Unriea Alba Iulia-LPS Sebes30În ultima etapă a play-off-ului zonal al juniorilor B, Unirea Alba Iulia şi LPS Sebeş s-au întâlnit în ceea ce numeşte derby  judeţean. Formaţia lui Florian Brumaru a început meciul bine, însă echipa lui Doru Oancea a profitat de mai multe greşeli ale defensivei uniriste, reuşind în final să se impun cu scorul de 2-1, după ce la pauză Unirea a condus cu 1-0.

Toate cele 3 goluri ale partidei au fost marcate în urma unor faze fixe. Unirea Alba Iulia a deschis scorul în minutul 32 prin căpitanul Goguţa. După pauză, LPS Sebeş s-a aruncat în atac şi efertul elevilor lui Doru Oancea a fost răsplătit în minutul 56, când Cucea a introdus balonul în poarta lui Suciu. Acelaşi Cucea a punctat în minutul 75, iar LPS Sebeş s-a impus în faţa Unirii Alba Iulia cu scorul de 2-1.

Unirea Alba Iulia: Suciu – Scrob, Goguţa, Fulea, Boancă, Varga, Onacă, Biro, Iacşa, Dup, Ştef.

LPS Sebeş: D. Pop – Oltean, Gombosz, Cucea, Harda, Horeiciuc, Bedelean, Reti, Marcu, Lăcătuş, Tomescu.

[nggallery id=1743]

LPS Alba Iulia s-a calificat la turneul semifinal de baschet feminin Under 14, iar antrenorul Valentin Urian este în cursă și la Under 13 pentru accederea între primele formații din țară. LPS Alba Iulia s-a calificat la turneul semifinal Under 14 la baschet feminin, un rezultat notabil pentru micuțele baschetbaliste pregătite de antrenorul Valentin Urian, […]