Alba a rămas fără reprezentantă în Cupa României, după ce Unirea Alba Iulia a pierdut cu Viitorul Șelimbăr, pe „Cetate” în turul al treilea, scor 0-2 (0-0).

Cotați net favoriți înantea întâlnirii, sibienii s-au impus duă ce au deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă transformată de Neacșa (78), o fază controversată. Trupa din Șelimbăr a dominat confruntarea, profitând de problemele din efectivul gazdelor, însă calificarea s-a conturat cu greu, Florin Maxim făcând 5 înlocuiri la pauză.

*0-1, MIN. 78: NEACȘA a transformat un penalty, șut în stânga lui Dr. Pop, după o fază controversată, la care s-a dictat penalty după un duel Fetița – Cîrstean, ce a stârnit nemulțumirea gazdelor

*0-2, MIN. 90+2: CÎRSTEAN a majorat avantajul, cu un șut din unghi.

Fetița (52) a trimis primul șut pe poartă al gazdelor, de la 18 metri, prins de portar. Neacșa (61) – lovitură iberă de la 30 de metri prinsă de Dr. Pop. Cîrstean (68) – singur – a trimis peste transversală! Curtean (72) – a avut o altă ocazie mare, paradă Dr. Pop, intensificarea oaspeților intensificându-se. Șut Giura la colțul scurt (76), respins de Dr. Pop în corner

La pauză, Florin Maxim a efectut 5 modificări, o decizie îndrăzneață, aruncându-i în luptă pe Curtean, Cîrstean, Vișa, Neacșa și Giura, practic jumătate de echipă!

O primă repriză dominată de oaspeți, însă fără mari ocazii de gol, în vreme ce uniriștii nu au reușit să șuteze spre poartă

Amfitrionii au 15 jucători la dispoziție din pricina pandemiei de coronavirus (cu doi mai mult comparativ cu jocul precedent cu Unirea Ungheni), iar oaspeții preferă să odihnească mai mulți titulari, gen Neacșu, Neacșa, Cîrstean, Curtean, Vișa sau D. Tătar. Astfel, în formula de start a sibienilor se găsesc 5 juniori (Ignat, Niță, An. Roșu, R. Moga și Cîrloanță).

Oaspeții au avut o primă ocazie prin Cîrloanță (5) – șut din 10 metru pe lângă bara dreaptă. An.Roșu a reluat în blocaj la centarea lui Tineiu (22). Șut Niță (35) de la 30 de metri, a respins Dr. Pop în lateral. Două minute mai târziu, portarul unirist a parat șutul lui Tineiu de la 15 metri, în diagonală

Unirea: Dr. Pop – S. Fulea, Scrob, N. Rus, Ad. Matei – Guț (90, Ternă), Circov (74, An. David) – F. Morar (50, Fetița), Haj, Adam – M. Dăscălescu jr (50, Bakcsi); rezerve. Antrenor Marcel Rusu.

Viitorul: Matenciuc – Monea, Natea, S. Ignat, D. Groza, Tineiu, Niță, A. Câmpean, An. Roșu, Cîrloanță, R. Moga,; rezerve Ciorgovean, Vișa, Giura, Neacșa, Cîrstean, Curtean. Antrenor Florin Maxim.

[nggallery id=8019]

FOTO Sportivii CS Unirea Alba Iulia, cinci clasări pe podium la Campionatul Național de de Copii, Juniori Mici și Cadeți, la Taekwondo

Sportivii CS Unirea Alba Iulia, cinci clasări pe podium la Campionatul Național de de Copii, Juniori Mici și Cadeți, la Taekwondo Sportivii CS Unirea Alba Iulia au obținut rezultate foarte bune la Campionatul Național de Copii, Juniori Mici și Cadeți, la taekwondo, desfășurat în 19-21 aprilie la București. CS Unirea Alba Iulia a participat la […]