Talentata jucătoare Brândușa Dumitru (TC Sun Alba Iulia) a câștigat a doua competiție de tenis de câmp a anului la care a participat.

Tenismena din Cetatea Marii Uniri a fost cap de serie nr. 3 la Cupa de Iarnă a Râmnicului, turneu organizat în Râmnicu Vâlcea. Debutul competițional în 2021 s-a făcut la Trofeul Savovita de la Rm. Vâlcea, unde a ajuns în semifinale, pentru ca ulterior, la Cupa de Iarnă a Râmnicului albaiulianca s-a impus în fața celorlalte participante, mult mai bine situate în clasamentul general. Șirul succeselor a început cu partida împotriva Antoniei Crișan (CSM Petroșani), de care a trecut cu scorul 3-5, 4-0 și 10-5 în super tiebreack. Prima victorie importantă a obținut-o în semifinala cu Eva Bulai (CSA Steaua București, cap de serie nr 1 și locul 5 în clasamentul național), scor 2-4, 5-4 (tiebreack 7-1) și super tiebreack 10-8. În finala pe care a disputat-o cu Daria Anghelescu (LPS-CSȘ Pitești, cap de serie nr 2 și locul 6 în clasamentul național), Brândușa (va împlini 10 ani în 16 martie) a câștigat cu scorul de 4-0, 4-2, fiind la primele victorii directe împotriva oponentelor mult mai bine cotate.

Turneul s-a jucat în balon, cu măsurile obligatorii luate pentru buna desfășurare a competiției, cu un triaj epidemiologic și accesul în baza sportivă a unui singur însoțitor.

Reamintim faptul că Brândușa Roxana Dumitru (locul al 10-lea în clasamentul feminin național la categoria 10 ani), pregătită de antrenorul Călin Moldovan, a încheiat anul precedent cu un alt concurs câștigat, finala la simplu a turneului Trofeul Aqua Carpatica Brașov. În acest context, mai precizăm faptul că aiudeanca Alexia Mărginean (Dinamo București) s-a impus, la simplu, la Trofeul Marc, competiție disputată recent la Cluj-Napoca, la categoria de vârstă 18 ani, iar ieri a disputat finala la Cupa Dinamo din București, întrecere derulată la mai multe categorii de vârstă, la simplu, masculin și feminin, 10 ani, 14 ani și 18 ani.

CSM Unirea Alba Iulia – CSM Reșița, în sferturile de finală Under 19, vineri, 10 mai

CSM Unirea Alba Iulia va întâlni CSM Reșița în sferturile de finală ale Campionatului Under 19, vineri, 10 mai, ora 12.00, pe terenul doi al Stadionului „Cetate”. Dacă vor reuși calificarea, „alb-negrii” vor pătrunde în „careul de ași” al competiției organizate de FRF. Gruparea din Cetatea Marii Uniri este, după foarte mulți ani, la primul […]