// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

FOTO ȘTIREA TA: Obiceiurile din străbuni dispar greu. Porc sacrificat pe domeniul public, la Alba Iulia. Locuitorii din zonă sunt revoltați

Obiceiurile din străbuni dispar greu la Alba Iulia. Și dacă tot mai sunt câteva săptămâni până la Crăciun, cei mai mulți albaiulieni au trecut la ritualul tăierii porcului. Deși prevederile legale nu permit sacrificarea animalelor în gospodăriile proprii sau pe domeniul public, multe persoane nu țin cont de acest lucru.

Miercuri, la Alba Iulia, pe strada Gheorghe Șincai, locuitorii din zonă au putut asista la un asemenea ritual de sacrificare. Revoltați, oamenii au sesizat autoritățile, dar fără nici un rezultat. Un cetățean a trimis pe adresa redacției ziarulunirea.ro imagini de la locul sacrificării. Vă redăm mai jos, nemulțumirile oamenilor:

“În această dimineață m-am trezit în momentul sacrificării unui porc tocmai sub geamul apartamentului meu. Locuiesc pe strada Gheorhe Șincai din Alba Iulia. Din câte știu eu, sacrificarea animalelor pe domeniul public este strict interzisă. Am sesizat acest fapt la 112. Mi s-a spus sa semnalez acest fapt politiei comunitare.

Am sunat acolo si mi s-a spus ca o sa trimita un echipaj. Dupa 20 de minute de asteptare a echipajului am revenit cu un telefon. Acestia mi-au spus ca nu e de competenta lor si ca au anuntat DSV-ul. Sun la DSV Alba Iulia. Imi fac legatura cu un domn care imi da detalii cu privire la anumite persoane care locuiesc in vecinatatea blocului meu si imi da de inteles ca stie ce se petrece in aceasta zona a orasului. Insa ce m-a infuriat cel mai tare este replica acestui domn si citez „Si noi ce sa facem?! Sa intram in cutitele lor?!” Stau si ma intreb, oare cat mai putem sa inghitim?!

A trecut mai bine de o ora si inca nu s-a prezentat nimeni la locul cu pricina”, ne-a scris, revoltat, unul din locuitorii de pe strada cu pricina.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

14 Răspunsuri la FOTO ȘTIREA TA: Obiceiurile din străbuni dispar greu. Porc sacrificat pe domeniul public, la Alba Iulia. Locuitorii din zonă sunt revoltați

  1. Sica 06.12.2017 la 13:53

    Ce miorlaiti! Cumparati carne cu chimicale.

  2. Ion Pop 06.12.2017 la 15:10

    Politia locala si dsv-ul trebuiau sa intervina. Clar nu-și fac treaba. Dar au salarii babane. Dormiti, dormirea-ti somnu de veci să-l dormiti. Pe banii noatri

  3. liviu 06.12.2017 la 17:16

    Si eu am sesizat verbal politiei locale de nenumarate ori faptul ca anumiti cetateni poarta prin oras caini din rasele periculoase fara botnita nerespectand legea. Acesti caini sar la copii mici insotiti de parinti. Degeaba…nimeni nu a luat atitudine. De ce sunt platiti… sa se plimbe in masini?

  4. Anonim 06.12.2017 la 17:54

    Ce am ajuns sa ne denuntam la politie pentru un porc pentru o traditie am devenit domni suntem toti cu nasu pe sus nu ne mai convine nimic . Fereasca Dumnezeu ca nu ajungem bine la ce auzi in jur mancati carne injectata de la magazin si reclamati pe vecinu din invidie bravo bravo bravo

  5. Sturza 06.12.2017 la 19:08

    Uite așa apar frustrații care nu își permit un porc de crăciun spre deosebire de alții care prin munca lor își permit. Și ce să facă acești frustrați și oameni de nimic decât să înceapă să dea telefoane la autorități bine că măcar autoritățile au fost cu capul pe umeri și nu au dat curs la aberațiile unor nimen-drum.

  6. Eu 06.12.2017 la 20:09

    Obiceiul datului in gat la politie vecinul este german-catolic.Ei îl numesc spirit civic.Sunt curios,daca ar fi gazat porcul(alt obicei arian-catoli)ar mai fi reclamat cineva?

  7. CIUFU 07.12.2017 la 0:57

    VA FOST POFTA DE CIRNAT? ASA E.
    TAIE CINE POATE , CINE NU E INVIDIOS.

  8. Dan 07.12.2017 la 8:47

    Ei d-aia nu ne mai civilizam noi cu astfel de oameni, de caractere. Ne place ce vedem in Germania, Austria si Franta dar nu intelegem ca pentru a avea asa ceva trebuie sa umblam in primul rand la educarea civica a cetatenilor iar institutiile sa-si faca treaba. De multa minte si timp avem nevoie noi.

  9. Romanul 07.12.2017 la 11:13

    De ce mai este militie locală?
    Trebuie destinata militia locală ce papă banul public.

    Hava e devina, militia locala e administrația primariei

  10. Romanul 07.12.2017 la 11:18

    Trebuie amendat pentru mizeria făcut, nu-i acasă la masă să taie porc pe domeniul public.

    Ori autoritățile iau masuri urgente ori iesim in strada pentru demiterea lor!

    Sa nu uite puturosi de militeni si dsv ca is platiti din banii nostru si trebuie sa facă treaba ori să plece din funcție care o au

  11. Rika 07.12.2017 la 11:23

    Faceti o reclamatie pe site-ul primărie legat de mizeria facuta de acel individ si legat de militie ca refuza sa isi facă treaba si o sesizare la sefi dsv ca angajări nu isi fac treaba, cereri demiterea celor vinovati si amendarea individului

  12. dragos victor 07.12.2017 la 11:51

    Se vede clar ca santem f departe de educatia urbana, am ramas tot niste taranoi cu obiceiuri de lumpen .

  13. Tara lui Papura Voda 07.12.2017 la 20:08

    Daca prostia ar durea…

  14. CIUFU 08.12.2017 la 18:22

    DANE DE SALARII DE CE NU ZICI NIMIC?
    Germania, Austria si Franta DACA AR FI SI AICI LA FEL SIGUR NU II VEZI.