Industria Galda - Cuprirom Abrud 11În derby-ul rundei, a 22-a din Liga a IV-a, liderul Industria Galda de Jos a învins cu 3-1 (3-0) pe Cuprirom Abrud, ocupanta locului al treilea în ierarhie.

Cu 4 etape înaintea finalului, elevii lui Alin Hancăş au 9 puncte avans faţă de Arena Alba Iulia.

De asemenea, Viitorul Sântimbru a realizat prima victorie sub comanda lui Dan Comşa, din momentul în care acesta a devenit principal al sântimbrenilor, succes categoric la Vinţu de Jos.

Rezultate:

*Industria Galda de Jos – Cuprirom Abrud 3-1 (3-0): Baghiu (20, 22), Cernea (39)/ Mocan (70)

Victorie dedicată secundului Romulus Raica jr, fiul primarului localităţii, care şi-a aniversat ziua de naştere.

În minutul 35 a fost eliminat D. Nemeş (Cuprirom), dar penalty-ul acordat a fost ratat de Cernea.

Foto Gligor UDREA

[nggallery id=1624]

*Mureşul Vinţu de Jos – Viitorul Sântimbru 2-4 (0-3): Grecu (68), Trăscăian (86, penalty)/Rancea (22, 77), Dumbra (26), E. Hălălae (36),

*Inter Ciugud – Metalul Aiud 6-1 (2-1): Frătean (26, 42), P. Dârjan (63, 78), M. Oprea (81), Iul. Stoia (89), / Şoşa (5).

Inter n-a avut milă de Metalul Aiud, „lanterna roşie” a Ligii a IV-a, şi a urcat pe poziţia a 6-a cu 30 de puncte, depăşind Olimpia Aiud

*Rapid CFR Teiuş – Performanţa Alba Iulia 1-3 (1-0): R. Domşa (17)/ Ov. Turuş (55), Frenţiu (88), R. Morar (90+3).

*Arena Alba Iulia – Energia Săsciori 1-0 (1-0): Dendiu (44).

*Olimpia Aiud – Dalia Sport Daia Română 2-3 (2-0): B. Cristea (8, penalty), Birk (23)/ Colcer (54), M. Lupşan (58, 65).

Partidă spectaculoasă, în care oaspeţii au remontat în actul secund, după ce au fost conduşi la pauză, marcând de trei ori în 12 minute. Tensiune în final când au fost eliminaţi R. Nagy, B. Bucur (ambii Olimpia) şi E. Dragomir (Dalia).

P CS Ocna Mureş stă.

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]