FOTO: Gala Sportului Județean 2020 a învins pandemia! Mihaela Acatrinei (atletism, CS Unirea Alba Iulia) și Ioo Sandor (karate, Dojokan Activ Aiud), sportivii anului în Alba, Volei Alba Blaj – cea mai bună echipă!

Mihaela Acatrinei (atletism, CS Unirea Alba Iulia)  – sporturi olimpice și Ioo Sandor (karate, Dojokan Activ Aiud) – sporturi neolimpice, au fost desemnați sportivii anului 2020 în Alba.

Gala Sportului Județean, evenimentul de seamă al finalului fiecărui an, organizată de Consiliul Județean Alba (a asigurat premiile în bani, cu suma de 45.000 de lei) și DJST Alba (centralizare rezultate, întocmire clasamente, trofee, diplome), a fost una atipică în 2020, din cauza pandemiei de coronavirus, premierea performerilor și laureaților fiind ogranizată doar în mediul online, din motive demne de înțeles.

ELIT

Firesc, campioana din “Mica Romă”, Volei Alba Blaj a primit iarăși titlul de cea mai bună echipă din județ, formația condusă de Darko Zakok fiind mândria Albei an de an.

La capitolul antrenorii anului, CS Unirea Alba Iulia domină această categorie cu Gabriel Avram (atletism) și Ovidiu Pănăzan (powerlifting/ CS Zamolxis Alba Iulia/ CS Unirea Alba Iulia), la fel ca în ulmima jumătate de deceniu. De asemenea, în cadrul Galei Sportului Județean 2020, au mai fost premiați sportivii și antrenorii pe ramuri de sport, veteranii, acordându-se mențiuni pentru antrenori și sportivi, cluburi și asociații colaboratoare.

Dar iată rezultatele înregistrate de cei doi sportivi:

ADEZIUNE PLUS ALBA

*Mihaela Acatrinei: locul 1 individual și 1 cu echipa la CN Iarnă Seniori, 20 km marș, Craiova; locul 2 individual și 1 cu echipa la CN Seniori, 20 km marș, București;  locul 2 individual și 1 cu echipa la CN Seniori, 10 km marș, Buziaș; locul 6 la Campionatul Balcanic – Ivano Frankivsc (Ucraina);

*Sandor Ioo: locul 1 la Cupa Mondială de karate WUKF, Szczecin (Polonia), 20-23 sepetembrie, shotokan, categoria 16-17 ani; – medalie de argint la CN juniori 16-17 ani; locul 1 la kata si locul 1 la Kihon kumite – categoria 16-17 ani, la Cupa Campionilor Europeni, Cluj Napoca, 12-13 decembrie.

Au fost nominalizați, în topul anului 2020, puțin peste 100 de sportivi și antrenori, un număr redus comparativ cu edițiile anterioare, asta ținând cont de problemele întâmpinate de sport, cu blocarea activității, bulversarea calendarului competițional și reducerea numărului de concursuri, sau chiar anularea diverselor întreceri.

*Gabriel Avram și Ovidiu Pănăzan, a 5-a oară consecutiv

La nivelul sporturilor olimpice, marșul din Cetatea Marii Uniri revine în prim plan prin Mihaela Acatrinei (25 de ani), ce a cucerit în premieră distincția cuvenită nr. 1 în topul județean. Ana Rodean (2016 și 2018) a fost atleta care s-a intercalat printre latureații ultimilor ani, Marcel Cercea (2015, judo, LPS Alba Iulia), Ciocănel Raluca (2017, schi, CSȘ Blaj/ CSȘ Cîmpeni) și Laura Alexia Bogdan (2019, judo, CS Unirea Alba Iulia). La sporturi neolimpice, iarăși un reprezentat al Dojokan Activ Aiud, după Iulia Dodoc (2016), Eduard Osz (2017), urmați de Andrei Cioflică (CS Unirea Alba Iulia, 2018), Alexandru Catarambă (CS Unirea Alba Iulia, 2019) – ambii powerlifting)

Rezultate:

Cel mai bun sportiv din Alba: Mihaela Acatrinei (atletism, CS Unirea Alba Iulia) – sporturi olimpice și Șandor Ioo (arte marțiale, ACS Dojokan Activ Aiud) – sporturi neolimpice.

Cel mai bun antrenor din Alba: Gabriel Avram (atletism, CS Unirea Alba Iulia) – sporturi olimpice și Ovidiu Pănăzan (powerlifting, CS Zamolxis Alba Iulia/ CS Unirea Alba Iulia) – sporturi neolimpice.

Cel mai bun sportiv pe ramură

*atletism: Mihaela Acatrinei (CS Unirea Alba Iulia);

*box: Andrei Vasile Dărămuș (CS Unirea Alba Iulia);

*haltere: Robert Năstase (CS Unirea Alba Iulia):

*judo: Laura Alexia Bogdan (CS Unirea Alba Iulia);

*karate-arte marțiale: Șandor Ioo (Dojokan Activ Aiud);

*orientare: Alin Ionuț Zincă (CS Unirea Alba Iulia);

*polo: Adelina Petrașcu (Clubul Sportiv Municipal Unirea Alba Iulia);

*powerlifting: Andrei Irimie (CS Unirea Alba Iulia);

*șah: Mihnea Costachi (Clubul Sportiv Municipal Unirea Alba Iulia);

*taekwondo: Eduardo Cetean (Revolution Academy Alba Iulia);

*tenis de câmp: David Manu (TC Sun Alba Iulia);

*volei: Ioana Baciu (CSM Volei Alba Blaj).

Veterani (sportivi Masters +35 ani): Ilie Cioca, Emil Suflețel, Margareta Suflețel (CS Unirea Alba Iulia), Vasile Hârjoc, Gheorghe Hăprian, Daniel Scrob (CSO Cugir), Aurelian Zegrean (CS “Mica Romă” Blaj) – toți atletism;

Dan HENEGAR

Te-ar putea interesa și:

După un an 2020 în “alb” și “negru”, Daniel Nicula vrea să plece de la Gaz Metan Mediaș pentru a juca mai mult

Pentru Daniel Nicula, puștiul minune crescut la Așezământul Social “Sf. Ghelasie” din Stremț, anul 2020 a fost unul cu lumini… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CS Ocna Mureș, repetiție reușită înaintea returului: a câștigat “triunghiularul” cu Sticla Arieșul Turda și Someșul Dej

CS Ocna Mureș s-a impus în ultimele teste înaintea returului, impunându-se într-un triunghiular la Turda, cu Sticla Arieșul și Someșul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unirea Alba Iulia – o primăvară a reconstrucției | “Alb-negrii” își creionează strategia la începutul săptămânii viitoare

Unirea Alba Iulia iernează pe poziția a 6-a a Seriei a 9-a, după un parcurs considerat nesatisfăcător de către oficialii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro