FOTO: S-a deschis Complexul turistic Salonti de la Drașov

La doar 30 de km de Alba Iulia, în satul Drașov, comuna Șpring, județul Alba s-a deschis oficial, sâmbătă, 30 iunie, Complexul turistic Salonti, o investiție ce se va întinde, după ce va fi finalizată pe o suprafață de 26 de hectare.

Pentru 15 lei adulții și 10 lei copiii, îți poți petrece o zi de scăldat la cele trei piscine din cadrul complexului. Două dintre acestea sunt cu apă sărată (fosfato-ioduroasă), benefică pentru afecțiuni ale aparatului locomotor (reumatismale degenerative, abarticulare, post-traumatice) si pentru afecţiuni ginecologice, gastrointestinale şi hepato-biliare. Pentru cei cărora nu le place apa sărată există și o piscină cu apă dulce.

Complexul în care s-au investit aproape 2 milioane de euro mai cuprinde o pensiune cu 15 camere, un restaurant cu multe specialități românești și trei terase. Urmează să fie finalizate și  terenurile de tenis și fotbal precum si cele trei lacuri unde pasionații de pescuit își vor putea încerca îndemânarea.

Pe o vreme superbă de vară, peste 350 de persoane au venit sâmbătă la Complexul turistic Salonti de la Drașov să se răcorească, să facă plajă și să se relaxeze în mijlocul naturii.

Ștrandul este deschis intre orele 8.00 – 20.00, iar de la 22.00 la ora 4.00 este organizată o discotecă  în aer liber.

 

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

9 Comentarii

cuteanu 1 iulie 2012 at 16:06

se poate ajunfe pe daia – vingard – spring – drasov

Ioana 2 iulie 2012 at 11:23

Cel mai penibil ”complex turistic” la care am fost vreodata!!!
Motive pentru ceea ce am afirmat mai sus:
1. Lipsa marcaje care sa arat drumul spre ”complex” atat in Cunta cat si in Drasov. In Drasov se intra pe o straduta pe care o dibuiesti dupa ce incerci mai multe stradute…
2. Intre doua dealuri fara copaci se zareste o pensiune si cele trei bazine… Parcare pe campul mocirlos…
3. Bazinele: unul cu apa dulce extrem de murdara (la doar 1 zi dupa ce a fost deschis ”complexul”), unul cu apa sarata si unul pt copii. Bazinele sunt din beton si acoperite cu o folie de plastic albastra. Scari de acces in bazine de inox, inguste si insuficiente, se sta la coada pentru a intra sau iesi din apa. In bazin se aluneca fosrte tare pe folia de plastic. Duzele prin care intra apa de pe fundul bazinelor au fost lasate in relief, astfel incat te poti lovi la degetele de la picioare foarte usor.
4. Dusurile pentru clatit dupa iesirea din apa sunt cu apa rece, si nu functioneaza toate. Nu exista dusuri interioare pentru spalarea cu gel de dus. Nu exista santulet cu apa langa bazin pentru a clati picioarele la intrarea in apa.
5. Nu exista COSURI de GUNOI!!!
6. Nu exista umbra naturala, nu e= nici un copac. Cele 26 de ha anuntate nu se regasesc!
7. Nu au plantat gazon, ci au lasat in spatiul verde sa creaca o iarba salbatica cu maracini, astfel cand ne-am asezat pe iarba ( deoarece sezlonguri nu mai erau disponibile) ne-am infipt intr-un maracine si am rupt costumul de baie.
8. Exista in incinta o chestie din beton pe care au pus niste scanduri, iar pamantul de langa curenteaza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Am descoperit un fir de electricitate in pamant lasat neizolat!!!!!!!!!!!!! Chiar nu stiu cum au primit avizele!!!!!!!! Autoritatile???? Oamenii si-au pus paturile si hainele langa si pe aceasta chestie!!!
9. Au permis accesul a aprox 1000 de persoane ieri 01.07.2012!!! Capacitatea este de vre-0 150 pers maxim!!! Pana la ora 13 cand am stat eu nu mai aveai loc sa treci, erau oameni intinsi unul langa altul peste tot, si pe spatiul verde si pe dalele de ciment.
10. In bazinul de copii era plin de oameni mari, de doamene in varsta care se scaldau cu fundul acolo, de tineri, etc…. Nu stiu cand se va intelege si in Romania ca in bazinele copiilor adultii nu au ce cauta, iar copii mici sunt insostit de parinti care intra doar cu picioarele in apa!!!
11. Despre restaurant nu ma pot pronunta deoarece nu am avut nervii necesari pentru o asteptare de o ora si jumatate, cat dureaza pana primesti comanda!
Pe scurt, intr-un spatiu arid, s-a construit o pensiune si trei bazine, cu bani europeni. Banii anuntati nu se regasesc in dotari si infrastructura, necesare unui astfel de loc. Nu recomand nimanui sa incerce! Geoagiu Bai, pe langa acest loc, e mult mai ok.

Danezu 3 iulie 2012 at 0:08

Mai Ioana tu ori esti oarba , ori proasta, ori esti de la concurenta…si eu am fost duminica acolo si a fost superb…pe langa mine am auzit doar cuvinte de lauda la ceea ce s-a facut acolo. E drept ca au fost luati prin surprindere de cei 2000 de oameni prezenti… Dar asta se intampla peste tot. Tu dute linistita la Geoagiu Bai si stai cu rahatu pana la gura iar cand pleci de acolo nu uita sa-ti bagi labele in sentuletul cu apa sa te clatesti…decat sa vina la statiunea din Drasov persoane sensibile ca tine, mai bine lipsa…iar despre persoanele invarsta care au grija de copiii mici in bazin nu pot spune decat ca dau dovada de responsabilitate nu ca una ca tine care ar fi vrut sa fie singura intr-o statiune de 1000 locuri….sa-ti dau un sfat prietenesc : Stai acasa fato

suedezu neaos 3 iulie 2012 at 7:41

Da, ai dreptate danezule! Ioana daca esti o persoana sensibila stai acasa, ca noi astia, calitii, durii, mergem si facem baie si in Muresul plin de maro si de oxiuri si de limbrici. Ce? Nu-ti place? Danezule, tu cam din ce zona rurala esti? Acest masonel de Brasov are o atitudine fata de clienti cam cum avea Ceausescu fata de cei care incercau sa treaca granita ilegal, numai ca nu-i impusca. Este de-a dreptul jenant ce s-a incercat a construi la Drasov. In plus pretul nu se justifica. Spre comparatie recomand Gyula sau Mako in Ungaria, nu Hajduszoboszlo ca acolo e lux. Am auzit aceasta replica cu „concurenta” de m-am saturat. Da, danezule, o fi de la concurenta ma, si??? Ce spune se poate verifica. Asa este! Copacii lipsesc cu desavarsire. De ce? O fi noul brand de tara.

albanezuL curios... 3 iulie 2012 at 9:50

Asta scrie un pic mai sus in articol: „Complexul în care s-au investit aproape 2 milioane de euro…”
Intrebarea mea este:
Voi ce preferati? „Complexul” de 2 MIL EURO de la Drasov sau aceset club de doar 1 mil de euro de la Mamaia?

http://urban-constanta.blogspot.ro/2012/05/ego-club-mamaia.html#axzz1zXSZmjPi

PS Pt. danezU … „complexul” TAU e aproape de KKO! Si o spun nu doar eu, un cetatean obisnuit din Alba Iulia, fara „fite” si bani, dar care a vazut cate ceva prin tara asta, ci si alti cunoscuti de ai mei, oameni obisnuiti de asemenea! Un sfat prietenesc : reorganizeaza-te si fi mai atent la detalii!

ana 3 iulie 2012 at 10:09

Subscriu celor scrise de Ioana. Si noi am fost duminica acolo si a fost penibil tot ce s-a intamplat. Daca considerau ca nu au capacitatea de a le face fata celor 1000 de persoane care au venit trebuiau sa ii anunte de la intrare si nu sa le ia banii si sa-i lase sa intre si sa se descurce ei. Apa era intr-adevar foarte murdara, fara pic de umbra naturala si nici macar umbrele nu erau. Intr-un cuvant penibil. Si nu se justifica investitia. Nu sunt nici pro Geoagiu, insa daca e sa comparam cu ce am vazut aici, acolo e lux. A fost prima si ultima oara cand mai mergem acolo, iar ca noi au mai fost.
Nu recomand.

Sebesan 3 iulie 2012 at 17:55

Si-au bătut joc de banii europeni.
Apa verde in bazine ieftine, o ora pana ți se ia comanda, o ora pana ești servit
Arată jalnic pt 2 mil euro, nu sh unde au investit atâta amar de bani.
Personalul de la restaurant arogant si nepregatit, la intrare nu primesti bon, nici la băuturi
Mare păcat, putea fi ceva frumos la standarde europene ca tot e pe bani europeni
Dar cumnu avem din ce alege, cica e bine.
Dar sa va luați băuturi si mâncare de acasă dc nu vreți sa muriti de foame si sa va uscati buzunarele cu prețul băuturilor

Danezu 4 iulie 2012 at 17:33

Bai fratilor inca odata va spun: nu va pus nimenia sa mergeti acolo daca e asa groaznic…puneti ba o bomba romani crestini ce sunteti si mergeti dracu la unguri si bagati combustibil de 300 euro apoi mancati de 100 euro sa nu mai punem timpul pierdut pe drum…daca erati oameni de bine vorbeati cu cei de la Drasov si dadeati si voi niste sugestii destepte ca sa primiti lamuriri sau scuze..dupa caz…nu va ascundeati in spatele unei tastaturi sa aratati ce destepti si ce intelepti sunteti voi…veniti duminica si veti constata ca vor lipsi de acolo doar persoanele voastre…si asta ma bucura…hai pa.

Ioana 5 iulie 2012 at 10:25

Cu siguranta nu o sa venim duminica sa vedem ca noi lipsim de acolo! 🙂 Te lasam pe tine sa le dai sugestii destepte si sa primesti scuze, dupa caz.. Destepti cum suntem, o sa mergem intr-un loc de care nu ai auzit, la concurenta :). Oricum, m-au distrat comentariile tale anagramate si lipsite de sens.