slabe, înregistrate în ultimul an pe lotul 2 al Autostrăzii Sebeș-Turda, ar trebui să-i facă invidioși pe antreprenori și pe beneficiar (Compania Națională de Autostrăzi), chiar și pe viteza unui melc, care probabil se mișcă mai repede.

Citește și FOTO, VIDEO. Autostrada Sebeș-Turda, loturile 3 și 4, pregătite pentru recepția de luni. Sâmbătă s-au făcut ultimele marcaje

Deși cu mult sub nivelul așteptat, pe lotul 2 al Autostrăzii Sebeș-Turda, ”începe să se mai miște câte ceva”. La supratraversarea autostrăzii dintre Teiuș și drumul care traversează spre Căpud, a fost adusă o macara de mare tonaj, de la cunoscuta firmă Deme Macarale, iar sâmbătă se descărcau grinzile, care probabil o să fie montate în perioada imediat următoare.

În cursul zilei de sâmbătă se lucra și pe porțiunea dinainte de Aiud, la podul de la Rădești, până în apropiere de Sâncrai, însă la viitorul pod peste râul Sâncrai, nu s-au înregistrat progrese vizibile.

Autostrada Sebeş-Turda va avea o lungime totală de 70 de kilometri şi va traversa parţial judeţele Alba şi Cluj, fiind împărţită în patru loturi.

Primul lot se întinde pe 17 kilometri, de la intrarea pe autostradă în Sebeş, până la Pârâul Iovului, după Alba Iulia. Lotul doi are o lungime de 24,3 kilometri şi se întinde de la Pârâul Iovului până la intrarea în Aiud, iar lotul trei, care are 12,5 km, se întinde de la intrarea în Aiud până la Decea. Ultimul lot are 16,3 km şi se termină în Turda.

Citește și VIDEO Autostrada Sebeș-Turda: Pe lotul 1 se asfaltează între cele două drumuri județene care duc spre localitatea Teleac

Valoarea lucrărilor, fără TVA, este de 541.739.137 de lei pentru lotul 1, 549.332.393 de lei pentru lotul 2, 420.511.921 de lei pentru lotul 3, 470.004.894 de lei pentru lotul 4, toate fiind finanţate din fondul de coeziune, 85%, şi bugetul de stat – 15%.
[nggallery id=5960]

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade

Ioana Oprean

Publicat

în

Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate

Bogdan Ilea

Publicat

în

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate.  Zeci de mii de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult