FOTO: Incendiu ucigaș la blocul G2 din Alba Iulia. Un bărbat a ars de viu

Un incendiu puternic a izbucnit sâmbătă dimineață la parterul blocului G2, de pe strada Ansberg din municipiul Alba Iulia.

Pompierii au intervenit de urgență și au reușit să stingă incendiul înainte ca acesta să se extindă la imobilele din jur. După stingerea focului, în locuință, salvatorii au găsit o persoană decedată.

Blocul de locuințe sociale, denumit de localnici „Turturica”, este situat în imediata apropiere a Bulevardului Transilvania și este cunoscut pentru condițiile insalubre în care trăiesc aici locatarii, mare parte dintre ei de etnie romă.

UPDATE: Potrivit martorilor, persoana carbonizată în urma incendiului este Moldovan I., iar focul ar fi izbucnit în jurul orei 4.30 dimineață. Vecinii susțin că victima ar fi fost sub influența alcoolului și, din cauză că nu are electricitate în garsonieră, ar fi aprins o lumânare pe care a lăsat-o apoi nesupravegheată, fiind astfel declanșat incendiul.

Polițiștii și specialiștii ISU au demarat ceretările în vederea stabilirii condițiilor exacte în care s-a petrecut incidentul soldat cu pierderea unei vieți omenești.

„Echipaje ale ISU Alba au intervenit în această dimineaţă la un incendiu, la o garsonieră dintr-un bloc de locuinţe, situată la parter. În urma stingerii incendiului a fost găsită, din păcate, o persoană decedată, în vârstă de 54 de ani în apartament. Împreună cu organele de poliţie vom continua cercetările pentru stabilirea cauzei şi împrejurările, care au dus la izbucnirea incendiului” a declarat colonelul Silviu Dogar, şeful Centrului Operaţional al ISU Alba.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

9 Comentarii

bai Hava 15 noiembrie 2014 at 11:58

Cu banii de pe piramida de 50 000 euro, renovau un etaj din acel bloc și aveau și oamenii curent și salvau o viata. Mulțumim domnule primar, sa ma pis pe piramida voastră de hoti!

Mama 15 noiembrie 2014 at 13:11

Tu vorbesti serios acum? Du-te si fa-ti curat in camera nerusinatule

@ 15 noiembrie 2014 at 13:42

Cu banii de bautura isi platea curentul! E trist ca a murit un om, poate saracul si-a baut leafa, dar nici nu vreau ca din banii mei si ai altora care muncesc sa tot tin pututurosi apti de munca cu mancare, locuinta, ajutor social, drepturi peste drepturi si nici o obligatie. Si noi ceilalti care platim impozite avem dreptul de-a ne bucura de de un oras curat si aranjat, cu cetate restaurata, pomi si orice e placut ochiului, ar trebui sa avem chiar mai multe drepturi decat pomanagii care traiesc pe spinarea noastra. Sunt altii care au nevoie de ajutorul nostru, cei cu handicap, pensionarii cu pensii mici, cei care si-au pierdut locul de munca sau somerii tineri care nu gasesc de lucru, dar cauta, doresc sa se angajeze, cei care s-au imbolnavit si nu mai pot munci. Asa ca pisa-te pe tine si pe toti aia ca tine, bai!

... 15 noiembrie 2014 at 12:22

Cu banii aia faceau un bloc nou in alta parte si-i mutau din buricul targului. Mai nou Turturica este atractie pentru strainii care viziteaza Alba Iulia si care fac poze „adevaratei Romanii” mascate de blocurile din fata. Deci bai Hava muta-i dracului in alta parte ca ne facem de ras ca oras cu aceasta dugheana infecta in buricul targului !

Mama 15 noiembrie 2014 at 13:35

Cu 50 000 euro faceu un bloc? De desen probabil

Ilie-de-la-Sculărie 15 noiembrie 2014 at 12:24

a murit un votant pesede… bietul ponta tremura la bukale…
N-avea electricitate in garsoniera, da’ bani de alcool avea… Nu i-o fi ajuns ajutoarele pe care le-a primit moca de la statul roman…

Chef deseara-n turturica, se mananca ciuara fripta! 15 noiembrie 2014 at 13:09

O fii vrut „omu” sa faca o baie cu spuma la lumina lumanarii, dupa o zi lunga de munca cinstita

@cetatean 15 noiembrie 2014 at 14:52

Sa-ti dea PSD-istii ponta din milionul ala de locuri de munca sau potor din alea 3000 promise in camanie. Primarii, din orice partid, nu fac locuri de munca, nu e treaba lor, nu au cum. Cei care platesc impozite si taxe de tot felul, doresc si drumuri asfaltate, si trotuare pavate, si locuri de joaca, si iluminat public, si piste de biciclete, si transport public etc. P.S. Daca nu vrei post de director sau musai la birou, iti gasesti de lucru, trebuie doar sa cauti. P.P.S. Stii care post e cel mai cautat? Cel de paznic de noapte!

yo yo 16 noiembrie 2014 at 9:20

de aia nu-i pacat…nu stiu cati dintre cei care comm.au intrat vreodata in blocul ala….MORI!!!!!infectie totala!!!