FOTO| Sala Polivalentă din Blaj, tot mai aproape de finalizare. Primarul Gheorghe Rotar: „Este finalizată în proporție de 73%”
FOTO| Sala Polivalentă din Blaj, tot mai aproape de finalizare. Primarul Gheorghe Rotar: „Este finalizată în proporție de 73%”
Lucrările pentru construcția Sălii Polivalente din Blaj sunt într-un stadiu avansat, primarul Gheorghe Rotar susținând chiar că „este finalizată în proporție de 73%”.
„Lucrările la Sala Polivalentă Blaj se desfășoară în ritmul așteptat, cu mare atenție la detalii și la calitate. În acest moment, Sala Polivalentă este finalizată în proporție de 73%. Personal sunt foarte mulțumit de modul în care se desfășoară această investiție derulată împreună cu Consiliul Județean Alba.
După realizarea acoperișului, la Sala Polivalentă au fost montați pereții exteriori, a fost betonată suprafața de joc (1.400 mp), urmând ca, în funcție de prezența utilajelor grele, să se monteze și parchetul, acesta fiind deja sosit în șantier. Se lucrează la instalațiile electrice și de încălzire interioare, precum și la finisajele interioare.
În același timp, se lucrează la amenajarea peisagistică a exteriorului Sălii Polivalente. Au fost realizate canalizarea pluvială și rețeaua subterană pentru iluminatul exterior, se lucrează la delimitarea arterelor de acces rutier și pietonal, urmând să se toarne asfaltul pentru circulația rutieră și să se realizeze pavajul trotuarelor și parcărilor.
Am demarat discuțiile în vederea achiziționării și dotării Sălii Polivalente cu un sistem de afișaj video de ultimă generație: cronometrare Bodet Sport (2 tabele de scor Full Color P10 – dimensiuni 7,68 m x 4,8 m), desktop computer cu soft videosport Bodet securizat cu consolă de control și goarnă, ecran led perimetral (71,68 ml x 0,80 ml), camere video pentru reluare faze pe ecranul led.
Ne asigurăm astfel că Sala Polivalentă Blaj va fi dotată la cele mai înalte standarde și facilități, astfel încât să poată găzdui, cu succes, competiții internaționale la toate sporturile de sală!
Investim în Blaj, investim în noi!”, a transmis primarul Municipiului Blaj, Gheorghe Rotar, prin intermediul paginii de socializare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)