Runda dezamăgirilor în play-off pentru conjudețene, care au ratat examenele externe. După victoria cu Metalurgistul Cugir, Unirea Ungheni este sigură de prezența la barajul de promovare în eșalonul superior, având 7 puncte avans când mai sunt două etape. CSM Unirea Alba Iulia a pierdut  în fieful liderului, după o primă repriză de coșmar.

*Corvinul Hunedoara – CSM Unirea Alba Iulia 3-1 (3-0)

Albaiulienii au avut un start dezastruos de meci, primind 3 goluri în 25 de minute. „Norma” hunedoreană s-a conturat deja. Garutti (72) a fost eliminat, gazdele în inferioritate.

Nu înțeleg ce s-a întâmplat în prima jumătate de oră! Noi am început meciul de la 0-3, pe fondul numeroaselor greșeli personale. Ulterior am jucat altceva, am echilibrat, iar în actul secund au avut ocazii să mai reducem scorul, chiar să egalăm. Asta este, mai sunt două etape din care vrem să luăm maximum de puncte, iar cel mai important meci este primul, cu Metalurgistul Cugir, o confruntare de 6 puncte„, a spus Marcel Rusu.

*1-0, MIN. 3: M: LUPU, reluare din 3 metri, la centrarea lui N. Pîrvulescu

*2-0, MIN. 20: M. COMAN, penalty, acordat pentru henț la P. Codrea

*3-0, MIN. 24: N. PÎRVULESCU marchează, incredibil, după greșeli în lanț în defensiva adversă, în prim-plan, Bîrdea, la degajarea lui Lefter!

*3-1, MIN. 64: ROȘU marchează din penalty, împotriva fostei sale echipe, la un henț Mar

Albaiulienii au 4 modificări în formulă, comparativ cu jocul anterior. Sunt titulari Iovicin (la primul meci din acest an), C. Cristea, Dehelean și Roșu, iar pe bancă Raț, Mâlnă, V. Domșa și Fetița. În premieră Circov este căpitan al oaspeților.

Hunedorenii s-au impus în ultimele 7 confruntări directe, primind un singur gol, iar ultima partidă adjudecată de albaiulieni a fost în 2018 (2-0 pe “Cetate”, în august)! În play off a fost 3-1 la Hunedoara și 3-0 pe „Cetate” în urmă cu două săptămâni

Echipe

Corvinul: Lefter – F. Iacob (56, A. Vlad), Garutti, Elton, D. Pop (62, Mar) – Curtean (62, Mercioiu), Chindriș/ cpt,, Bradu, N. Pîrvulescu (56, Mitran) – M. Lupu (56, Hergheligiu), M. Coman; rezerve Blaga, Lupușor, Neacșa, Pocioian. Antrenor Florin Maxim

CSM Unirea: Iovicin – Bârdea (31, Mâlnă), P. Codrea, E. Codrea, Circov/ cpt – Benkirat (46, Bordonano), Dehelean  – Roșu, C. Cristea (72, I. Grozav), Indrei (72, Fetița) – Agbomonyi (84, V. Domșa); rezerve Raț, Sebaș, Borza, Oneț. Antrenor Marcel Rusu.

Arbitri R. Ciorbea (Sânpetru), Cl. Șchiopeț (Brașov), R. Spătar (Sibiu) Observatori I. Szekely (Cluj-Napoca), D. Micșa (Timișoara)

*Unirea Ungheni – Metalurgistul Cugir 2-0 (2-0)

Cugireanul Marian Codrea, gol și pasă decisivă împotriva formației din orașul natal

Momentul cheie al jocului a fost în primele 10 minute, când Selagea și M. Domșa au irosit ocazii din postura de singur cu portarul. Cugirenii, după două sezoane în care au fost prezenți la primul de baraj pentru promovarea în Liga 2, ratează în acest an oportunitatea. „Roș-albaștrii” sunt cu 3 înfrângeri consecutive, doar 4 puncte în cele 7 etape din play-off și numai două victorii în cele 10 jocuri din acest an!

Asta este, am încercat să ne jucăm ultima șansă, dar nici nu am avut șansă. La pauză le-am spus că în loc să avem 2-0 este 0-2. Băieții sunt dezamăgiți, dar ținând cont de toate condițiile nu pot să spun că este un sezon nereușit, cu toate că mulți se așteptau să fim al treilea an la baraj„, a precizat Lucian Itu.

*1-0, MIN. 24: cugireanul Marian CODREA a deschis scorul, a doua etapă la rând în care atacantul punctează împotriva echipelor din Alba, după un contraatac plecat de la un corner al Cugirului.

*2-0, MIN. 44:  ASTAFEI a majorat avantajul, la o minge lungă preluată de M. Codrea, care a oferit pasa decisivă

În confruntările din play-off au fost victorii ale gazdelor: în Vinerea Mare, 1-0 la Ungheni, cu gol în prelungiri, respectiv acum două săptămâni, sub Drăgana, 2-1, cu gol egalizator semnat de… antrenorul Lucian Itu.

Echipe:

Unirea Ungheni: A. Bucur – Coza, Ndiesse, Vasiu, Suslak – Fl. Istrate, Vînău, R. Balint, R. Trif  – M. Codrea, Astafei/ cpt; rezerve Feier, Vomir, R. Simon, Boar, T. Radu, Dușmanu, Chiorean, Al. Oltean, Todoran. Antrenor Flavius Sabău.

Metalurgistul: Csapo – Dohotariu, S. Itu, Vlădia, Udrea (55, Vitinha) – Șaucă/ cpt, Boldea, P. Păcurar, Tîrla (55, Bura) – Selagea (55, Tăban), M. Domșa (71, Cîrloanță); rezerve Perjeriu, M. Neagu, Androne, L. Itu, Șuteu. Antrenor Lucian Itu.

Arbitri Măd. Marinescu (București), B. Ciocoiu, G. Enache (ambii Ploiești) Observatori M. Bordean (Sibiu), C. Mardan (Făgăraș)

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]