FOTO, LIVE-TEXT, Volei Alba-Blaj – Știința Bacău 1-3, în derby-ul primei etape a returului *Examen ratat pentru formaţia din „Mica Romă”

Volei Alba-Blaj a pierdut derby-ul primei etape a returului, acasă campioana Știința Bacău scor 1-3 (14-25, 25-22, 18-22, 22-25), ratând astfel examenul începutului de an.

Deţinătoarea titlului a reuşit să urce pe prima poziţie a ierarhiei, cu 30 de puncte, devansând-o pe CSM Bucureşti (29), iar Blajul este pe locul al treilea cu 28 de puncte, o victorie în acest meci însemnând enorm în economia campionatului. Formaţia lui Darko Zakoc a suferit primul eşec intern al stagiunii, nereuşind decât în setul al doilea să producă emoţii oaspetelor.

*Setul al 4-lea 22-25

Stojanova egalează 1-1. Bacău conduce cu 3-2. La 4-4 punctează Sobo. Salaoru egalează 5-5. Utla face 6-5, Salaoru blochează 7-5, însă iar este egalitate 7-7. Salaoru punct şi time-out tehnic la 8-7. Bacăul solicită time-out la 9-7. Ivanof punctează, la fel Salaoru 11-7. Punct Salaoru 12-8. Atac în fileu al oaspetelor 13-8. Intră Rogojinaru, iese Stojanova. Dudnic sparge blocajul 14-8. Ştiinţa nu renunţă, două puncte consecutive 14-10. Irina Radu punctează, 14-11, time-out Darko Zakoc. Serviciu excelent Tatiana Lupu 14-12, dar Dudnic face un nou punct 15-12. Greşeală Harelik 16-12. Utla atacă decisiv 17-12, serviciu afară 17-13. Ştiinţa punctează de două ori la rând. Albu face 17-16. Intră Nemţanu, iese Dudnic. Blocaj Utla 18-16. Atac devastator Utla 19-17. Radu egalează 19-19. Time-out Volei Alba-Blaj. Atac Radu şi Bacăul conduce 20-19, serviciu în fileu şi egalitate. Harelik punctează 21-20. Ivanof blocată 22-20 pentru Bacău. Bloc-aut Rogojinaru 20-23. Bloc-aut Radu 20-24, 3 mingi de meci. Ivanof 21-24. Blajul revine 22-24. Time-out Bacău

*Setul al treilea 18-25

Ivanof 1-0, Nemțanu 2-0. As Salaoru 3-0. Time-out Grapă. Martina Utla face 4-0 pentru Volei Alba Blaj. Punctează și campioana prin bloc-out. Sobo face 4-2. Blajul reuşeşte să după scorul la 5-2. Zarkova blochează excelent, 6-2. Sobo trage pentru 6-3. Excelent blocaj al campioanelor, 6-4. Ştiinţa revine în set, 6-5. Egalitate în setul 3, 6-6, iar voleibalistele lui Zakoc greşesc şi Ştiinţa preia conducerea 7-6 pentru prima dată în acest set. Sârbul de pe banca Blajului solicită primul time-out. Punct pentru Ştiinţa Bacau, time-out tehnic, 8-6. Atac în afară a lui Nemţanu, 9-6 pentru Ştiinţa Bacău. Un nou punct al Bacăului, 10-6. Adina Salaoru trage pentru 10-7. Sobo serveşte la 11-7. Harelik e atentă la fileu 12-7. Schimbare la Blaj, iese Zarkova intră Matseichyk. Lob Salaoru 12-8. Salaoru recuperează 10-13. Sojanova face punct pentru oaspete. Intră De Souza, iese Radulovic. Al doilea time-out tehnic este la scorul 10-16. Punct al oaspetelor, 10-17. Atac în aut, punct Bacău 10-18. Salaoru bloc-out 11-18. Lupu face 11-19. Sojanova de neoprit 11-20. Time-out Blaj. Ivanof reuşeşte un punct, dar replică Irina Radu 12-21. Bloc-out Sobo 12-22. Utla este atentă la fileu. Blocaj Utla 14-22. Bacăul solicită time-out la 15-22. Sobo punctează. Utla bloc-out 16-23. Sobo face 24-16, minge de set. Două puncte consecutive Blajul.

*Setul al doilea 25-22!

Al doilea set începe echilibrat 2-2. Pentru prima dată Blajul conduce, cu 3-2 și Grapă solicită time-out. Sobo egalează, dar Utla face 4-3. Nemțanu punctează pentru 5-3. Se înscrie la cuvânt și Utla cu 6-3. Bloc-out Nemțanu 7-3. Zarkova este de neoprit și aduce al 5-le punct consecutiv. Blajul joacă altceva, a depășit șocul. Time-out tehnic. Radulovic și-a intrat în mână 9-3, dar Sobo replică 9-4. Tatiana Lupu este atentă face 9-6, time-out Darko Zakoc. Știința recuperează, Harelik face 9-7. Se ajunge la la 13-9, Ivanof, se joacă altceva decât în primul set. Ioana Baciu reduce ecartul 14-11. Greșelă la serviciu la rotație Blajul, scorul este 15-11. Zarkova o blochează pe Moisă și este 16-12 la al doilea time-out tehnic. Salaoru atac afară 16-13. Utla punctează 17-13. Aut Harelik 18-13. Eroare Baciu 19-13. Time-out Știința. Serviciu excelent Nemțanu 20-13. La Bacău a intrat Irina Radu în locul Denisei Rogojinaru. Zarkova blocată 20-15, eroare la preluare 20-16. Baciu trage în fileu 21-16. Stojanova a înlocuit-o pe Baciu. Albu a blocat-o pe Utla 21-18. Aceeași Albu face 21-19, time-out Zakoc. Utla trage puternic 22-19. Stojanova reduce ecartul 22-20. Eroare Medved și este 22-21. Boc-aut și egalitate 22-22. Serviciu greșit Lupu și e 23-22, Minge controversată la Stojanova, protestează Grapă, 24-22 și minge de set.

*Nou-venita Radulovic, titulară

Darko Zakoc a introdus-o în formula de start pe Bojana Radulovic, coordonatorul de joc adus în intersezon pentru a o înlocui pe japoneza Hashimoto.

Peste 700 de spectatori sunt prezenți la această confruntare derby, prezentarea formației gazdă fiind într-un vacarm de nedescris

*Primul set 14-25

Știința Bacău începe teribil și s-a distanțat pe tabelă: 2-0, 4-1. Zakoc a cerut primul time-out, însă vizitatoarele continuă să conducă detașat, cu 8-2. Utla trage în fileu, 2-9, iar Baciu face 2-10. Al doilea time-out al Blajului vine la 2-11, Știința domină categoric. Sobo duce scorul la 13-2. Schimbări la Blaj, intră Djerisilo și Rodriguez. La 14-2 a ieșit Nemțanu, a intrat Dudnic. Moisa mai face un punct 3-15. La 3-16, un scor incredibil, este al doilea time-out tehnic al setului. Blajul nu se regăsește. Salaoru punctează 4-16. Bacăul este de neoprit, greșește Medved o preluare 4-18. Incrdibil! Dudnic bloc-aut 5-18, iar Ivanod face un blocaj bun 6-18. Time-out Grapă. As Derisilo, dar apoi greșește. Schimbări, reintră Utla și Radulovic. Dudnic servește la 8-19, Ivanof atacă afară 8-21. Două puncte consecutive pentru gazde 10-21. La Bacău a intrat Tesca Andrew. Două puncte consecutive Blaj, time-out Bacău. Bloc-aut Bacău 13-22 și până la urmă vizitatoarele își adjudecă setul cu 25-14.

*Echipele de start

Volei Alba Blaj: Salaoru, Zarkova, Medved, Ivanof, Utla, Radulovic, Nemțanu

Știința: Ioana Baciu, Denisa Rogojinaru, Anastasia Harelik, Tatiana Lupu, Alexandra Sobo, Sabina Moisa, Mihaela Albu; rezerve Irina Radu, Yulia Stoyanova, Olena Novgorodchenko, Tesca Andrew-Wasylik – libero, Crina Bălțatu

Clasate pe podium, combatantele au posibilitatea să preia șefia ierarhiei, după ce liderul CSM București a capotat la Târgoviște, eșec 1-3. Va fi fără îndoială o încleştare a orgoliilor şi ambiţiilor, în partida vedetă a rundei de debut în returul primului eşalon (etapa a 12-a), un meci cu o însemnătate aparte în stabilirea configurației primelor patru clasate înainte de semifinale.

Lotul gazdelor este compus din Adina Salaoru, Natasha Matseichyk, Tsvetelina Zarkova, Katja Medved (libero), Martina Utla, Ioana Nemţanu, Adina Stanciu,  Jacqueline Souza, Roxana Ivanof, Adriana Dudnic și nou-venitele Bojana Radulovic și Ivana Djerisilo.

[nggallery id=2913]

Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena | Vineri, ora 20.00, Volei Alba Blaj – CSO Voluntari, al 3-lea duel, victoria gazdelor ar prelungi suspansul!

Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena | Vineri, ora 20.00, Volei Alba Blaj – CSO Voluntari, al 3-lea duel, victoria gazdelor ar prelungi suspansul Finala Diviziei A1 la volei feminin se mută în „Alba Blaj” Arena, mâine și sâmbătă fiind prevăzute alte două întâlniri, de la ora 20.00, în […]