FOTO: LPS Alba Iulia, victorii pe linie la primul turneu de baschet 4×4 Under 12
Echipa de baschet feminin a Liceului cu Program Sportiv Alba Iulia a realizat victorii pe linie în primul turneu al Campionatului Național Indoor 4×4 Under 12, micuțele baschetbaliste antrenate de Valentin Urian fiind implicit pe prima poziție a ierarhiei grupei A.
Competiția s-a disputat, recent, la Cluj-Napoca, iar rezultatele înregistrate de formația din Cetatea Marii Uniri au fost următoarele: LPS Alba Iulia – ACS NBS Cluj 47-45; ACS Gladius Lucky Dragons Tg. Mureș – LPS Alba Iulia 16-115; LPS Alba Iulia – LT “Lucian Blaga” Reghin 43-38; ACS LA Baschet Cluj-Napoca – LPS Alba Iulia 14-56; ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca – LPS Alba Iulia 31-47. Liderul Grupei A este LPS Alba Iulia, neînvinsă, urmată de LT “Lucian BlagaȚ Reghin (4/1), ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca (3/2), ACS NBS Cluj-Napoca (2/3), ACS LA Baschet Cluj-Napoca (1/4) și ACS Gladius Lucky Dragons Târgu Mureș.
La turneul final se vor califica primele două clasate din cele trei grupe (18 formații în total) și cele mai bune două ocupante ale poziției a treia. Atât la feminin, cât și la masculin, turneele cu numărul doi vor avea loc în perioada 3-5 noiembrie, băieții urmând să joace la Oradea și fetele tot la Cluj-Napoca.
Lotul: Carla Andrea Alexandru, Ingrid Ciban Baicon, Cristina Maria Cioara, Karina Maria Onea, Eliza Maria Căta, Ana Ecaterina Damian, Maria Nichimiș, Maya Ioana Niga, Sofia Irina Cârja, Delia Valentina Mărcuș, Mădălina Anamaria Mărginean. Respectiva echipă a fost, în vară, vicecampioană națională la minibaschet Under 12, la Costinești.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)