FOTO| Subprefectul Mureșan, sprijin pentru tinerii români și ucraineni înainte de sărbătorile Pascale
FOTO| Subprefectul Mureșan, sprijin pentru tinerii români și ucraineni înainte de sărbătorile Pascale
Înainte de sfintele sărbători Pascale, subprefectul Corneliu Mureșan, secretar executiv al PSD Alba, s-a implicat în două acțiuni umanitare, sprijinind tineri români și ucraineni. Activitățile au fost derulate alături de colegii săi din PSD și PES Activists.
”În Joia Mare am întalnit adolescenți și copii frumoși, dar pe care soarta îi pune la grea încercare. Viața lor este la ,,răsărit” și sunt convins că dificultățile îi vor face mai puternici.
În prima parte, alături de prietenul și colegul meu din PSD Alba, Andrei Sărmășan, am răspuns apelului de a fi alături de adolescenți ucraineni, jucători de polo. Acestia formează o echipă competitivă și sunt cazați la Alba Iulia, fugind astfel din cauza războiului din țara lor. I-am apreciat mereu pe cei care fac sport de performanță și cunosc foarte bine sacrificiile care trebuie facute pentru obținerea de rezultate. Sportul nu este doar un liant social, ci și o activitate care unește, formează caractere și personalități puternice.
În a doua parte, alături de colegii din PES Activists Alba și primarul din comuna Stremț – Traian Ștefan Popa, am derulat campania sociala #CuloriDePrimăvară – tradiție pentru noi în perioada sărbătorilor Pascale. Am ajuns la Centrul de Plasament de Tip Familial ,,Sf. Ghelasie” din Stremț. Am petrecut clipe frumoase alături de copii și, sperăm noi, și pentru ei a fost o zi frumoasă!”, a scris subprefectul Corneliu Mureșan pe Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)