FOTO: Unirea Alba Iulia – Gaz Metan Mediaș 1-3 (0-3), meci amical la Galtiu | Corecție pentru „alb-negri”
După ce sâmbătă „alb-negrii” au pierdut la Petroșani, cu ACS Energeticianul, Unirea Alba Iulia suferit un al doilea eșec amical la rând, la Galtiu, 1-3 (0-3) cu Gaz Metan Mediaș.
În prima repriză, „găzarii” conduși de Flaviu Boroncoi, (în fapt echipa Under 19, care a jucat finala națională pe „Cetate”) au profitat din plin de degringolada din defensiva adversă marcând de trei ori, prin Hăjmășan (24), Al. Buziuc (38) și P. Costea (41).
După pauză, în minutul 69, Davidaș a înscris după o acțiune personală, fază la care mingea a pătruns în poartă prin plasa ruptă, talentatul junior unirist devenind o certitudine.
Pe margine, alături de Mihai Dăscălescu a stat Armando Popescu, în prima repriză, în primul unsprezece al Unirii a apărut Petruse (rezerve Cordoș și Zsigmond), trei echipieri ai Performanței Ighiu, semn că e posibilă o colaborare, dar și portarul Sporea. Printre spectatori a fost și S. Mureșan (Industria Galda) – discuțiile pentru trecerea sa la Unirea urmând să se poarte mâine, dar și Ioan Mărginean „Limoniu”, ce în actul secund a avut un diferend verbal încins cu Paul Păcurar, fost echipier al Gazului, după un fault al uniristului, cei doi împăcându-se la final. În urmă cu o lună, la Mediaș, într-un alt joc de verificare s-a impus Unirea, scor 2-0.
Unirea: Sporea – F. Morar, I. Grozav, Ad. Matei, Petruse – Al. Giurgiu, Goguța – Boboia, P. Păcurar, Davidaș – Captiu; rezerve Căt. Suciu, N. Rus, Scrob, Tat, E. Codrea, V. Domșa (golgheterul juniorilor C, a intrat în primul mitan în locul lui Captiu, accidentat), M. Găldean, Cr. Păcurar, Pojar, R. Cordoș. Antrenori Adrian Bicheși, Marcel Rusu și Raul Oargă. Absenți, din motive medicale Cl. Oara, Selagea, Vitinha, Onacă, Bîrdea, plus S. Iacșa (învoit); nu au evoluat Petric și Adam, la Schiau – s-a renunțat.
Gaz Metan Mediaș: D. Cristea – G. Ciobanu, D. Pop, Jica, R. Trif – Socaci, Bîrză – Costea, Hăjmășan, Ilaș – Al. Buziuc; rezerve Al. Dancu, Malek, Capră, S, Iorga, Băcilă, Doda, Sîncelean. Antrenori Constantin Hanc și Flaviu Boroncoi.
Unirea mai joacă un amical sâmbătă, cu CNS Cetate Deva, echipă care este în negocieri avansate cu Fetița, golgheterul Performanței Ighiu pregătindu-se deja cu echipa din județul vecin.
[nggallery id=5948]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)