FOTO: Hotelul Continental, deținut de afaceristul Dorel Tamaș, a fost închiriat. Vezi cum arată în interior
Hotelul ”Continental” din Cluj-Napoca, deținut de omul de afaceri albaiulian Dorel Tamaș, este deschis din nou de astăzi, parțial, pentru public. Deocamdată aici va funcționa, la parter, o cafenea iar sala mare va fi închiriată pentru evenimente, după cum anunță ziardecluj.ro
Se pare că hotelul a fost închiriat în întregime după mai multe încercări eșuate ale lichidatorului judiciar de a vinde clădirea, ultimul preț fiind 5,5 milioane de euro. Investitorul, clujeanul Claudiu Mărginean, spune că a semnat un contract pe termen nelimitat, până la vânzarea imobilului. Acesta nu va face niciun fel de modificări în afară de igienizare și va hotărî în viitorul apropiat ce destinație să aibă etajele.
”Farmecul noii cafenele constă tocmai în faptul că nu s-a intervenit asupra arhitecturii de interior – pereții chiar dacă sunt scorojiți păstrează încă glamourul anilor de glorie. Candelabrele vechi încă functionează, iar saloanele deschise reamintesc de perioada în care aristocrații Clujului își serveau cafeaua în hotelul New York – numele inițial al edificiului”, scrie ziardecluj.ro
Clădire istorică, emblemă a Clujului interbelic, hotelul Continental a fost preluat de S.C. Ardeleana S.A. în anul 2005 de la compania Continental Hotels, însă de atunci nu a primit nicio funcţiune, fiind oarecum abandonat. În perioada de boom economic imobilul a fost evaluat de experţi imobilari la 14 milioane de euro.
În prezent se află pe lista activelor societăţii aparţinând omului de afaceri albaiulian Dorel Tamaş, vândute prin licitaţie publică, după ce Tribunalul Alba a dispus în februarie 2012 începerea procedurii falimentului pentru societatea Ardeleana SA Alba Iulia. Deşi DNA-ul i-a întocmit lui Tamaş (în prezent urmărit internaţional pentru infracţiuni de delapidare, înşelăciune şi spălare de bani) un dosar de urmărire penală tocmai pentru că ar fi încheiat un ante-contract de vânzare-cumpărare a hotelului fără a avea dreptul, lichidatorul a organizat în continuare licitații pentru a-l vinde.
Potrivit lui Emil Gros, asociat-coordonator la Expert Insolvenţă, interesul potenţialilor cumpărători pentru această clădire a fost unul scăzut până acum în principal din cauza dezinformărilor care au circulat în presă legat de situaţia juridică a imobilului. Gros susţine că aceasta este liberă de orice sarcină şi nu face obiectul vreunui litigiu de revendicare în instanţă.
Imobilul este construit din piatră şi cărămidă și este compus din subsol: 2 camere şi dependințe; parter: 1 local pentru cafenea, 1 local pentru restaurant; 7 camere, bucătărie şi dependințe; etaj 1: sală festivă, 18 camere, bucătărie şi dependințe; etaj 2: 25 camere şi dependințe; etaj 3: 21 camere şi dependințe și terenul aferent în suprafață de 1.497,60 mp.
Hotelul Continental a fost ridicat la începutul secolului trecut după planurile arhitectului Pakey Lajos. Clădirea, construită în stil eclectic a fost amplasată pe terenul rezultat după demolarea Hotelului Naţional, o clădire cu un singur etaj, în 1894. Hotell New York, cum se numea iniţial actualul Continental, a fost centrul vieţii culturale clujene. La parterul hotelului, a funcţionat, mai bine de o jumătate de secol, cafeneaua New York, un adevărat centru al vieţii culturale şi jurnalistice din oraş.
FOTO: ziardecluj.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]













