FOTO, UPDATE. Accident mortal pe Autostrada Orăștie-Sibiu din cauza vitezei: O fată de 15 ani din Zlatna a murit, iar șoferul este rănit

O fată de 15 ani a murit, iar un adolescent de 18 ani este rănit în urma unui accident rutier produs din cauza vitezei, sâmbătă seara, pe Autostrada Orăștie-Sibiu. Acul kilometrajului s-a oprit la 160. 

accident01Potrivit Poliției, un șofer (B.C.) de 18 ani, în timp ce se deplasa pe Autostrada A1, pe sensul de mers Sibiu-Orăștie, în afara localității Pianu din județul Alba, a pierdut controlul autoturismului din cauza vitezei și a ieșit în afara părții carosabile. Mașina s-a rostogolit, apoi, de câteva ori.

În urma impactului, o fată (B.M.) de 15 ani din Zlatna, care ocupa scaunul din dreapta a murit, iar șoferul, originar din același oraș, a fost rănit, fiind transportat la spital.

Cei doi erau prieteni, iar băiatul și-a luat permisul în urmă cu o lună, fiind lipsit de experiență. Potrivit sursei citate, acesta conducea un BMW înmatriculat în Alba.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest și nu consumase băuturi alcoolice.

Sursa foto – captură România TV.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

20 Comentarii

Unu din Ab. Iulia 23 octombrie 2016 at 8:57

Daca mergea cu 130-140 km/h nu se intampla . Cred ca avea vreo 200 la ceas si poate era si beat cine stie. Erau multi postaci care ziceau ca is de vina autoritatile ca nu avem autostrazi ei uite ca daca conduci aiurea se pot intampla accidente mortale si pe autostrazi. Pacat de fata Dumnezeu sa o ierte.

Altu din alba 23 octombrie 2016 at 9:36

Acu s-a oprit la 160 km/h. Masina a iesit de pe drum pe o portiune unde nu era parapet.

Sebes 23 octombrie 2016 at 11:29

Inca de la inceput ma gandeam ca a condus un bmw…nu cunos persoanele dar daca la 18 ani ii dai la un copil un bmw esti un parinte inconstient….si legat de parapet din cate stiu eu nu exista zona fara parapet, merg pe autostrada zilnic si nu am vazut zona fara parapet cu exceptia zonei de dupa sibot pe unde a iesit un tir depe autostrada si inca nu s-a refacut parapet-ul..

eu 23 octombrie 2016 at 14:07

sunt si alte masini care imediat prind 200 fara sa fie BMW-uri, nu modelul masinii este de vina ci teribilismul

1 23 octombrie 2016 at 9:53

Asta se intampla cand un inconstient vrea sa „se dea mare”.
Pacat de fata aia, ca a murit nevinovata.
Dar tot pacat ca nu a murit si inconstientul ala. Ganditi-va ca unul ca el poate intra maine in oricare din noi, pentru ca e prea prost sa-si conduca masina.
Si daca e adevarat ca avea permisul doar de o luna, atunci ……….

Anonim 23 octombrie 2016 at 15:37

Dar o fata de 15 ani ce cauta la ora respectiva in masina , părinții ei nu sunt inconștienți ? Cum poti sa spui asa ceva , ti se putea întâmpla si tie sau oricăruia dintre noi , asa ca tine-ti gura

Anonim 24 octombrie 2016 at 12:40

”Inconstientul” ala putea fi oricine. crezi ca a facut o intentionat ca sa o omoare pe fata ? si el va ramane cu sechele psihice.

f 23 octombrie 2016 at 10:35

nu sa oprit acul .nu a indicat ce viteza avea

Felicia 23 octombrie 2016 at 11:56

Cum puteti vorbi asa! Se poate intampla la oricine Sa ne fereasca Dumnezeu Sfantul de rau

Unu din Alba #2 23 octombrie 2016 at 12:16

Daca ii placea sa mearga cu dacia nu se ajungea la asa ceva (160km/h). Dar nu, hai sa mergem cu BMW-ul.

El Barto 23 octombrie 2016 at 13:53

Nu știu după ce tot faceți atâtea comparații între mașini, dacă vrei să mergi cu viteză, îi rupi maneta și unui 1.4 și te faci mai praf la 120 kmh decât cu un BMW la 160 kmh. Ce le lipsește multora e cum abordează stilul de condus, experiența, etc. Judecata unui tânăr de 18 ani e să-i dea în goarnă mașinii, nu are aceleași reflexe și aptitudini ca și un șofer experimentat, o spun din proprie experiență amintindu-mi de anii în care având o vârstă fragedă, gândul nu-mi era la a-mi perfecționa manevrele ci a vedea cât prinde Dacia.
Săracii copii, o adevărată tragedie. Asta o să le dea de gândit multora…

Conducator auto 23 octombrie 2016 at 15:18

Stimați părinți înainte sa dați cadou un BMW va rog sa va gândiți o secunda si la noi… ceilalți șoferi.. care ne aflam de cele mai multe ori pe șosele din nevoie… E cumplit cât se suferă in urma unui accident auto… o spun din experiența… singura vina a fost doar ca ma aflam in trafic la momentul nepotrivit… Daca se afla pe alta DN prăpădul era mult mai mare… Păcat de amândoi si de tinerețea lor …

Cetatean din Zlatna 23 octombrie 2016 at 16:58

Da, intradevar uneori si cel mai adesea se intampla din cauza ca viteza este neadaptata si din cauza ca soferul are mai putina experienta…, dar daca se intampla ceva si ai un obstacol sau iti zboara o roata la masina si nu mai poti controla nimic, mai apartine de experienta ta, Ce mai poti face in aceasta situatie ??asta va spun ca se poate intampla indiferent de ce masina aveti si cati cai sub capota are masina…
Dar dragii mei, nu va bazati intotdeauna pe cunostiintele, aptidudinile si experianta d-voastra, pentru ca nu stii niciodata cand iti este momentul ca sa pleci de pe acest pamant, Dumnezeu este suveran asupra vietii ( adica El are puterea sa te cheme acasa cand doreste). Nu vii pe pamantul acesta cand vrei TU, nu pleci de pe pamantul acesta cand crezi TU. In cazul de fata fiecare dintre noi spunem ca la 15 ani mai aveam dreptul sa ne traim viata, fiindca e o varsta frageda si mai avem timp de trait, si asa si este pentru ca toti dorim sa traim mai mult de acesti 15 ani, dar nu stim niciodata timpul cand suna ceasul. UITE, INVATATI SI VOI CA NU ESTE ASA.
Intrebarea mea este : ESTI PREGATIT SA PLECI ???
Cine dintre noi stie ce urmeaza sa se intample din secunda urmatoare ? Te-ai impacat cu Dumnezeul tau care ti-a dat viata? Te-ai impacat cu Dumnezeu??? Ti-ai cerut iertare si ti-a parut rau de toate faptele tale facute cu stiinta si nestiinta semenilor tai, ca sa fii iertat de Dumnezeu ? Nu va bazati ca se roaga popa si daca s-a rugat el, voi sunteti iertati si sunteti imburdati gata in RAI. Nu e chiar asa usoara viata de crestin. Viata de crestin e ca viata de sofer, NU RESPECTI SEMNELE DE CIRCULATIE SI INDICATOARELE, adica nu respecti si nu faci ceea ce iti cere Dumnezeu, ramane semn de intrebare unde vei merge !
Mai este o vorba inteleapta in popor : Cum iti asterni, asa dormi !

... 23 octombrie 2016 at 20:08

Daca esti prea prost sa intelegi stiinta atunci alegi religia. Dzeu nu are nici o legatura cu evenimentul. Soferul a gafat-o cel mai probabil si ca de obicei mor nevinovati. Expertiza tehnica si raportul politiei o sa ne elucideze. Acei 2 copii vor fi doar o simpla statistica exceptand familiile si rudele lor.

Anonim 23 octombrie 2016 at 21:02

Daca vreți sa știți acolo partea carosabila este foarte lăsată si va spun eu ca am masina care merge mult mai bine ca acel BMW si daca nu reduci viteza pe la 80 in condiții de ploaie nu mai stai pe sosea după ce treci de aceasta denivelare. O sa se ajunga aici probabil ca si la cunta sa închidă autostrada când au sa își dea seama cat de tare a alunecat terenul. Eu zic sa mergeți la fata locului si dupaia sa acuzați pe cineva!
Menținez ca nu cunosc persoanele implicate in accident dar doar la noi in țara sunt autostrăzi de 2 lei pe care trebuie sa circuli cu 80 la ora in condiții de siguranța!

Mario 38 ani 24 octombrie 2016 at 11:59

Eu locuiesc în Germania și pe autostrada eu merg la 200 unde se poate. Problema e ca am mers și eu pe autostrada respectiva și pot spune ca s-a simțit la 200 km la bord pe anumite porțiuni chiar bine starea proasta a calității asfaltului. Aici e alta calitate în asfalt și cine conduce ? simte asta. Apropo conduc vw Golf 6 nu BMW. Un factor important e starea vremii, anvelopele și experienta la volan. Dumnezeu să o odihnească!

ilie de la uzina 24 octombrie 2016 at 14:36

daca golful tau prinde 200 pe ora, iti sugerez sa te lasi de ce fumezi pe acolo.

amk 24 octombrie 2016 at 13:10

bla bla bla – totul un bla bla!
in primul rand nu degeaba sunt restrictiile de circulatie la 130km pe autostrazile din romania – prima problema este depasirea de viteza, a doua problema este starea autostrazii (uscata, uda, etc) si nu in ultimul rand experienta soferului.. la 18 ani + permis de 1 luna nu te ambalezi sa te dai in spectal in fata la o minora ca, conduci cu peste 160km/h .. uite care ii rezultatul. condoleante familiei si Dumnezeu sa o odihneasca!

vitezistii 24 octombrie 2016 at 17:36

Romanii si autostrada ! Umbla un banc cum ca la Alba Iulia nu se fac autostrazi (de fapt sosele cu 4 benzi) pentru ca pe banda 1 unii, vor parca ! Altii, mai putin dotati la creier, fug la autostrada doar ca sa-si testeze masinile vechi, aduse de dincolo. Uita insa, ca vitejia se plateste, pt ca si autostrada are o limita de viteza !

ilie de la scularie 25 octombrie 2016 at 8:43

„daca golful tau prinde 200 pe ora, iti sugerez sa te lasi de ce fumezi pe acolo”
Depinde de motorizare stimabile , un golf 6 de peste 140cp merge cu peste200/0ra
Motor Volkswagen Golf 6 1.4 TSI 160 CP
– Capacitate cilindrică (cmc): 1390
– Cutie de viteze: 6 M [DSG7]
– Putere maximă (CP@RPM): 160@5800
– Cuplu maxim (NM@RPM): 240@2000
– Viteza maximă (km/h): 220
– Acceleraţie 0-100 km/h (s): 8.0
– Carburant: benzina
– Standard emisie noxe: Euro 5
– Consum urban/extraurban/mixt (l/100 km): 8,1[7.5] / 5,2[5.2] / 6,3[6.0]
– Emisii CO2 g/km: 145 [139]
…………………………………………
Motor Volkswagen Golf 6 2.0 TDI DPF 140 CP
– Capacitate cilindrică (cmc): 1968
– Cutie de viteze: 6 M [DSG6]
– Putere maximă (CP@RPM): 140@4200
– Cuplu maxim (NM@RPM): 320@1750-2500
– Viteza maximă (km/h): 209 [207]
– Acceleraţie 0-100 km/h (s): 9.3
– Carburant: diesel
– Standard emisie noxe: Euro 5
– Consum urban/extraurban/mixt (l/100 km): 6.4[7.1] / 4.0[4.5] / 4.9[5.4]
– Emisii CO2 g/km: 129 [142]